banner1365

banner1345

Samsunlular uygulamayı destekliyor

banner1357

Yeni yılla birlikte hayatımıza giren poşet uygulaması sonuç vermeye başladı. Poşet kullanımı yüzde 50 oranında azalırken, Samsunlular uygulamadan memnun olduklarını söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 09.01.2019, 09:34 09.01.2019, 10:29
banner1353

Yılbaşı itibariyle hayata geçirilen plastik poşetlere ücret uygulaması başladıktan sonra yüzde 50 oranında azalma olduğu tespit edildi. Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri de Samsunlulardan konuyla ilgili görüşlerini aldı. Samsunlu vatandaşlar genel olarak yüzde 50 oranında ki azalmadan memnun olduğunu söylerken bu gidişle yüzde 50’nin üzerinde azalma olabileceği hakkında tahminlerini mikrofonlarımıza anlattı. 

İşte aldığımız yanıtlar: 

DEMEK Kİ DOĞRU KARAR VERİLMİŞ  
Tuncay ÖZTÜRK: Poşet konusunu ilk zamanlar garipsiyordum ama daha sonradan alıştım. İnsanlar marketten poşet almamak için fileler, arabalar getiriyorlar. Hatta sosyal medyadan çok ilginç şeyler paylaşılıyor. Demek ki doğru karar verilmiş. Bazı şeyler düzeliyor. Böylece çevreye güzel etkiler oluyor ve poşet kullanımı azaltılması artıyor. 

YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDEDİR 
Bayram AKYÜZ: Bence böyle bir araştırma yapılmadı. Artık siyasilere inancımızda ne yazık ki kalmadı. Araştırmalar sonucunda yüzde 50 demeleri bana hikâye geliyor. Vatandaşlar poşet almıyorlar, evet doğru. Fakat bu oran yüzde 50’nin de üzerindedir diye düşünüyorum. 

İNŞALLAH KOMPLE KALKAR 
Halil ARSLAN: Çok güzel bir sistem oldu. İnşallah poşet kullanımı komple kalkar. Poşet kullanımının azalmasına çok sevindim. Keşke tamamen kalksa, ama işte lazım olabiliyor. Bende bazen poşetin parasını verip alıyorum. Bu gidişle azalmaya devam edecek. Eğer etmezse 25 kuruş yerine 50 kuruş yaparlar öyle azalır. Eskiden keseleri kullanırdık yine ona döneceğiz. 

AZALTILMASIN, KALDIRILSIN 
Ümit KILIÇ: Tek sorunumuz poşet değil. Plastik birçok şey kullanıyoruz. Bunların hepsinin kaldırılması gerekiyor. Poşet azaldıysa, plastik şişe kullanımları da azalır. Böylece çevremiz daha yaşanılır hale gelebilir.  25 kuruşa poşet vereceğine kese gibi torbalar vermeliler. Çevre konusunda onaylıyorum ama parayla poşet satmalarını onaylamıyorum. Bu şekilde poşet kullanımını azaltamazlar, kaldırmalılar.
 
YANLIŞ BİR UYGULAMA  
Serkan ARABACI: Ben bu konuyu doğru değerlendirmiyorum. Poşete kadar kamu araçları gibi diğer şeylerden tasarruf edilmeliydi. Eğer poşetin komple kalkmasını istiyorlarsa poşeti parayla satmak yerine poşet getirene para vermeleri daha doğru olurdu. Dış ülkelerde plastik şişe getirene para veriyorlar. Mantıklı olanı da bana göre budur. Bence bu uygulama yanlış bir uygulama. 

25 KURUŞ YERİNE 1 LİRA OLSAYDI 
Kemal MARALKÖSECİOĞLU: Zaman geçtikçe daha fazla azalacağını zannediyorum. Çok güzel bir uygulama yapıldı. Hatta ben geç bile kalınmış diyebilirim. Tabi ki her zaman her istediğimiz olmuyor. Geç bile kalınsa uygulanıyor. İdareci değilim bilemem ama 25 kuruş yerine 1 lira yapsaydılar eğer hiç kimse almazdı daha fazla azalırdı. Tabiatımızı temiz tutmalıyız. Bunun için üzerimize düşeni yapmalıyız. 

AZALMAYA DEVAM EDECEK 
Ahmet ÇAKIR: Yazın Kızılırmak deltasına gitmiştim. Orada bir sürü plastik poşet ve pet şişe atıkları vardı. Bundan yıllar önce Yeşilırmak deltasına da gitmiştim aynı çirkin manzara orada da vardı. Doğayı bu kadar kirletmeye hakkımız yok. O yüzden poşetin paralı olması iyi oldu. Gün geçtikçe plastik poşet kullanımı azalıyor ve azalmaya devam edecek. 

ESKİYE DÖNÜŞ BAŞLADI 
Adnan MUTLUCAN: Marketlerden poşet almaya karşıyım. Yabancı bir adam Türkiye için cennet diyor ama Türk insanına bu cenneti kirletmek yakışmıyor diyor. Çevreyi kirletmemeliyiz. Bu uygulamayla poşet kullanımı azalmaya devam edecek. Çünkü arkadaşlarım poşet almamak için evden fileler getiriyor. Kısaca eskiye dönüş başladı. 

POŞETTEN DAHA CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR  
Ahmet YILMAZ: Ülkemizin daha ciddi sorunları varken poşeti sorun etmelerini ben anlayamıyorum. Poşetin paralı olmasıyla birlikte eskisi kadar poşet kullanımı da olmuyor ama poşete kadar daha büyük sorunlarımız var. 

YÜZDE 50’DEN DAHA FAZLA AZALIR 
Yusuf ORHAN: Bence poşetleri komple kaldırsınlar. Piknik alanlarında vakit geçirdikten sonra ortalığı perişan ediyorlar. Her yerde plastik şişeler ve poşetler oluyor. Doğamızı temiz tutmayı bilmeliyiz. Poşet 25 kuruş oldu diye eskisi kadar poşet alınmıyor. Böyle devam ederse yüzde 50’den daha fazla azalacak.
 
Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL – Uğur BIYIK
 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18