banner1223

Samsunlular televizyonlardaki öne çıkarılan isimleri değerlendirdi

Samsunlular televizyonlarda öne çıkarılan kişilerin birçoğunun genel anlamda toplumun ahlakını bozduğunu ve felakete sürüklediğini söyledi

banner1250


Birçok dizi, film veya programlarda gerçek hayattan uzak karakterler öne çıkarılıyor. Yaratılan hayali karakterler toplumu olumlu ya da olumsuz yönde etkilerken, bu karakterlerin genel toplum yapısına uygunluğu kamuoyu tarafından sık sık sorgulanıyor. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri de Samsunlu vatandaşlara, “Televizyonlarda öne çıkarılan kişilerin, toplum ahlakını etkilediğini düşünüyor musunuz?” diye sordu. 
Vatandaşlar genel olarak, “Televizyonlarda eğitici programların olmasına rağmen, toplum olarak kötü yönlerini alıyoruz ve maalesef etkileniyoruz” diye cevap verdi.
İşte aldığımız yanıtlar: 


BÜYÜK BİR KISIM ETKİLENİYOR 
Yılmaz YEŞİLIRMAK: Ünlü veya tanınan insanların fikirleri mutlaka iyi ya da kötü etkiliyor. Fakat yine de bizim insanımızın çabuk etkilenmemesi gerekir. Halkımızın büyük bir kısmının okuma alışkanlığı maalesef yok. Genelde duyduklarına inanırlar. Bu tür olaylara dikkat edilmeli. Her şeyden hemen etkilenilmemeli


KÖTÜ YÖNDE ETKİLENİYOR  
İbrahim PEKER: Saçma sapan ve ahlaksız konularda insanlar etkileniyor. İnsanlar kötü yönde etkilendikleri için davranışlarına yansıyor. Tabi iyi etkilenen de olabiliyor ama çoğunluk kötü yönde. O yüzden öne çıkarılan insanların ve onları dinleyenlerin dikkatli olması gerekiyor. Toplumu olumsuz etkilememeliyiz. 


ESKİSİ GİBİ DEĞİL 
Ayşe YILMAZ: Eskisi gibi değil hiçbir şey. Artık televizyonlar iyiden çok kötüye özendiriyorlar. Mutlaka iyi yönde etkiledikleri de oluyor ama genel olarak kötü yönde etkiliyorlar. İnsanlarda maalesef çabuk etkileniyor. 


İNSANIN KENDİ FİKRİ OLMALI 
Nuri SANCAR: İnsanların kendi aklı fikri var. Etkilenmek istemezlerse etkilenmezler. Mesela kimin ne yaptığı ya da ne söylediği beni etkilemiyor. Ben teknolojik aletleri bile fazla kullanmam. İnsanın kendi fikirleri olmalı. Fazla da düşünmemek gerekir.


TÜRK MİLLETİ KÖTÜDEN ETKİLENİYOR  
Gül Hatun ARIKAN: 16 yaşındaki bir çocuk tatile gidiyor ve ben kızıma izin vermediğim zaman bana başkalarını örnek gösteriyor. Mutlaka güzel şeyler de oluyor ama biz Türk milleti olarak iyi olanı değil kötü olanı alıyor ve genelde kötülerden etkileniyoruz. Mesela Haluk Levent’in kendisi bilinirken, iyilikleri bilinmiyor. 


EĞİTİMLE ALAKALI 
Sedat SERDAR: Kesinlikle etkiliyor, aksini kimse inkâr edemez. Özellikle diziler çok etkiliyor. Zaten insanların hal ve hareketlerinden, olumsuz tarzlarından anlayabiliyoruz. Mutlaka eğitimli programlar da oluyor ama toplumumuz iyi yerine kötülerden etkileniliyor. 


BİLİNÇLİ OLUNMASI GEREKİYOR  
Ömer BİNGÖL: Herkes birbirinden etkiliyor ama vatandaş ne istiyorsa onu alıyor. İyi etkilenmek ya da kötü etkilenmek tamamen bizim elimizde olan bir durumdur. O yüzden ben televizyonların çok büyük kabahatinin olduğunu düşünmüyorum. Vatandaşın bilinçli olması gerekiyor. 


HEM İYİ HEM DE KÖTÜ  
Melek SARI: Hem iyi yönde hem de kötü yönde etkiliyor. Mesela son günlerde gündemde olan, Murat denilen şahsın papağana işkence etmesi, toplumu fazla etkiledi. Bu acımasızlık, çok üzücü bir durumdur ve bizim toplumumuz genelde olumsuzluklardan etkilenir. 


FARKLI YOLLARA BAŞVURUYORUZ  
Volkan BÜYÜK: Çoğunlukla etkilediğini düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla olumsuz etkileniyoruz. Mesela içeriğinde zenginlik olan dizi veya filmlerden etkilenerek, onlar gibi nasıl olabiliriz diye farklı yollara başvuruyoruz. Kimimiz çok çalışarak, kimimiz hırsızlık gibi başka işlere bulaşarak. Fakat tabi ki önemli olan kişinin kendi düşüncesidir. 


AYIRT EDİP, ETKİLENMEMELİYİZ  
Seçkin KARADUMAN: Önce insanlar fikirlerini değiştirmeli. Kendilerine has ve aydın fikirli olmalı. Kadın istediği gibi giyinebilir ve erkek de öyle. İnsanların fikir yapısı önemlidir. Özgür bir hayatta yaşıyoruz. Televizyonlardan gördüklerimizle etkilenip yargılamamamız veya uygulamamamız gerekir. En basitinden kadın, kendine süs vermişse, seyahate çıkmışsa, bakımlıysa ahlaksız mı oluyor? Tabi ki ahlaksız değil, ahlakı bozmuyor. Bunları ayırt edebilmeliyiz, etkilenmemeliyiz. 


BU DEVİRDE DİKKATLİ OLMALIYIZ  
Murat GÖÇMEZ: Etkilediğini düşündüğüm için bazı yasaklar uyguluyorum. Ailemiz, çocuklarımız ne görüyorsa teknoloji aletlerinden görüyor. Mesela televizyonumda bin bir tane kanal var ama toplasam evde 10 tane kanalı izleniyor. Bu devirde bizim de dikkatli olmamız gerekiyor. 


Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148