banner1365

banner1345

Samsunlular teknolojinin esiri oldu

banner1357

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte eski alışkanlıklarda bir bir uzaklaştı. Bu alışkanlıklardan biri de yeni yıl öncesi gönderilen tebrik kartları. Samsunlular, tebrik kartlarıyla ilgili olarak, “Eski özel gün heyecanlarımız artık kalmadı” dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 30.12.2018, 10:36
Samsunlular teknolojinin esiri oldu
banner1353

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, eski alışkanlıklarımızdan bizi uzaklaştırdı. Bize postacının, kapımızı ne zaman çalacağı heyecanını uyandıran tebrik kartları yerini, cep telefonlarına ve internete bıraktı. PTT ise ‘Sevdiklerinize bir güzellik yapın tebrik kartı gönderin’ sloganıyla yeni yıla özel tebrik kartlarını işyerlerinde ücretsiz olarak dağıtıyor. Dağıtılan bu kartların arkasına vatandaşlar mesajlarını yazarak 1 lira karşılığında sevdiklerine gönderiyor. 

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi de sokağın nabzını tutarak, Samsunlu vatandaşlara, “Eskiden özel günleri hangi iletişim aracıyla kutlardınız ve günümüzde özel günleri hangi iletişim araçlarıyla kutluyorsunuz?” diye sordu.

İşte aldığımız yanıtlar: 

ESKİDEN ÇOK KULLANIRDIM
Demet BAKİOĞLU: Yılbaşı gibi özel günleri internet üzerinden mesajlarla kutluyorum. Çocukluğumda ve gençliğimde yılbaşı kartlarını çok kullandım. Günümüzde teknolojiye uyum sağladık ve yılbaşı kartlarını kullanmamaya başladık. 

NOSTALJİK ŞEYLER ÖZLENDİ 
Mustafa BALA: Nostaljik şeyler artık önemini yitirdi ama özleniyor. Eskiden tebrik kartlarını çok kullanırdık, cep telefonları yaygınlaştığından beri tebrik kartlarını kullanmıyorum. Özel günlerin kutlamalarını telefondan hallediyorum. Daha hızlı olduğunu düşünüyorum. 

TEKNOLOJİNİN KURBANI OLDUK
Yusuf YILMAZ: Şuan tebrik kartı kullanmaya gerek duymuyorum çünkü teknolojinin kurbanı olduk artık cep telefonları var. Artık her şey elimizin altında ve tek tuşla her şeyi halledebiliyoruz. Eskiden telefon olmadığı için mektuplar kartlar vardı ama artık teknoloji bize tüm imkânları sağladı. O yüzden maalesef eskiyi eskide bıraktık. 

ESKİ ÖZEL GÜN HEYECANI KALMADI 
Yahya CAN: Eskiden çokça tebrik kartı kullanıyordum. Bekleyişlerimiz bile daha heyecanlı oluyordu ama artık görüntülü cep telefonları ve kısa mesajlar var. Herkes her istediğine hemen ulaşabiliyor ve özel günlerin heyecanı eskisi gibi kalmıyor. Günümüzde durum maalesef böyle. Eski, kendini özletiyor. 

HEM GÜZEL HEM DE KÖTÜ  
Levent TEZGEL: Bir zamanlar ve özellikle askerdeyken tebrik kartı kullanıyordum. O zamanlar iletişim sıkıntılıydı. Mektup gönderirdik, tebrik kartları gönderirdik ve cevabını beklerken sabırsızlanırdık. Fakat teknoloji her şeyin yerini aldı. Bir yandan güzel ama bir yandan kötü oldu diyebilirim. 

MİLATTAN ÖNCE VE SONRA  
Yunus AKTAŞ: Özel günleri sosyal medyadan ve telefonla mesaj atarak kutluyorum. Eskiden tebrik kartı,mektuplaşmalar ve telgraf ile kutlanıyordu ama bunlar artık geçmişte kaldı. Tebrik kartlarını eskiden ailemize ve yakın dostlarımıza gönderiyorduk. Öyle herkese de gönderilmezdi. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla bir milat gerçekleşti ve tebrik kartı yollamak unutuldu. Ben bu süreci milattan önce ve milattan sonra olarak değerlendiriyorum. 

DAHA BÜYÜK ÖNEMİ OLURDU 
Yakup MERT: Cep telefonları yaygınlaşmadan önce posta yoluyla özel günler kutlanıyordu. Bunu eski insanlar çok iyi bilir. O zamanlar tebrikleşmek, özel günler gibi anlamlı şeylerin daha büyük önemi olurdu. Tabi ki hala önemli ama eskisi gibi heyecanlı değil. Şimdi telefonla arıyoruz 2 kelime söyleyip kapatıyoruz. Her şeyin ayrı güzelliği var. 

TEKNOLOJİ KOLAYLAŞTIRDI 
Mehmet BOZ: Özel günleri cep telefonu ile kutluyorum tebrik kartı kullanmıyorum. Günümüzde telefonla her şey yapılabilir. Sesini duymak istersem arıyorum, görmek istersem görüntülü arıyorum, sadece bir şey söyleyeceksem eğer mesaj atıyorum. Bunun gibi teknolojinin sağladığı kolaylıklar var. Bazen iyi oluyor ve tabi bazen de kötü olabiliyor. 

HER ŞEY ELİMİZİN ALTINDA 
Murat ERKAN: Tebrik kartlarını eskiden özellikle askerdeyken kullanırdım şimdi cep telefonları çıktı tebrik kartları bitti. O zamanların ayrı güzellikleri vardı. Şimdi ki nesil çok rahat. Her şey elimizin, ayağımızın altında. Eskisi gibi uğraşılmıyor bazı şeyler için. Çünkü artık birçok şey kolaylaştırıldı. 

15 SENE ÖNCE KULLANIRDIK 
Gülin SERDÖZ: 15 sene önce tebrik kartı kullanıyorduk ama maalesef günümüz de önemini yitirdi. Artık cep telefonları ve mail yoluyla özel günleri kutluyoruz. Her yerin ve zamanın kendine has güzelliği olur. Geçmiş zamanın güzelliği ayrı, şimdi ki zamanın güzelliği ayrı. Şimdi her şey çok daha kolay.
 
Haber: Hande ONAT – Mustafa TOGUR 
 

Yorumlar (0)
banner1363
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18