‘Samsunlular sosyal medyasız yapamıyor’

Günümüzde cep telefonlarını küçükten büyüğe kimsenin elinde düşmüyor. Her birey, telefonunu farklı amaçlarla kullanıyor. Peki, Samsunlular telefonunu hangi amaçla kullanıyorlar? 

‘Samsunlular sosyal medyasız yapamıyor’
banner1139

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak, Samsunlu vatandaşlara “Cep telefonlarını en çok hangi amaçla kullanıyorsunuz?” diye sorduk. 

İşte aldığımız cevaplar: 

SOSYAL MEDYA İÇİN 
Çilem COŞKUN: Sosyal medya içim tercih ediyorum. Daha sıklıkla kızımın fotoğraflarını çekiyorum ve internete yüklüyorum. Kızım ise internetten kendi videolarını izliyor. Aslında kızım 3 yaşına gelene kadar telefon ve televizyon ile bağlantısı olmadı. Biz anne ve baba olarak kızımızı teknolojiden belirli bir zamana kadar koruduk, hala korumaya devam ediyoruz.
 
7’DEN 70’E HERKES BAĞIMLI 
Murat YILMAZ: Cep telefonumu daha çok iletişim için kullanıyorum. Tabi ki interneti de çok fazla tercih ediyorum. Kendim bekârım ama yeğenlerim telefonları en çok oyun oynamak için kullanıyor. Şimdi ki zamanda dokunmatik telefonlar çıktığı için bağımlılık arttı. 7’den 70’e herkes bağımlı sayılır. 

GENÇ NESİL TELEFON BAĞIMLISI
Gülcan KARA: Ben telefonumu daha çok eşim ve çocuklarımla iletişim halinde olabilmek için tercih ediyorum. Çocuklarım ise ders için, internette gezmek için, iletişim için tercih ediyorlar. Tabi ki telefon bağımlılık yapıyor. Ben fazla bağımlısı olduğumu düşünmüyorum ama genç nesil biraz fazla bağlı.  

ELDEN DÜŞMÜYOR 
Fikri KOZAN: Arayanın beni bulması için tercih ediyorum. Başka bir amacım yok. Telefonumda internetim var ama kullanmıyorum. Evde internetim var, görüntülü konuşmak için tercih ediyorum. Çocuklarım arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak için daha fazla kullanıyorlar. Telefon bağımlılık yapan bir şeydir ve elden düşmüyor. 

BAĞIMLILIK YAPIYOR 
Şükran GÜNDÜZOĞLU: Görüşmek, konuşmak için telefon kullanıyorum. Çocuklarım yok ama tanıdığım eşin dostun çocukları genel olarak internet için kullanıyor. Bana göre telefon bağımlılık yapan bir şeydir. Biraz önce bir kadın yolda yürürken telefona bakıyordu ve az kalsın bana çarpıyordu. O yüzden telefon bağımlılık yapan bir şeydir.
 
AİLEMLE İLETİŞİM KURMAK İÇİN 
Hava TANRIVERDİ: Ben genellikle cep telefonumu, ailemle iletişim kurmak için kullanırım. Çocuklarım da benim gibi kullanıyor ama onlar daha çok interneti kullanıyorlardır. Çünkü genç oldukları için telefon ellerinden düşmüyor. Benim yaşımdan dolayı bir bağımlılığım yok ama çocukların bağımlı olduğunu düşünüyorum. 

ÇOCUKLAR DOZUNU AYARLAYAMIYOR 
Ramazan ÇAKIR: Ben telefonu çevremle görüşmek için tercih ediyorum. Çocuklarım ise genelde oyun amaçlı tercih ediyorlar. İlkokul ve ortaokul çocukları oldukları için ders ya da oyun olarak interneti kullanıyorlar. Fakat çocuklar kendi kotalarını ayarlayamazlar. Bir başlayınca duramıyorlar. İkna etmek ise zor oluyor. O yüzden telefon konusunda çocuklarımız bağımlı. 

BİLİNÇLİ KULLANILMALI 
Haldun BAŞ: Benim minik bir sevgilim var. Görüntülü konuşmak için, interneti çok fazla kullanıyorum. Fakat yolda yürürken, işim olduğu zaman telefonu kullanmıyorum. Telefonun bağımlılık yaptığı kesindir. Teknolojisiz bir yaşam yoktur. Fakat yerinde ve zamanında kullanmak gerekiyor. Mesela yolda yürürken telefona dalıp bir yerlere, birilerine çarpmamalıyız. Bilinçli kullanılmalı. 

ESKİDEN ÇOCUKLAR ÜRETİCİYDİ 
Soner YÜCEL: Telefonumu günlük olarak iletişim amaçlı kullanıyorum. Çocuklarım ise en çok internet için kullanıyor. Mesela aradığımda ulaşamıyorum. Fakat internet ortamında, sosyal medyada çok fazla vakit geçiriyorlar. Hatta ellerinden hiç düşmüyor. O yüzden telefon bağımlılık yapıyor. Eskiden çocuklarımız üretici oluyordu ama şimdi telefon bağımlılığı ile farklı şeylere yöneliyorlar. 

SOSYAL MEDYA İÇİN 
Tuna CESUR: Ben genel olarak ailemle haberleşmek için kullanıyorum ama günümü genel olarak internet, sosyal medyada vakit geçirerek bitiriyorum. İnternet kesinlikle bağımlılık yapıyor. Ayrıca telefon konusunda ise marka takıntılı insanların da bağımlı olduğunu anlayabiliyoruz. 

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148