banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlular nafaka sınırlandırılması istiyor mu?

TBMM’ye sunulacak teklife göre, nafaka süresinin 5 yıl ile sınırlandırılabileceği ifade ediliyor. Vatandaşlardan bazıları nafakanın ömür boyu devam etmesi gerektiğini belirtirken kimi vatandaş da süre kısıtlamasının en çok kadınları etkileneceğini savundu

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.04.2019, 09:14 08.04.2019, 10:33

Kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan ‘süresiz nafaka sistemi’nde değişiklik, yakın zamanda TBMM’nin gündemine alınacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalarına hız verirken, MHP'nin de konuyla ilgili bir teklifi, Meclis'e getireceği belirtiliyor. Teklif kabul edilirse, süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacak. TBMM’ye sunulacak teklife göre eşlerden diğerinin mağdur olmaması için nafaka şartlarının ortadan kalkmaması halinde nafakayı devlet üstlenecek. Biz de Samsun Medya Grubu olarak, Samsunlulara "Sizce nafaka süresi 5 yıl ile sınırlandırılmalı mı?" diye sorduk. 

İşte Samsunluların nafaka cevabı: 

SÜRESİZ OLSUN
Behiye KORKMAZ: Nafaka bence sürekli devam etmeli. Bir sınırlandırma gelmemeli. Çünkü biz kadınlar, ekonomik özgürlüğümüz olmadan çok sıkıntılar yaşıyoruz. Zaten ülkemizde geçim de gün geçtikçe zorlaşıyor. Sürekli devam etmeli. Hele de çoluk çocuk varsa kesinlikle devam etmeli. 

BEN HİÇ VERİLMESİN İSTİYORUM
Aytaç DURAK : Ben nafakanın hiç verilmesinden yana değilim.  Çünkü kadınların kendi başına ayaklarının üzerinde durmasını istiyorum. Ben ayrılacağım bir de üstüne kendisine para vereceğim. Yok öyle bir şey. 

MAĞDURİYET ARTAR
Yaşar KUTBAY: Bu durumun kadınlar açısında olumsuz olacağını düşünüyorum. Bence bu durum her iki taraf için de gözden geçirilip yeniden değerlendirilmesi gereken bir süreç: Her iki tarafında hal durumu değerlendirildikten sonra bir sınırlandırılma getirilmeli veya getirilmemeli. Bu durumda mağduriyet artar. 

UYGULANMAMALI
Fatma ÖZCAN:  Bence yanlış kesinlikle uygulanmamalı. Bir mağduriyetin yaşanacağını düşünüyorum. Bu karar kadının evlenmediği sürece devam etmeli ya da iki taraf arasında bir eşitlik sağlanmalı. Çiftlerin durumuna göre erkek de ödemeli kadın da.

BU KARAR ÇIKARSA KARŞI ÇIKILMALI
Süleyman SARIDALGIÇ: Bence süre kesinlikle sınırlandırılmamalı. Çünkü nafaka, ömür boyu vatandaşa hak tanınan bir durum. Bu karar çıkarsa kesinlikle karşı çıkmalı.  Hatta kadına nafaka miktarı biraz daha fazla verilmeli. Çünkü erkek nasıl olsa geçimini bir şekilde sağlar.

GELİRE GÖRE DEĞERLENDİRMELİ
Özen ŞEN: Nafaka gelire endeksli bir durum. Eğer bir insanın geliri yoksa zaten anlamı yok. Bu kritere göre değerlendirmek lazım.  Bu duruma bakıldığında nafaka gelen gelirle sınırlandırılmalı. Gelir varsa hayat devam edebilir. Ama gelir yoksa 5 yıl olsa ne olur olmasa ne olur?

KADINLARIN TARAFINDAYIM
Cemal YETİŞ: Nakafa süreci ömür boyu devam etmeli. Özellikle kadınlar işi olmazsa ne yapacak, nasıl geçinecek? Düzene bakıldığında ekonomide kötüye gidiyor. Sonuç itibariyle ben kadınların tarafındayım.

BEŞ YIL ÇOK UZUN
Hayati FELEK: Bence beş yıl çok uzun bir süre. Çünkü erkeklere özellikle nafaka sürecinde ömür boyu ödemek zorunda kalıyor. Bu süre daha kısa sürmeli, beş yıl çok uzun. Bu süre 3 yıla düşmeli ki biz erkekler ömür boyu bu parayı ödemek zorunda kalmayalım.

ÇOK GÜZEL BİR KARAR
Mehmet MEMNUN: Eğer bu karar alınırsa ortaya çok güzel bir durum çıkar. Çünkü erkeklerin bu nafakayı ömür boyu ödemek gibi bir durumu mümkün değil. Bir de ödemediği zaman cezalandırıyorlar. Kesinlikle sınırlandırılmalı, onaylıyorum. 

Dilber BAHADIR, Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (6)
En 6 ay önce
Bu süresiz nafaka işkencesi acil bitsin artık bu zulüm ben bosandigim insana hangi hakla hangi mantıkla nafaka oduyeyim benden boşanmış artık benim soy ismimi taşımıyor eli ayağı tutuyor calismiyor evlenmiyo çocuk yok herkes kendi ayaklarının üstünde dursun ben onun pesindemi koscam ne yaptığını bilen yok ben korkma bir daha nasıl evlencem ikinci eş nafakayi kabul edermi hiç soyleyin 1988de süre 1 yildi hangi akla hizmetle süresiz yaptılar yorum yaparken kendinizi bizim yerimize koyun bakalım bizahmet o zaman ben sizi göreyim. Hakkım zehir zikkim olsun hakkımı helal etmiyorum beni somuren insana öbür dünyada iki elim yakasında olcak. Devlet bu süresiz nafaka zulmune bir son versin artık dayanacak sabrimiz gücümüz kalmadı.
ts 6 ay önce
Süresiz nafaka alan kadın kayıtsız çalışışıyor,nikahsız yaşıyor zina yapıyor çocuk varsa babaya ve sülalesine düşman yetiştiriyor.1 günde1-2 senede evli kalsa Ömür boyu nafaka alıyor.2.kez evlenen koca ekonomik sıkıntıya sokuluyor.Kaldıki,Samsun ilimiz insanları bu konudan en çok müzdarip olanların bulunduğu ilimizdir.Ayrıca istanbul sözleşmesi aile birliğimizin dağıtılma projesidir.Nafaka SÜRESİZ oldukça kadınların boşanması cazip haldedir.Nafakanın alt üst sınırı beşirlenmelidir.
Ö.Ö 6 ay önce
Bahsi geçen nafakayı çocuğa verilen nafakayla karıştırmayın. O bile zaten süresiz değil. Boşandığın kadına verdiğin yoksulluk nafakasının ömür boyu olması insanın doğasına aykırıdır. Adam ödeyemiyor hapse giriyor. 25 bin kişi parası yok diye hapiste. 100 bin kişi sırada. 1988 e kadar 1 yılken sonrasında süresiz yapılmış. Vatan hainlerinin yaptığı bir kanun. Bizi 30 yılda bu hale getirdi. Bence yeni kanun biran evvel çıkmalı. 2 milyon mağdur var. Yeni evlilik, yeni eş ve yeni çocuklar var. Onların da geçimi var.
En 6 ay önce
Bitsin artık bu süresiz nafaka zulmü herkes işine baksın çocuğum olmadığı halde benden boşanmış benim soy ismimi taşımayan kadına ben niye ömür boyu nafaka oduyeyim odeyemedim halde hapse gireyim herkes ayaklarının üzerinde durmak zorunda çünkü her koyun kendi bacağından asılır gitsin evlensin çalışsın bedava para geliyor nasıl olsa evlenmezlerde çalışmalarda süresiz olursa ama herkeste kendini bizlerin yerine koysun uzaktan davulun sesi iyi gelirmiş ama ben hakkımı helal etmiyorum zehir zikkim olsun inşAllah cigrtlerini parcalasin beni somurene. 1988de 1 yildi hangi hakla süresiz oldu erkeklerin suçu ne bunda acil devlet süresiz nafakayi kaldırsın dayanacak gücümüz sabrimiz kalmadı.
gs 6 ay önce
nafakanın Devam etmek isteyenlere soruyorum yüzünü bile görmeyi unutun birine paranı vermek istermisin sokakta dilenen kişiye bile 5 tl cok gören insanlar acaba yanında olmayan birene neden 500 tl verilsin kendi anne babasına bile o kadar vereyi vermezler
Tt 6 ay önce
Erkeklerin varlığını kabul etmezler paralarını isterler bu kadir acizmiler
19°
açık
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59