banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlular muhtarlık yorumu

banner1357

Samsunlular, şehirde yaşanan muhtar aday patlamasını değerlendirdi. Kimi vatandaş muhtar maaşlarının cazip hale geldiği için aday sayısının arttığını ifade ederken, kimi vatandaş da eskiye nazaran daha az zahmetli bir iş olduğunu söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.02.2019, 09:56 11.02.2019, 11:05
banner1353
banner1375

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala adaylar çalışmalarını sürdürürken, mahalle muhtarı olmayı isteyenlerin aday başvuruları devam ediyor. Muhtarlık silah ruhsatı almaktaki kolaylıklar ve maaşlarda yapılan iyileştirmeler ile cezbedici bir meslek haline geldi. Bizde Samsun Canlı Haber TV olarak şehirde yaşayan vatandaşlara 'Sizce neden, muhtar adayları fazla? diye sorduk.

İşte yanıtlar: 

DEVLET MAAŞINI SGSK'SINI ÖDÜYOR
Mustafa GÜVEN: Bence devlet maaşı fazla veriyor. Haliyle de insanlara bu ücret cazip geliyor.  Tabi bir yandan sosyal hakları SGK'sı da ödeniyor. Bundan dolayı bir mahalleye birden fazla muhtar adayının çıkması oldukça normal.  Hele de bir de emekliyse çift maaş alıyor. Daha ne olsun. 

MUHTARLIK ZAHMETSİZ İŞ
Kemal UYGUN: Bakıldığında ülkemizde işsizlik bir hayli artmış durumda. Muhtarlık yapmanın bir geliri de var. Dolayısıyla adaylar fazla.  Öyle ki bazı mahalleye muhtar olabilmek için aday sayısı 10 kişiden fazla olabiliyor.  Eskiye göre de sistem otomatik olarak işliyor. Resmi işlemlerin bir çoğu kaymakamlıklardan yapılabiliyor.  Eski zamanlara göre muhtarlık işi zahmetsiz yormuyor.

BİR ADAY YETERLİ 
Sinan OCAK:  Bakıldığında adayların fazla olması normal değil. Ben yanlış buluyorum. Bence bir muhtarlığa birden g-fazla aday olmamalı. Hatta bu konuya ilgili kurumlar tarafından bir sınırlandırılma getirilmeli. 

MAAŞ CAZİP
Tevfik ÖZKANLI:  Maaşları yüksek. Bir muhtar eskiden bu kadar maaş almazdı.  Bir yandan da muhtarların görevleri var. Bu görevleri yerine getirmek de büyük bir sorumluluk. Hakiyle insanlara yardım etme isteği olan bir insan aday olabilir. 

YETKİLERİ FAZLA 
Süleyman ALTINKAYNAR:  Muhtarlara sunulan haklar fazla. Maaş durumu var, bir de yetki veriliyor. Haliyle yetki verilmesi de insanların hoşuna gidiyor. Bu yüzden aday sayısı oldukça fazla oluyor. Kim olsa bu kadar olumlu duruma karşı muhtar olmak ister.

İMKANLARI FAZLA
ALİ YALÇIN: Samsun'a baktığımız zaman mahalle sayısı da fazla. Doğru orantıda aday da fazla oluyor.   İmkanları da var. Sigortası ödeniyor, bazı konularda yetki veriliyor. Aslında devletin bu konuda tasarruf yapması lazım diye düşünüyorum.  

BENDE ADAY OLURUM
Mustafa SÖNMEZ:  Muhtar bakıldığında asgari ücret alıyor. İnsan da bakınca bu imkanlara sahip olma adına aday olur. Ben olsam ben de muhtar olmak isterim.   Bir yandan  çalışıp maaş kazanacaksın bir yandan da belediye başkanının ulaşamadığı yerlere muhtar ulaşacak. Bu da cazip. 

GELİR ELDE ETMEK İÇİN
Fikret ÖĞÜR:  Bence herkesin derdi para kazanmak. Hem geçim sıkıntısı hem de ekonomik durum ortada . Bir gelir elde etmek isteyen vatandaş da muhtarlığın peşinde koşuyor.   Böylece maaş alıp, sigortası ödenecek. Ve yaşam şartlarını bu şekilde devam ettirecek.

ESKİDEN İŞLERİ FAZLAYDI
Turhan GÖKÇEK: Eskiden muhtarların işi çok fazlaydı. Şimdi  muhtarlar bir telefon ile işini devam ettiriyor. Eski zamanlarda muhtar adayı bile bulamazdık. Zahmeti, masrafı olacak diye.  Günümüzde maaşı yatıyor, sigortası devam ediyor. Daha neden muhtar adayı olmasın ki. 

BENCE KİMSE MUHTAR OLMASIN
Muhammet YIKICI: Bence Muhtarlar büyükşehirlerde olmasın. Sadece belirli yerlerde muhtarlar olsun. Ekonomiye baktığımızda hem muhtarlar fazla hem de muhtar olmak isteyen insan sayısı fazla.  Belediye de imkanları sağlıyor.  Muhtar olmasında ne yapsın adam.

Haber:Dilber BAHADIR - Ekrem ASLAN - Uğur BIYIK
 

Yorumlar (0)
banner1474
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:07
Öğle 12:53
İkindi 15:56
Akşam 18:29
Yatsı 19:48