banner1365

banner1345

Samsunlular küçük yaşta evliliğe karşı

banner1357

Samsunlu vatandaşlar, küçük yaşta yapılan evliliklere karşı olduklarını dile getirdi.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.06.2019, 11:05 08.06.2019, 11:11 Ceylan
banner1353
banner1343

Samsunlu vatandaşlara, "Küçük yaşta yapılan evlilikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

SAKINCALI BİR DURUM

Fikri PARS: Küçük yaşta yapılan evliliklerin çok iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum.Çünkü çocukluğunu, istediğin her şeyi yaşında yaşayamıyorsun. Benimde başımdan böyle bir durum geçtiği için çok iyi biliyorum.Bana göre sakıncalı bir durum.

EĞİTİMLERİ VE PSİKOLOJİLERİ ETKİLENİYOR

Bayram ÜSTÜN: Küçük yaşta evliliklerin olmaması gerekiyor.Görüyoruz var ama çok kötü bir durum.Adı üstünde çocuk diyoruz asla evlendirilemez.Öncelikli  olarak bu yaşta evlilik yapanların zaten eğitimleri ,psikolojileri etkileniyor. Bence asla bu tarz evlilikler olmamalı.

AKLI BİLİNCİ YERİNE GELDİĞİNDE OLMALI

Hüseyin ORUÇ:Bence aklı bilinci yerine geldiği zaman evlilik olmalı. En az 25 yaşında evlenilmeli .Çünkü bir insan kendini tamamen bilir kendini bildikten sonrada kararları zaten yerinde olur.Ben ne olursa olsun erken yapılan evliliklere karşıyım.

SONUCU MUTSUZLUK

Halil İbrahim ERGEN:. Bu yaşta yapılan evlilikleri çok  erken ve yanlış buluyorum sonuçlarını da çok vahim olduğunu görüyoruz. Zaten küçük yaşta yapılan evliliklerin çoğu bilgisizlik,cahillik bazen zorla oluyor. Bu şartlarda olan evliliklerin sonucu da mutsuzluk oluyor.

TASVİP ETMİYORUM

Şerif TANKUŞ: Ben küçük yaşta evlendim ama kimseye tavsiye de etmiyorum.Çünkü çocuk daha kendini bilmiyor.Özellikle şu dönemde yapılan küçük yaştaki evlilikler hiç uzun sürmüyor.Büyüdükçe dışarıyı görmeye başlıyorlar bu seferde evliliklerinde büyük problem oluşuyor. Onun için ben tasvip etmiyorum.

HİÇ SAĞLIKLI BULMUYORUM

Turgut DOĞAN: Erken y aşta yapılan evlilikleri hiç sağlıklı bulmuyorum. Sonradan her iki taraf ve aileleri için sorunlar çıkmaya başlıyor.Zaten toplumumuz sağlıklı değil ki birde erken yaşta evliliklerle beraber daha da kötü oluyor.

SÜREKLİLİĞİ OLMAZ 

Adem YILMAZ: Küçük yaşta olan evliliklerin hiç bir zaman sürekliliği olmaz.Zaten hem insanlık hem de Müslümanlık açısından bizim dinimize ters gelen bir konudur.Hiç bir şekilde  bu tarz evlilikleri onaylamıyorum.Çünkü bu tarz evliliklerde ileriyi görebilmeleri zor oluyor.

KENDİLERİNİ BİLDİKTEN SONRA EVLENİLMELİ

Adil CEYLAN:Ben bu tarz evlilikleri hiç iyi bulmuyorum.Çünkü o yaşlar da adamın işi gücü olmuyor sonra gidip boşanıyorlar.Her şeyini ayarladıktan sonra kendilerini bildikten ve  belili bir yaşa gelince evlenilmeli.

ÇOCUK YAŞTA ÇOCUK BÜYÜTTÜK

Yaşar CÖMERT: Öncelikle bir erkek en az 25 bir kadında 23 yaşlarında olmalı. Biz erkenden evlendik de çocuk yaşta çocuk büyüttük. Zaten çocuk yaşlarda yapılan evlilikler ne insan işi ne de Müslüman işi olamaz. Ben bu tarz evlilikleri çok  yanlış buluyorum.

İNSAN ZİYANLIĞI VE REZİLLİK 

Mustafa ŞAHİN: Evlilik  yapacak bir kişinin en azından ekonomik özgürlüğü elinde olmalıdır.Küçük yaşlarda  yapılan evlilikleri görüyoruz insan ziyanlığı ve rezillik olarak adlandırabiliriz. Bu yüzden de küçük yaşta evlilikler asla olmaması gerekir.

Ebru ÖZTÜRK - Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
banner1363
12°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:13
Güneş 06:38
Öğle 12:26
İkindi 15:31
Akşam 18:04
Yatsı 19:24