banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlular kadına şiddet cezalarını yetersiz buluyor

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesine konuşan vatandaşlar kadına şiddetin yapılmış en büyük insanlık suçu olduğunu cezaların düzenlenerek en ağır şekilde uygulanması gerektiğini istedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 19.12.2018, 09:33 19.12.2018, 09:57

Samsunda yaşayan kadına karşı uygulanan şiddetin bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. Vatandaşlar ayrıca cezaların mümkün mertebe caydırıcı nitelikte olması ve özellikle şiddet konusunda eğitim, seminer ve uygulamaları tüm sosyal alanlarda giderek çoğalması yönünde çalışmalar yapılması yönünde yetkililere çağrıda bulundu.

KADINLAR ÇİÇEKTİR
Şeker EKER: Kadına şiddet olmaz. Kadınlar bir çiçektir. Son zamanlarda kadına şiddetin artması normal değil. Bir insan kendisinden zayıf olan birine neden şiddet uygular ki. Bence şiddetin başlıca nedeni ekonomik nedenler. İnsanlar geçinemeyince birbirine sarıyor. Önemli olan sabır ve sevgi. Eğer sevgi ve sabrın yoksa medeni bir şekilde durumu çöz. Çevremde ki insanlara da hep sabırlı olmalarını söylerim. Çünkü sabır her şeyin başıdır. 

MEDYADA YER ALSIN
Mediha KESKİN: Ben hep şunu düşünüyorum.  Bu kadına şiddet yapanları da bir anne yetiştiriyor. Önce onu yetiştiren kadına hesabı sormak lazım diye düşünüyorum. Daha sonra kadınlara şiddet uygulayanlara karşı verilen cezalar caydırıcı olmalı ki medyada fazla dolansın artık bu tür şeyleri yapmaktan kaçınılsın. Çünkü kadına şiddet kişinin işlediği en büyük insanlık suçudur.

CEZALAR AĞIR OLMALI 
Yeliz SAYMAN: Kadına şiddete  herkes gibi hayırız.  Kadınlar bir annedir.  Öyle ki cennet de annelerin ayakları altına serilmiş. Sen nasıl olursa cenneti çiğnersin, anlamış değilim.  Cezalar  da en ağır şekilde olsun ki şiddeti uygulamaktan kaçınsınlar. Ancak insanoğlu  hataya düşmekten böyle kurtulabilir.

SEVİYEMİZ DÜŞÜK 
Servet ALAN : Kültür seviyemizin düşük olduğunu düşünüyorum. Oldukça çirkin yaşanmaması gereken şeyler bunlar.  Kelimelere dökerken bile oldukça zorlanıyorum. Bunları yapanlara karşı cezalar caydırıcı en ağır şekilde olmalı ki bir daha yapılmasın. Ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Bu sadece kadın şiddete karşı değil her olay için cezalar çok hafif. Adam arabamı soyuyor, benden önce karakoldan çıkıyor. Ben ifademi hala verirken onunla ilgili karar hemen veriliyor. İşte durum bu kadar komik. 

CEZALAR YETERLİ DEĞİL
Dursun AYDIN : Bu devirde hala bu tür olayların yaşanıyor olması oldukça ayıp. Şiddet olaylarını görüp duydukça hele son yıllarda arttığına şahit olunca  insanın tüyleri ürperiyor. Cezalarakarşıyım çok hafif cezalar caydırıcı olmalı kadını öldürüp gömülüyorlar daha sonra dışarıda geziyorlar durum bu kadar kötü. 

ÜZÜLÜYORUM
Emine SARIANIL: Kadına şiddeti kınıyorum. En büyük ve ağır cezaları vermelerini isterim. Haberlerde gördüğüm zaman çok üzülüyorum. Kadınlar bir olup erkekleri dövmeli bence. Kadına şiddet yapanlar da en ağır şekilde cezalandırılmalı. Öyle olmalı ki bir daha teşebbüs edemesinler.

TEMELDE EĞİTİM OLMALI
Velihittin KIRLI: Şiddet ve benzeri olaylarda ki asıl artışın nedenlerini ortadan kaldırmadan erkek, kadın, ocuk ve hayvana olan şiddet hiç bir zaman önlenemez. Önce insanların saygı ve sevgi içerisinde büyümeleri lazım.  Daha sonra okullarda çocuklara şiddetin kötü bir şey olduğunu , yapılmaması gerektiğini doğru bir şekilde anlatılması lazım. Önce karşımızdakinin en az bizim kadar haklı olduğunu görmeli ve ona göre  empati kurulması gereklidir. Yoksa kadına şiddet önlemez.  Öncelikle şiddet olaylarının yaşanmaması için iyi bir eğitim verilmeli. Bireylerin dürüst ve namuslu olması önemli bir husustur. Ve tabi ki cezalar ağır olmalı. 

KENDİNİ SEVMEYEN KADINI SEVMEZ
Hüseyin GÜNAYDIN :  Kadına şiddet hiç iyi bir imaj ve karakter değil. Kadınlarımızı kendini sever ve kendine her daim saygı gösterir.  Dolayısıyla kendini sevmeyen bir insan kadını dahil hiç kimseyi hiç bir şeyi sevmez. Dolayısıyla  kadına şiddeti sürekli kınıyorum. Kadınların insanın  hayat arkadaşıdır.  Bu arkadaşlara verilen değeri göstermeyen insanlara karşı da cezaların  en ağır şekilde olmalı gerekir. Özellik de basite kaçılmaması gerekir.
 
AYNI MUAMELE YAPILMALI
Emine SARIALIN: Çok üzülüyorum kadına karşı şiddet konusu ile ilgili içerikler gördüğüm zaman. Kesinlikle bu durumlar yaşanmamalı. Böyle bir urumda kadınlar bir olup şiddeti uygulayan kişiye aynı muameleyi göstermeli. Cezalarda konusuna göre en ağır cezalar uygulanmalı.
 
EN AĞIR CEZALAR VERİLMELİ
Ayşe YILMAZ: Cezalar en ağır şekilde uygulanmalı. Böyle bir durumun yaşanması hem çirkin. Madem onlar güç göstereceğiz diye bizi döveceklerse biz de onları dövelim o zaman. Bize karşı yapılan davranışlar hiç bir zaman doğru olmadı ki. Bence ne olursa olsun cezalar ona göre uygulanmalı. Bize yapılan onlara da yapılmalı. 

Haber:Dilber BAHADIR-Uğur ATICI


 

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Eylül 2019
İmsak 04:47
Güneş 06:13
Öğle 12:33
İkindi 15:59
Akşam 18:43
Yatsı 20:03