banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlular istediği mesleği yapamıyor

banner1357

Samsunlu vatandaşlar meslek seçimini doğru yapamadıklarını, şartlar neyi gerektiriyorsa o işi yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 20.06.2019, 10:00 20.06.2019, 10:06
banner1353
banner1375

Samsun Canlı Haber TV ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz, Samsunlu vatandaşlara, "Meslek seçimini doğru yapabiliyor musunuz,  yoksa hayat nereye sürüklerse o işi mi yapıyoruz? " diye sordu.

İşte aldığımız yanıtlar:

İSTEDİĞİMİZİ YAPAMIYORUZ 
Alper CEBE: Hayatın bizi sürüklediği mesleği yapmak zorunda kalıyoruz. Günümüzde kendi istediklerimizi yapamaz hale geldik. Biz hangi mesleği seçersek seçelim, istediğimiz hedefe ulaşamıyoruz. Hayat bizi nereye götürüyorsa ve en son durak neresiyse orada çalışıyoruz. 

İMKAN VERİLMİYOR 
Yakup DEMİRCİ: Kendi istediğimiz mesleği yapamıyoruz. Nedenleri bilemiyorum ama sanırım hayat şartları bunu gerektiriyor. İstediğimiz mesleği yapmak için imkan da verilmiyor. Mesela ben pideciyim ama kendi işimi yapamıyorum. Haliyle başka arayışlar içerisinde oluyoruz. 

KENDİ MESLEĞİMİ YAPTIM 
Salim TÜRK: Açıkçası ben hep istediğim mesleği yapma fırsatı buldum. Yıllarca kendi mesleğimi yaptıktan sonra emekli oldum ve şu anda geziyorum. O nedenle kendimi daha şanslı hissediyorum. 

DOĞRU YAPAMIYORUZ 
Olcay SEZER: Meslek seçimini doğru yapamıyoruz. Dolayısıyla hayat bizi nereye sürüklerse o işi yapıyoruz. Zaten gençler çoğunlukla okulu, dersleri boş veriyor ve tembellik yapıyorlar. 

ETKİLENİYOR
Gülay YALINKILIÇ: İstediğimiz mesleği yapamıyoruz. Çocuklarımız okudukları alanlarda bile iş bulamıyorlar. Beden eğitimini veya kimya bölümünü bitiren çocuklar başka alanlarda çalışmak zorunda kalıyor. Sanırım iş olmadığı için meslek seçimleri etkileniyor. 

HİÇBİRİ ATANAMIYOR
Şerife SALİMOĞLU: Meslek seçimini doğru da yapsak mesleğimizi yapamıyoruz. Çünkü çocuklarımız hep okudu, meslek sahibi oldu ama şimdi işsizler. Hiçbiri atanamıyor. Dolayısıyla kimse işinden memnun değil.

İŞ, NEREDEYSE ORASI 
Havva YILMAZCAN: Üniversite mezunları alışveriş merkezlerinde tezgahtarlık yapıyorlar. Yıllarca okuyup belge aldıktan sonra kendi işlerini yapamadıkları için nerede iş bulurlarsa orada çalışıyorlar. Şartları zor olduğu için tam gün zaman öldürüyorlar. Tabi ki çok zor kimse mesleğini yapamıyor. 

MESLEKTEN ZİYADE PARA
Yasir ZORLU: Meslek seçimiyle ilgili şartlar neyi gerektiriyorsa o yapılıyor. Mesela benim çevremde hayalindeki mesleği yapan insan sayısı çok az. Ben şanslıyım ama keşke bu şans çevreye yayılsa.  İnsanlar maalesef meslekten ziyade nerede para kazanabilecekse o işi yapmak zorunda kalıyor. 

EĞİTİM SİSTEMİ BOZUK
Senayi OCAK: Eğitim sisteminin bozukluğundan dolayı meslek seçimini de doğru yapamıyoruz. Mecburen hayat bizi nereye sürüklerse o işi yapıyoruz. İnsanlar artık üniversite okuyup bitiriyor ama kendi alanında iş bulamıyor başka işlere yöneliyor. 

DOĞRU MESLEK KALMADI
Mevlüt ÇAKIROĞLU: Ben hayalimdeki mesleği yaptım. Fakat genel olarak bakıldığında kimse kendi istediği mesleği yapamıyor. Kendim için doğru bir meslek seçmiştim ve emekli oldum. Günümüzde böyle bir uygulama kalmadı. Doğru meslek diye bir şey yok. 

PARA NEREDEYSE ORAYA
Yavuzhan İNAN: Bence meslek seçimini doğru yapamıyoruz. Çünkü günümüzde para için çalışıyoruz ve istediğimiz mesleği yapamadığımız için para neredeyse oraya yöneliyoruz. Mesela ben reklamcılık mezunuyum ama astsubay oldum. 

Hande ONAT, Uğur ATICI 
 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:18
Akşam 17:41
Yatsı 19:05