banner1365

banner1345

Samsunlular hastanelerden şikayetçi

banner1357

Sağlık kontrollerini yaptırmayı ihmal ettiklerini söyleyen Samsunlular, aynı zamanda özel hastanelerin özellikle acil servisindeki muayene ücretinin pahalı olduğunu da söyledi. Samsunlu vatandaşlar genellikle, devlet hastanesinde sıra, özel hastanede ise para sıkıntısı yaşadıklarını ifade ettiler.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 12.01.2019, 09:59 12.01.2019, 10:28
banner1353

Samsun Medya Grubuna bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara,  “Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırıyor musunuz, devlet hastanesini mi yoksa özel hastane mi tercih ediyorsunuz?” diye sordu.

İşte aldığımız cevaplar: 

HASTALIKLARDAN KORKUYORUM 
Aysel ÖKET: Düzenli kontrollerimi yaptırmıyorum. Çünkü çok fazla hastalığım zaten var ve o yüzden olası bir hastalıktan korkuyorum. Mutlaka kontrollerimi yaptırmam gerektiğinin farkındayım ama yine de korkuyorum. Özel hastanelerin aldığı paralar bizim kesemize uygun değil. O yüzden devlet hastanesini tercih ediyorum. 

DUYARSIZLIK DENİLEBİLİR 
Şenol METİN: Genellikle devlet hastanelerini tercih ediyorum. Sağlığımla ilgili kontroller konusunda pek dikkat ettiğim söylenemez. Buna duyarsızlıkta denilebilir. Beslenme ya da spor gibi düzgün alışkanlıklarım yok. Genelde sürekli çalıştığım için kendime bakmaya vakit bulamıyorum. Benim için spor, çalışmak oluyor. 

BÜTÜN SIKINTI HASTANELER 
Mustafa TAŞ: Sağlık kontrollerimi yaptırıyorum ama bütün sıkıntı hastaneler. Hiçbir netice almadan gidip geliyoruz. Neticede ciddi bir kontrol yaptırmış sayılmıyoruz. Günlük hayatta sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum. Özel hastanelere gitmediğim için ücret durumunu bilemiyorum. Ben devlet hastanesinden yanayım. 

MUAYENE ÜCRETİ ÇOK FAZLA  
Mustafa ÖNAL: Düzenli olarak kontrollerimi yaptırmıyorum. Çünkü kendimi iyi hissediyorum. Genellikle tercihim devlet hastanesi oluyor ama göz sorunum için özel hastaneleri tercih ediyorum. Fakat özel hastanelerde ki acil muayene ücretini çok alıyorlar. Sonuçta adam oraya acil gelmiş. Muayene ücretini o kadar fazla almamaları gerekir. Hatta yardımcı olmaları gerekir. 

DEVLETTE SIRA, ÖZELDE PARA  
Nuret SARAL: Düzenli kontrollerimi yaptırıyorum. Genellikle devlet hastaneleri tercihim oluyor. Özel hastaneler çok fazla para alıyorlar. Özellikle özel hastanelerin acil servisinden para almamaları gerekirken, fazla alıyorlar. Devlette çok sıra bekliyoruz, özelde çok harcıyoruz. 

DEVLET HASTANELERİ, ÖZELDEN FARKSIZ 
Doğukan ARSLAN: Elimden geldiğince sağlığıma ve kontrollerime dikkat etmeye çalışıyorum. Fakat günümüzün şartlarında uyku bozuklukları gibi sorunlar sağlığımızı etkileyebiliyor. Artık devlet hastaneleri, özel hastanelerden farksız olduğu için ve maliyeti düşük olduğu için devlet hastanesini tercih ediyorum. Özel hastanelerin acil muayene ücreti ve poliklinik ücreti çok fazla. 

ADI ÜSTÜNDE ACİL YAZIYOR  
Aysun ELGÖR: Maalesef sağlık kontrollerimi ihmalkârlık yüzünden yaptırmıyorum. Açıkçası bir hastalık çıkar diye korkuyorum. Hastaneye gideceğim zaman devleti tercih ediyorum. Çünkü özeller aşırı pahalı. Özellerde ki acil servisten para alınmaması gerekiyor. Adı üstünde acil yazıyor. Mesela benim evime en yakın hastane özel hastane ve benim durumum acil ama param yok. O zaman ne yapacağım? Buna bir çare bulunması gerekiyor. Sonuçta bu sağlıktır. 

HASTANELERLE İLGİLİ SORUNLAR BİTMİYOR 
Feridun ÇALIŞKAN: 6 ayda bir tahlillerimi devlet hastanesinde yaptırıyorum. Özel hastaneye gitmeye para yok ama devlette sıra beklerken de ölürsün. MR çektirmek için devlet hastanesine gittim aylar sonrasına randevu verdiler. O zamana kadar kalp krizi geçirme gibi birçok riskim var. O yüzden hastanelerle ilgili sorunlar bitmiyor. 


PARA ALMAK İÇİN AMELİYAT YAPIYORLAR 
Hasan TANRIVERDİ: Normal hayatta sağlığıma mutlaka dikkat ederim, doğal beslenirim. Aklıma gelirse hastaneye gitmek ya da bir yerim ağrırsa ancak o zaman gidiyorum. Gittiğimde ise özele değil, devlet hastanesine gidiyorum. Bir kere özele gittim, çıktım 1 milyar para aldılar benden. Para almak için ameliyat yapıyorlar. 

ACİL SERVİSE PARA ALINMAZ 
Nihat ARABACI: Emekli olduğum için devlet hastanesinde kontrollerimi yaptırıyorum. Özel hastaneler çok pahalı oluyor. Esasında acil servislerin hiç biri muayene ücretini almamalı. Sonuçta adından belli, acil servis yazıyor. Acile para alınmaz.  

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL – Esra SALMAN
 

Yorumlar (0)
banner1363
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18