banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlular gerekli cezalar verilsin dedi

Samsunlu vatandaşlar, acil çağrı hatlarına gelen asılsız ihbarlar sebebiyle gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşılamadığını ve bu ihbarları yapan kişilere caydırıcı para cezalarının verilmesi gerektiğini söylediler

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 13.01.2019, 11:56
banner1343

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibisokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, “Acil çağrı hatlarına gelen asılsız ihbarlar hakkında ne düşünüyorsunuz’’ diye sordu. Samsunlular asılsız çağrı yapanların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

İşte sokaktan aldığımız yanıtlar: 

GERÇEK ÇAĞRILARA GİDİLEMİYOR
AdemTUNCER: Ben bir sağlıkçı olarak bu konuda çok dertli olduğumuzu söylemek istiyorum. Asılsız çağrılar ile ambulanslar yanlış yönlendirildiği için diğer gerçek çağrılara gidemiyorlar. Hatları boşuna arayanlar çok fazla gidip bakıyorsun acil hiçbir durum yok. Bu konunun önüne eğitimde geçemiyor bazen eğitimli insanlarda bile boş yere arıyor. Örneğin; arıyorlar, canım sıkıldı muhabbet edelim diyorlar. Bunu yapan insanlar ambulans gelmeyip kendisi mağdur olunca yaptığının yanlış olduğunu anlıyor. Canımız bu konuda yanmadan bilinç sahibi olmalıyız. 

EĞİTİM ÖNEMLİ
Emin DİLLİ: Asılsız çağrıları bazen çocuklar arıyorlar ve öbür acil çağrıyı engelliyor yanlış bir durum bunları göz ardı etmemek gerekiyor. Çağrı eğer asılsız ise çağrıyı cevaplayan kişinin dinlemeden kapatması lazım. Bu konunun önüne geçilmesinde eğitim önemli, aile ve okulda çocuklar bu konuda bilinçlendirilmelidir. 

CAN SIKINTISI
Ahmet GÜR: İnsanlar telefonları çok alıştı can sıkıntısından farklı şeylere yöneliyorlar ve böyle acil durum numaralarını meşgul ediyorlar. Herkesin işine bakması lazım böyle kurumları oyalamamaları lazım. İnsanlar oturduğu yerden buraları arayıp ahkâm kesiyorlar, meşgul ediyorlar bunlara gerek yok.

BÜYÜK CEZALAR VERİLSİN
Ayşe AYDIN: Çok işsiz var işi olmayan kendine meşguliyet olsun diye buraları arıyor. Bu konuda en büyük cezaların verilmesi gerekiyor çünkü ben acil durumda kalıp aradığım zaman gelmiyorlar. Yapılan bu yanlışın sonucunda gerçek ihtiyaç sahipleri oluyor.

AKILLICA HAREKET DEĞİL
Mehmet KOCA: Bu şekilde acil durumlarda kullanılan hatlar kesinlikle meşgul edilmemelidir. Asılsız ihbarda bulunmak çok akıllıca bir hareket değil. Eğer bu hatları acil durumlarda kullanmak gerekiyorsa bunun dışına çıkılmamalıdır. Bu davranışlara verilecek yüksek para cezaları caydırıcı olabilir. Bunu yapan insanlar çevre işlerinde,ağaç dikiminde veya hayvan bakımında çalıştırılabilir. 

OLUMLU BAKMIYORUM
Rahmi GÜL: Asılsız çağrı yapan insanlara hiç olumlu bakmıyorum. Caydırıcı para cezaları bunlara engel olmak için başvurulması gereken bir yol olmalıdır. Bu hatlara gerçek ihtiyaç sahiplerinin ulaşabilmesini sağlamak için bireylere eğitim yoluyla yaptıklarının yanlış olduğu söylenmelidir.

CAYDIRICI CEZALAR UYGULANMALI
Ali ÖNDER: Bu hatların meşgul edilmesi olayını çok çirkin buluyorum. 112, 155 gibi çağrı hatları insan sağlığı ve insan güvenliği gibi konular için kullanılması için kurulmuştur. Buraları arayıp dalga geçmek, meşgul etmek yanlış bir davranıştır. İnsanların basın yoluyla veya çevresi vasıtasıyla bilgilendirip bu davranışları yapmamaları sağlanmalıdır. Hapis cezası çok ağır olabilir ancak caydırıcı para cezaları uygulanmalıdır. 

SANİYELER BİLE ÖNEMLİ
Suzan SAKA: Ben bir sağlık çalışanı olarak bu hatların meşgul edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insan hayatında saniyelerin bile çok önemi var. Yüksek para cezaları verilirse kimsenin aramayacağını düşünüyorum.
 
CEZALAR AĞIRLAŞTIRILMALI 
Deniz YILMAZ: Acil bir durum olduğu zaman ulaşılması önemli yerlerin meşgul edilmemesi gerekiyor. Bu yerlere ulaşsak bile bu tür kötüye kullanan insanlar yüzünden çoğu zaman ciddiye alınmıyoruz. Bunların önüne geçmek için cezaların ağırlaştırılması gerekiyor. En önemlisi de insanlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor.
 
DUYARLI OLMALIYIZ
Kemalettin ALTUNSOY: Bu tür acil hatların meşgul edilmesi çok kötü bir durumdur. İnsanların sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olması sebebiyle gereksiz yere kullanılmasına karşıyım. İnsanların bu konularda duyarlı olması gerekiyor. Ben tüm insanlarımızdan rica ediyorum bu hatları lütfen gereksiz yere aramayalım. 

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL - Esra SALMAN
 

Yorumlar (0)
banner1311
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12