Samsunlular fırsat olarak görüyor

Hükümetin 1,5 milyon kişiyi işe yerleştirerek rekora imza attığı istihdam seferberliği ülke sınırlarını aştı. İŞKUR, 12 Bin 300 lira maaşla yurt dışında çalıştırmak üzere personel alımı yapacak. Samsunlu vatandaşların ortak düşüncesi ise “Çok güzel bir uygulama, imkânı olan başvursun” şeklinde oldu.

İŞKUR, 12 Bin 300 lira maaşla yurt dışında çalıştırmak üzere personel alımı yapacak. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak, Samsunlu vatandaşlara “Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz ve siz tercih eder misiniz?” diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

İMKÂNIM OLSA GİDERİM

Metin MARAŞ: Eğer işçi alımı varsa mutlaka herkes başvurmalı. Çünkü bu devirde 12 Bin 300 lira çok iyi bir paradır. İmkânım olsa ben bile gitmek isterim. O yüzden böyle imkân sağlayan yetkililere çok teşekkür ediyorum.

İŞSİZLİK ZAMANINDA HERKES GİDER

Uğur TUĞLU: Eğer böyle bir şeyin gerçekliği varsa çok güzel olur. İşsizliğin bu kadar arttığı zamanda bende gitmek isterim ve herkes gitmek ister. Maaş, gerçekten çok ikna edici geliyor. İşsiz vatandaşlar, ihtiyacı olanlar başvurmalılar. Benim 2 çocuğum da liseye gidiyor. Onlar için, gelecekleri için yurtdışına çalışmaya giderim.

BU YAŞIMDA BENDE GİDERİM

Faik UYAR: Çok güzel bir uygulama yapılmış. Ben bu yaşımda çalışmak için ve verilen maaş için yurtdışına gitmek isterim. Türkiye’de işsizlik oranı çok yüksek olduğu için böyle bir maaşa herkes gitmek ister ve işsizlik biraz da olsa azalmış olur.

TÜRKİYE’YE GÖRE ÇOK GÜZEL MAAŞ VAAT EDİLİYOR

Birol DEMİR: Kesinlikle tercih ederim. Türkiye’ye göre çok güzel maaş vaat ediliyor. Tabi ki yurtdışının yaşam şartlarını bilemeyiz. Fakat maaşın yüksek olması, herkesin gitmek isteyeceği bir durumdur. Müracaat edilmeli, gidebilecek olan kişiler mutlaka gitmeli diye düşünüyorum.

İŞSİZ İNSAN SAYISI ÇOK FAZLA

Kadriye TOSUN: Benim yaşımdan geçti ama çocuklarımın gitmesini isterim. Sonuçta güzel bir maaş veriliyor. İşsiz insan sayısı çok fazla olduğu için herkes müracaat eder diye düşünüyorum. Ülkemiz içinde çok güzel bir gelişme olur. O yüzden çok güzel bir uygulama yapılmış.

HERKES MÜRACAAT EDER

Ahmet BEY: Çok güzel bir uygulama olduğu için herkes müracaat eder. İşsiz kalmaktansa, yurtdışında çalışılabilir. Ayrıca bugün beni kabul etseler ben bile gitmek isterim. Türkiye şartlarında çalışmak çok zor ama yurtdışında 12 Bin 300 lira maaş verilmesi çok güzel olur.

BURADA 2 BİN LİRA İÇİN TAKLA ATILIYOR

Metin VAROL: 12 Bin 300 lira veriliyorsa eğer, herkes gitmeli. Ben gitmeyi çok isterim. Fakat bazı rahatsızlıklarımdan dolayı gidemem. Çocuklarım gitmek isterlerse, gönderirim. Hatta gitmek isteyen kim varsa gitmeli. Güzel para veriyorlar. Burada 2 Bin lira para kazanmak için insanlar takla atıyorlar ama orada 12 Bin 300 lira veriyorlar. O yüzden gitme imkânı olanlar gitmeliler.

İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN ÇOK GÜZEL

Cemal KÖSE: Tüm kontrollerden geçildikten sonra gönderirler diye düşünüyorum. Mesela dişlerine kadar bakıyorlar diye biliyorum. Yurtdışının her yeri güzel değil. O yüzden nereye gönderdikleri çok önemli. Bazı bölgelerde mağdur olunabiliyor. Türkiye’de işsizlik var. Yurtdışında 12 Bin 300 lira para alınması çok güzel olur. Ayrıca işsizliği önlemek için çok güzel bir uygulama yapılmış. Umarım hayırlı olur.

YURTDIŞINDA ÇALIŞMA ŞARTLARI ÇOK UYGUN

Volkan BÜYÜK: Ben yurtdışında çalışıyorum. Türkiye’ye 6 aylık gezmek için geldim. Türkiye’de yaşayan bir vatandaş olsam mutlaka yurtdışına çalışmak için giderdim. Çünkü Türkiye’de sosyal haklar az. Fakat yurtdışında çalışma şartları daha uygun diye düşünüyorum. O yüzden bu uygulama çok güzel. Bence her vatandaş düşünmeli ve yurtdışına çalışmak için gitmeli.

MAAŞ NE KADAR OLURSA OLSUN GİDİLMEMELİ

Mustafa AYDIN: Ben yurtdışında çalışmayı doğru bulmuyorum. Zamanında bende yurtdışında çalıştım. Fakat beğenmedim orayı ve o yüzden ne kadar maaş verilirse verilsin yurtdışına çalışmaya gidilmemeli diye düşünüyorum.

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148