banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunlular fındık fiyatlarından rahatsız

banner1357

Samsunlular, kaliteli kabuklu Giresun fındığı için taban fiyatın kilogramda 17 lira, Levant fındık için 16,5 lira olarak belirlenmesini yetersiz bulduklarını, fiyatın en az 20 TL olması gerektiğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 27.07.2019, 09:09 27.07.2019, 10:16
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı  Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar,  "Fındığın taban fiyatının 17 TL  olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna yanıt aradı.

İşte alınan yanıtlar:

TOPLAMAYA BİLE DEĞMEZ

Kasım ÖZTÜRK: Bence fındığı toplamaya bile değmeyecek bir fiyat belirlenmiş. Çünkü fındığın gübresi, mazotu ya da temizliği gibi giderleri derken masraflı çok oluyor. Bence fındık en az 25 lira olmalıydı. Biz 10 yıl önce 25 liraya sattığımız fındığı şimdi 17 liraya satacağız. Ben bu durumdan hiç memnun değilim. 

MAKUL FİYAT

İrfan ÖZTÜRK: Ben fındık üreticisi değilim ama sanırım verilen fiyat makul bir fiyat olmuş. İnşallah üreticimiz içinde makul olmuştur ve memnun kalmışlardır. Bu sene herkese bol kazançlar diliyorum. 

ÇİFTÇİMİZ RAHAT EDER 

Sedat ESENKURT: Vatandaşımızın artık hak ettiği değeri alması gerekiyor. Dolayısıyla ben 17 lira gibi bir rakamı iyi olarak değerlendiriyorum. Fındığın giderini 17 lira karşılar ve çiftçimizde rahat eder diye düşünüyorum.  

EN AZ 23 TL OLMALI

Nazır ÖZTÜRK: Cumhurbaşkanımıza saygı duyuyoruz ama bu fındık 17 liradan satılacaksa olmaz. Biz fındığı pazara indirdiğimizde 13 liraya, 10 liraya düşüyor. Fındık elden çıktıktan sonra fiyatı 20 lira, 25 lira oluyor. Vatandaşta fındık yoksa isterse fiyatı 30 lira olsun. Fındık fiyatı şartlara göre  23 TL olmalı. 

20 LİRA OLMALIYDI 

Hasan YILDIRIM: Bence fiyatı çok az belirlendi. Çünkü ilaç, gübre ve işçi parası derken günümüzde her şey pahalandı.Keşke 20 TL olarak açıklansaydı. Benim fındığım yok ama olanlar kötü olmuş. İyi bakmıyorum.

ŞİKAYETÇİYİZ

İrfan BAŞKAYA: Bu işlerin içinde olan biri olarak fiyatın çok az olduğunu söyleyebilirim. Biz üretici olarak durumdan şikayetçiyiz. Devletin kontrol altına alması ve sanayi tesisi kurduktan sonra fındığı işletmesi gerekiyor. Marketle gördüğümüz yabancı markalar fındığı bizden alıyor ama bilindiği üzere bize geri satıyorlar. Devletin üreticilerden tam maliyeti öğrenmesi ona göre fiyatı belirlemesi gerekir. 

EMEĞE DEĞEN RAKAM DEĞİL 

Şevki BALÇIK: Bu zamana kadar hep yıl sonunda fiyatlar açıklanıyordu. Vatandaşın elinde fındık kalmıyordu. Şimdi üretici için çok güzel oldu. 17 lira fındık için harcanan emeğe ya da giderlere değen bir rakam olmaz. Fakat nispeten iyi diyebilirim. En azından 20 lira olsaydı daha iyi olurdu. Çünkü mazota, benzine her şeye zam geldi. 

KESİNLİKLE ÇOK AZ

Vedat AYRAN: Bence kesinlikle çok az bir rakam olmuş. Fiyat 27 TL olsa bile az. Her şeye zam geldi ama fındığa gelmedi. Üretici mağdur oldu, kazanamıyor. Ekonomik şartlar belli olduğu için açıklar her gün biraz daha büyüyor.  

FİYAT REZALET

Aykut EROĞLU: Fındığın 20 TL'den aşağı olmaması gerekiyordu. Bu durum köylüyü isyan ettirir diye düşünüyorum ama Ordu'nun köylüsü iyi insandır. Ben fındıkçı değilim, Allah fındıkçıların yardımcısı olsun. 

DEVLET SAHİP ÇIKMALI 

Ahmet ERGÜN: 62 senelik esnafım ama böyle bir yaz yaşamadım. Ekonomik sıkıntımız çok büyük. Allah yardımcımız olsun. Fındık dalını sallamak bile 150 TL. Emeği oldukça fazla . Devletin üreticiye, emekçiye sahip çıkması gerekiyor. Keşke 20 TL olarak açıklansaydı.

FİYAT İYİ

Gül GÜLÇİÇEK: Geçen seneki fiyata  bakılırsa çok iyi .  Ama bu sene fındık çok fazla olduğu için fiyatı daha yüksek olabilirdi. Çünkü iki senedir fiyatın çok düşmesiyle birlikte  çok mağdur olunmuştu.  Herkes bu işe çok emek eriyor umarım fiyat yükselir. 

Hande ONAT, Ekrem ASLAN

Yorumlar (1)
kale55 11 ay önce
fındık kaç lira olursa olsun, bedavadan yetişen bir bitki, çapalarsan biraz daha fazla verim alırsın, yan gelip yatarsan da verim alırsın, yetereki don olmasın, yalandan yere ağlamanın kimseye faydası yok