banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlular eski Ramazanları özlüyor

banner1357

On bir ayın sultanı Ramazan'a sayılı günler kala tüm Müslüman alemini heyecan sardı. Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Samsunlular, eski Ramazan günlerini çok özlediklerini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 29.04.2019, 09:56 29.04.2019, 10:11
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV ekipleri, vatandaşlara "Siz eski Ramazan günlerine özlem duyuyor musunuz? " diye sordu. Bazı vatandaşlar geçmiş dönemde Ramazan heyecanının her yeri sardığını, eskiye oranla günümüzde bu heyacanın kalmadığını ifade etti.

İşte, Samsunluların Ramazan Ayı yorumları:  

ESKİDEN KOMŞULUK VARDI 
DURAN SOLMAZ:  Haliyle özlem duyuyoruz. Çünkü eski Ramazan günlerinde insanların birbirleriyle iletişimi, yardımlaşmaları çok güzeldi. Şimdi komşu bile tanınmıyor. Kimse birbirine selam dahi vermiyor. Bu bozulmalar Ramazan'a da yansıyor. 

ÖZLEMLE ANIYORUM
Mustafa SAYAR: Eski Ramazan günlerine örf ve adetlerini çok arıyorum.Çünkü eskiden insanlar birbirine bağlı olur, hak hürmet, saygı, sevgiyle davranırdı.  Kısacası Ramazan'ı, Ramazan gibi yaşardık. O yüzden eski ramazan günlerini özlemle anıyorum. 

ÇOK ÖZLÜYORUZ
Bekir TAHTA: Eskiden Ramazan ayları çok güzel olurdu. Sokaktaki insanlar birbirlerine saygı gösterirdi. Açıkta yemek yemez, su içmezdi ,oruç tutanlara saygı gösterilirdi. Şimdi ise oruç tutan insanlara saygı kalmadı. Gerçekten çok özlüyorum.

BU AYIN ÖNEMİ AYRI
ZEKAİ ALBAYRAK: Eskiden Ramazan ayları bir başka oluyordu. Pide kuyruğuna girerdik. Heyecanlı olurdu. Şimdi ise Ramazan günlerinin normal günden bir farklı kalmadı. Halbuki Ramazan'ın birçok önemi var. En başta oruç tutmak. İnsan sağlığına oldukça faydalı. 

ESKİ ATMOSFER YOK
MEHMET YÜCEL: Şimdiki Ramazan'larda gördüğümüz kadarıyla vatandaşların yüzde  80’i oruç tutmuyor. Tutana da saygı kalmıyor. Eski Ramazan günlerindeki atmosferi şimdi yaşayamıyoruz. Eskiden ailemiz bir ay öncesinden hazırlık yapardı. İçimizde hissederdik ama şimdi normal bir günmüş gibi geliyor. 

HER HALİYLE GÜZEL
AYŞE ŞAHİN: Eski Ramazan'ları tabi ki özlüyoruz. Sahurda davulcu çalar biz de para verirdik. Ramazan'ın en önemli özelliği ise Müslümanların birbiriyle yardımlaşması. Oruç tutarken aç kalan insanların halini daha iyi anlıyoruz. Bu yüzden yoksula ve yetime bu aylarda daha çok önem veriyoruz. 

BİRLİK VE BERABERLİK KALMADI
CEMİLE GÜLÇİÇEK: Eski Ramazanlar daha hoş oluyordu, herkes birbirine daha çok gidip geliyordu, iftarlara davet ediliyordu. Şimdi ise kimse kimseye gitmiyor. Herkes kendi dünyasına dönmüş durumda. Çünkü bu güzelim günler birlik ve beraberlik olduğu zaman anlamlı olur. O yüzden eski Ramazan'ları özlüyoruz.  

HAZIRLIKLAR YAPILIRDI
RAMAZAN TUZAK: Eski Ramazan'lara özlem duyuyoruz. Çünkü sevgi ve saygı mevcuttu. Şimdi ise millet geçim derdine düştü. Artık Ramazan'ı normal karşılıyoruz. Halbuki eskiden bir hazırlık olurdu. Komşularımız ve akrabalarımızla iç içe olurduk. İnşallah eski Ramazan günleri yeniden gelir. 

ORUÇ TUTAN KALMADI
KADİR CANTÜRK: Eski Ramazan aylarında herkes oruç tutardı. Caddelerde kimseyi göremezdik. Oruç tutan kalmadı ve herkes Ramazan ayında rahat bir şekilde davranıyor. Bu durumda bizleri oldukça üzüyor. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 05:43
Güneş 07:08
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:27
Yatsı 19:47