banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlular ekmekte fiyat artışına tepkili

banner1357

Samsun'da sofraların vazgeçilmezi olan ekmeğin fiyatının da gramajının da artmasını değerlendiren Samsunlular, yapılan fiyat artışına tepki gösterdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 16.11.2018, 09:25 16.11.2018, 09:29
banner1353
banner1375

Samsun Fırıncılar Odasının uygulamaya koyduğu fiyat tarifesine göre 200 gramı 1 lira olan ekmek, 300 gramı 1 lira 50 kuruşa yükseltildi. 

YENİ FİYAT TARİFESİ ŞU ŞEKİLDE: 
300 gram baston ekmek 1,5 TL  
600 gram ikili somun 3 TL  
600 gram ikili tandır 3 TL 
900 gram üçlü Trabzon ekmeği 4,5 TL 
1500 gram beşli Trabzon ekmeği 7,5 TL 
300 gram onlu Trabzon ekmeği 15 TL 
300 gram kepek ekmek 1,5 TL 
300 gram pıtıl ekmek 1,5 TL 
250 gram sade pide 1,5 TL 
200 gram lavaş 1,5 TL  
170 gram kıymalı hamur 2 TL

VATANDAŞLAR NELER SÖYLÜYOR?
Fiyat ve gramaj artışları hakkında görüşlerini bildiren vatandaşlar artışlardan memnun olmadıklarını dile getirdi.  Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri ekmeğe yapılan zamla ilgili olarak Samsunlulara, "Ekmeğin fiyatını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce gramının artması israfa neden olur mu?" diye sordu.

İşte Samsunluların ekmeğe yapılan zamla ilgili yorumları şu şekilde:

HER ŞEYE ZAM GELİYOR
Murat ŞAHİN: Her şeye zam getiriyorlar. Biz köylüyüz, ürettiğimiz buğday hala aynı ama un çıkıyor. Sonumuz nasıl olacak bilemiyorum. İsraf olup olmaması insanın vicdanına kalmış bir şeydir. İdare edilmesi, dikkat edilmesi gerekir. 

YAZIKLAR OLSUN 
Nihat AZİRET: Bende bu sabah duydum. Çok şaşırdım. İnsanların iş sorunlarının olduğunu biliyorlar. Buna rağmen her şeye zam geliyor. Millet zaten geçinemiyor, nasıl ekmek alacak? O yüzden ben israf olacağını düşünmüyorum. Sadece azıklar olsun diyorum.  

HİÇ İYİ OLMADI 
Yusuf GÜL: Biz köylü olarak sattığımız buğdaylarda bir değişiklik olmadı. Sadece un yükseldi ve yüzden ekmeğin zamlanması hiç iyi olmadı. Yanlış karar alınmış ama fırıncılarda eleman çalıştırıyorlar diye bir şey diyemiyorum. Vatandaş 3 ekmek alıyorsa, 2 ekmek alacak ve israf etmemeye çalışacak. 

ÜLKEDE SADECE ZENGİNLER YAŞAMIYOR 
Kani KELEŞ: Bu ülkede sadece zenginler yaşamıyor. Gün içinde sadece ekmek alarak karnını doyuran vatandaşlar da yaşıyor. Ekmeğe zam gelmemeliydi. Fakir insanlar israf etmezler ama zenginler ederler. Sonuçta ertesi günü düşünerek hareket edenlerde var, ertesi gün yine alırım diyenlerde. 

ZAM GELMİŞ SAYILMAZ
Muharrem BEY: Gramı arttığı için fiyatı da arttı. Yani tam olarak zam gelmiş sayılmıyor. Vatandaş 3 ekmek alırken, 2 tane alacak ve ekmek ziyan edilmemiş olacak. Dinimizde israf zaten yapılmaması gereken bir şeydir. Dikkatle, vicdanla alakalı bir durum olduğu için ben çoğumuzun israf etmemeye dikkat edeceğini zannediyorum. 

YÜZDE 50 ZAM GELİYOR 
Cengiz TOPALOĞLU: Ben iyi değerlendirmiyorum. Yüzde 50 zam geliyor ama biz emekliyiz. Cebimizde ki para yine aynı para olduğu için hiç iyi olmadı. İsraflar mutlaka yine olacaktır. Ben evimde çok dikkat ediyorum. Suyundan gıdasına varana kadar israf etmemeye çalışıyoruz.

GRAM DÜŞER, FİYAT AYNI KALIR 
Alaattin ATİK: Her şeye zam geliyor. Zamma alıştık ama bugün gramı yükseldi diyenler ilerleyen zamanda gramını düşürecek. Bence bu zamlar fazla. Gramı düştüğünde fiyatı aynı kalacak. Zam geldi diye israfı önleyecek değil. Herhalde israf yine olur.  

EKMEĞİN FİYATINDAN MEMNUNUM 
Fahrettin YAMAK: Ekmeğin fiyatı ne olursa olsun alacağız. Gramının yükselmesi, fiyatının artması bir yönden iyi oldu. İnsanlar ekmeği israf etmemek için uğraşır. Böylece israf sorunu ortadan kalkar diye düşünüyorum. Çöpe atılan ekmek sayısı düşer. O yüzden ben ekmeğin fiyatından memnunum. 

CEPTE PARA KALMADI 
İhsan ÇAKIR: Biz buğday yapıyoruz ve 60-70 kuruşlara veriyoruz. Ekmeği ise 1 lira 50 kuruştan alacağız. O zaman biz kaldık demektir. Zamlar geldikçe cebimizde para kalmadı. 2 ekmek alana kadar 1 tane alacağız. 9 tane torunum var Geniş aileler için sıkıntılı bir zam olmuş. 

EKMEĞE ZAM GELMEMELİ 
Ahmet BEYAZ: Fırıncılara para kazandırıyorlar, emeklileri dilendiriyorlar. Ekmek herkesin ihtiyacıdır. Zenginin de, fakirin de. Her şeye zam gelebilir ama ekmeğe zam gelmemesi gerekiyor. Ekmeğe zam yapanlara yazıklar olsun diyorum. 

GRAMI ARTSA NE OLACAK?
Mustafa KAZAN: Fakir fukaranın karnını doyuran ekmek bile zamlandı. Bu insanlar tereyağı yemez, ekmekle karın doyurur. Zam olmamış, gramı artmış diyorlar. Gramı artsa ne olacak? Hükümetten ricamız, ekmeğe zam getirmesinler. 

GEÇİM SIKINTISI VARKEN OLMADI 
Mustafa KOÇ Bahçede tavuklarım var ve ben çöpten onlar için ekmek bulabiliyorum. Ülkemizde israf çok fazla olacak. Ekmeğin fiyatının artması iyi olmadı. Çünkü insanların çoğunun geçim sıkıntısı var. Sıkıntı varken en azından ekmek zamlanmamalıydı. Ekmek israf edilmiyor. Özellikle böyle bir zamanda daha çok dikkat edilir. 

VATANDAŞIN HALİ İYİCE ZORLAŞTI 
Hüseyin ORUÇ: 6 Kişilik bir ailede günde ortalama 5 ekmek yenilirse aylık fiyatı çok yüksek oluyor. Zaten her şeye zam geldi. Ekmeğe de zam gelince vatandaşın hali iyice zorlaştı. Ufak zam değil, yüzde 50 zam yapıldı. Biz vatandaş olarak maalesef israf yapıyoruz. Ekmeğin fiyatı da gramı israfı önlemez. 

Haber: Hande ONAT - Mustafa TOGUR 
 

Yorumlar (2)
yalcin 1 yıl önce
Ekmeginizi evinizde yapin , hem daha saglikli hem de maliyeti 30 kurus . Dunyanin bircok gelismis ve zengin ulkesinde halk kendi ekmegini evinde yapar .
cevdet 1 yıl önce
1603 tl asgari ücret alan vatandaş 200 gr ekmeği 1 tl alırken şimdi 300 gr alacaksın dayatması var yazıklar olsun bu kararı alan vicdansızlara
banner1474
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Şubat 2020
İmsak 05:39
Güneş 07:04
Öğle 12:52
İkindi 15:58
Akşam 18:31
Yatsı 19:50