banner1017

Samsunlular'dan 'Kaçak Elektrik' tepkisi

Samsun Canlı Haber TV ekibi, sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Samsunlulara özellikle Doğu bölgelerindeki kaçak elektrik kullanımının artmasını nasıl değerlendirdiklerini sorduk

banner1015

Türkiye’nin adeta kanayan yarası haline gelen kaçak elektrik kullanımıyla ilgili mücadele devam ediyor. Özellikle Doğu bölgelerinde görülen kaçak elektrik kullanımının artmasıyla ilgili Samsunluların görüşlerini aldık. 

Samsunlu vatandaşlar kaçak elektrik kullanımıyla ilgili, “20 lira tutarında elektrik kullanıyoruz fatura ise 80-90 liralara geliyor. Onların kaçak kullandığı elektriği biz ödemek zorunda kalıyoruz. Devletin bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Fakat hiçbir şekilde ilgilenen birisi yok. O yüzden bunun için devletin bir şeyler yapıp bunu kontrol altına alması gerekiyor” dediler.

İNSANLARIMIZA GERÇEKTEN YAZIK!
Zeki KARAHAN: İnsanlar kendi kalplerinde bir karakol kurmadıysa, onlara ne yaparsanız yapın çalarlar. Bu insanları bilgilendirip onların bedelini başkalarının ödediği öğretilmeli. Buradaki insanlarımıza gerçekten yazık. Başkasının bedelini buradaki insanlar ödemek zorunda kalıyor. Bunun önüne geçilebilmesi içinde eğitim verilmesi gerekiyor. Bu şekilde bu sorunun önüne geçilebilir.

BU DURUM BİR FELAKET
Aydın YİĞİT: Bu durumu felaket olarak değerlendiriyorum. 20 liralık fatura oluyor 80-90 lira. Onların kaçak kullandığı elektriği biz ödemek zorunda kalıyoruz. Devletin bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Fakat bu konuda hiçbir şekilde ilgilenen birisi yok. O yüzden bunun için devletin bir şeyler yapıp bunu kontrol altına alması gerekiyor.  

DEVLETİN EN BÜYÜK ZAAFLARINDAN...
Vedat AYRAN: Devletin en büyük zaaflarından biri olarak değerlendiriyorum. Çünkü başkalarının kullandığı kaçak elektriği dürüst vatandaşlar ödememeli. Devletimiz bu konuda daha ciddi ve yapıcı şeyler uygulamalı ve kaçak elektrik kullanımına kesinlikle izin vermemeli. 

SIKI ÖNLEM ALINMALI
Tural GİRAL: Doğudaki kaçak elektrik kullanımı ile ilgili bir şey söyleyemem. Fakat bunun faturasını başkalarının ödemesi çok saçma bir durum. Diyelim ki ben kullandığım elektrik 50 TL ise doğudaki kaçak elektrik parasını bize yazdıklarında bu fatura 60-70 TL’yi buluyor. Türkiye genelini düşündüğünüzde çok cüzi bir rakam oluyor. Yetkililerden bu konuda sıkı önlem almasını bekliyorum. 

VALİ VE KAYMAKAMLARA GÖREV
Turgay KARAHAN: Ben bu durumu hayretler içerisinde karşılıyorum. Biz burada vergimizi ve elektrik faturalarımızı düzenli olarak ödediğimiz halde doğuda bunu ne yazık ki göremiyoruz. Tabi ki onlara da suç bulmuyorum. Onlara o yetkiyi ve izni veren insanlarda bu suçu buluyorum. Sıkı bir denetim altına alınmalı. Oradaki valisi, kaymakamı veya elektrikle ilgili ilgilenen kişilerin baskı ve etki altında bırakması gerekiyor. Buradaki insanlara nasıl bir yaptırımda bulunabilir ki?

RAHAT RAHAT YAŞIYORLAR
Esma KURTULUŞ: Doğuda kaçak kullanılan elektriğin kullanımı bizden çıkıyor. Onlar rahat rahat yaşıyorlar. Onların faturalarını da biz ödüyoruz. O yüzden devletin birazda doğu kısmına baskı yapması gerekiyor. Bizlerin yükü de bu şekilde birazda olsun hafifler. Bu şekilde bir orta yol bulunmuş olur. Diğer türlü bizim omuzlarımızdaki yük çok ağır geliyor. 

KIRGINLIK OLMASIN DİYE...
Metin BAYRAM: Hükümetin doğudaki kaçak elektrik kullanımıyla ilgili bir önlem alması gerekiyor. Devletimiz oradaki gariban insanlarda kırgınlık olmasın diye müdahale edemiyor. Çünkü oradaki insanların durumu belli. O yüzden onlarda bunu bize yüklüyorlar. Fark eden bir durum olmuyor. Ortaklaşa bu durumu götürüyoruz. Bunu düzeltmek içinde doğuya yatırım yapılması gerekiyor. İstihdam üzerine çalışmalar yapılmalı. Bizim en büyük sorunumuz işsizlik. 

DEVLETİMİZ ÖNLEMLER ALMALI
Sevim ÖZEN: Doğudaki kaçak kullanılan elektriğin faturasını bizler ödüyoruz. O yüzden ödediğimiz fatura miktarı da çok fazla oluyor. Devletimiz bunun için önlemler alması gerekiyor. Belli önlemlerle birlikte kaçak elektrik kullanan kişilerinde artık faturalarını ödemesi gerektiğini düşünüyorum. Onlarda faturalarını ödemeye başlarsa biz de bu kadar yüksek faturalarla karşılaşmayız.

AHLAKSIZLIK DİYORUM
Halit KURU: Kuralsızlık ve itaatsizlik olarak değerlendiriyorum. Demek ki kaçak elektrik kullanmak hoşuna gidiyor. Bu insanlar para vermemek için ellerinden geleni yapıyor. Daha doğrusu ben buna ahlaksızlık diyorum. Bizde bu kaçak elektrik farkını ödüyoruz. Bütün sokakların başında ana saatler olmalı. Oraya bütün aboneleri yükleyip ne kadar elektrik kullandığını ya da ne kadar kaçak elektrik kullandığını çıkartıp bulabilirler. HDP’ler arkanızda biz varız, devlete elinizden geldiği kadar zarar verin diyerek oradaki Kürt vatandaşlarımızı aşılamışlar. Onlarda devlete 5 kuruş para vermek istemiyorlar.

5 YILLIK KALKINMA PLANI YAPILMALI
Süleyman SOYLU: Bu olay geçmişten beri var. Doğu’nun yarısı yarı yarıya bir tarafı siyah bir tarafı beyaz. Daha önce orada aşiret usulü yaşıyorlardı. Uzun zamandır bu durum farklı. Aşiret sisteminden kurtuldular. Fakat bu seferde işsiz kaldılar. Bunun önüne geçilebilmesi için 5 yıllık kalkınma planları yapılması gerekiyor. Zamanından bunlar terk edilerek karma ekonomiye geçildi. Serbest piyasaya girerek dışarıdaki faizcilere bağlandık.  

KONTROLÜ SAĞLANAMADI
Arif GÜVELİ: Elektriğe bir özelleştirme yapıldı. Bu özelleştirmenin sebebi de bu kaçak elektrik kullanımını kontrol altına almaktı. Tahmin ediyorum ki devlet bunun kontrolünü sağlayamadı. O yüzden yüz yine bizim omuzlarımıza kaldı. Yetkililer bu konuyu kulak ardı etmeseler zaten biz bunu bugün konuşuyor olmazdık. 

HERKES KENDİ KULLANDIĞINI ÖDEMELİ
Ömer SARICAOĞLU: Doğudaki kaçak elektrik kullanımını doğru bulmuyorum. Çünkü onların faturasını da biz ödemek zorunda kalıyoruz. Alabiliyorlarsa onlardan da fatura parası alsınlar. Herkes kullandığını kendisi ödemeli. Bunun önüne geçilebilmesi içinde ciddi manada cezalar uygulanmalı. 

Röportaj:Havanur SUBAŞI- Uğur ATICI


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dursun Yılmaz
Dursun Yılmaz - 4 ay Önce

Elektrik hırsızlığı Samsunda da yapılıyor.Hırsızların çaldığını biz niye ödüyoruz?

SIRADAKİ HABER