banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlular, daha güvenli parklar istiyor

banner1357

Samsunlular, ilçe merkezinde bulunan çocuk oyun parklarının kesinlikle güvenli ve sağlıklı olmadığını ifade ederek mutlaka bakım,  güvenlik kamerası ve parktan sorumlu görevli olmasının gerektiğini ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 26.05.2019, 10:46 27.05.2019, 11:14
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubuna bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, "İlçe merkezinde bulunan çocuk oyun parklarını yeterince güvenli buluyor musunuz?" diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

SON DERECE ENDİŞELİYİM
 

Mustafa CAN: Işıklandırma sisteminde son zamanlarda çalışma olduğunu gördüm. Ancak güvenlik konusunda son derece endişeliyim. Yeterli bir güvenlik yok. Bunun nedeni ise çocuk oyun parkları ve diğer parklarda bunca yıldır biriken bir takım gurupların ele geçirmiş olması. Buna sessiz kalındığı sürece güvenlik olmaz.

GÜVENLİ BULMUYORUM 

Salih Zeki ASLAN: Merkezde yeterli çocuk parkı olduğunu düşünmüyorum. Olan parklarımızda ise serseriler çok fazla var. Hatta parkta zararlı şeyler yapıyorlar ve gece gündüz orada yatıyorlar. O yüzden ben güvenli bulmuyorum. 

GÜVENİLİR VE SAĞLIKLI DEĞİL 

Ayşe BEKTAŞ: Bence güvenilir ve sağlıklı değil. Parklar da bakım yok, güvenlik sistemi yok. Mesela her yerde olduğu gibi parklarda da güvenlik kamerası olmalı. Çünkü oralarda çocuk kaçırılabiliyor, kaybolabiliyor ya da yaşlıların paraları çalınabiliyor. Bunun için tedbirin sağlam alınması gerekiyor. 

GÖRÜNTÜ GÜZEL AMA BAKIM YOK
 

Erol AÇIKEL: Parkların bakımı yapılmıyor. O yüzden çocuklarımız için güvenli değil. Görüntü güzel olabilir ama sağlamlık açısından iyi olduğunu söyleyemem. Güvenlik kamerasından önce bakımına özen gösterilmeli. 

İLK ÖNCE EĞİTİM 

Mehmet SEZER: Bence parklar standartlarında değil. Avrupa'da, gelişmiş ülkelerde parklar böyle değil. O yüzden güvenlik konusunda sıkıntı yaşanması olabiliyor. 7'den  70'e her kesimin sağlıklı ve güvenli vakit geçirebileceği standartta parklar yok. Bu ancak güvenlikten önce insanımızın eğitimiyle alakalı. İnsanlar eğitilirse, kendini düzgün eğitebilirse güvenlik kamerasına ihtiyaç kalmaz. 

BEKÇİLERDEN YARARLANMALIYIZ 

Ahmet SAĞLAM: Ben güvenli olduğunu düşünmüyorum. Bazen çocuğumu götürüyorum ve özellikle temizlik açısından hiç memnun kalmıyorum. Ayrıca çocukların güvenliği açısından her hangi bir sıkıntıda karşımıza değişik gruplar çıkabiliyor. Bazı gençlerimizin kültür seviyeleri çok düşük ve o yüzden sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bekçilerden daha fazla yararlanmamız gerekiyor. 

GÜVENLİK KAMERASI OLMALI 

Ahmet USTA: Bence güvenlik sistemi göründüğü kadarıyla yeterli değil. Yeteri kadar önlem alınmıyor ve fazla insan gitmiyor. Parklar, kalabalık olmadığı için insanlar hiç gitmiyor. Sanırım güvenli olduğunu düşünmüyorlar. Güvenlik kamerası olmalı. Sadece parkta değil her yerde olmalı. Çünkü bazen ispat gerekebiliyor ve son zamanlarda çocukların, hayvanların ve genel olarak insanların başına gelmeyen kalmıyor. 

ÖNLEM ALINMALI 

Davut DÜNDAR: Ben güvenli bulmuyorum. Çünkü çocukların kaçırılma, kaybolma durumları olabiliyor. Güvenlik konusunda ilgililerin önlem alması gerekiyor. Biz çocuklarımızı gözümüzün önünden ayırmadan büyüttük ama velisi olmadan parka giden çocuklar için bir şekilde önlem alınmalı. Çünkü hiç güvenli değil. 

MUTLAKA GÜVENLİK KAMERASI 

Ayten ALINLIK: Mutlaka güvenlik kamerası olmalı. Daha sonra parklarda her gün bekçi ya da görevli olması gerekiyor. Denetim sıklaştırılmalı. Çünkü parklara her kesimden her türlü insan gelebiliyor. Çocuklarımız için çok sakıncalı. Çünkü çocuklar oynarken uzaklaşabiliyorlar. Denetlenmesi iyi olur. 

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMALI 

Şenol LALE: Aileler çocuklarına sahip çıkmak zorunda. Parklar güvenli değil. İnsanlar eğitimli olmayı ve çocukların geleceğimiz olduğu bilincini öğrenmesi gerekiyor. Bunun yanında güvenlik tedbirleri alınmalı. Mesela güvenlik kamerası, parkta denetim yapan görevli ve caydırıcı cezalar. 

Hande ONAT - Ekrem ATICI 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:17
Akşam 17:39
Yatsı 19:04