Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlular bunu konuşuyor

Samsun’da son günlerde artan intihar olaylarıyla ilgili Samsun Canlı Haber TV ekibi vatandaşlara, “Sizce insanları intihara sürükleyen sebepler nelerdir?” diye sordu. Samsunlular, “Ekonomik ve ailevi problemlerden kaynaklanıyor olabilir” yorumunda bulundu

Samsunlular bunu konuşuyor

Samsun’da sokağın nabzını tutan Samsun Canlı Haber TV ekibi bu kez vatandaşlara, artan intihar ve intihar girişimleriyle alakalı, “Sizce insanları intihara sürükleyen sebepler nelerdir?” diye sordu.  Samsunlular problemleri çeşitli olarak sıralarken vakalar hakkında şunları söyledi: 

İNSAN GİBİ YAŞAMAK LAZIM
Hüsnü GÖKSU: Öncelikle insan neden intihar eder, sebepleri nelerdir, bunu bilmek gerekir. Son dönemlerde bana göre psikopat çoğaldı. Millet madde bağımlısı oldu. Kafayı çeken kendini büyük görüp millete bağırıp çağırıp intihar ediyor. Ben intihar edenleri kale almıyorum. İnsan gibi yaşamak lazım. Ben 70 yaşındayım ben neden intihar etmiyorum? her şey insanın kendinde başlar. Bana göre intihar etmenin temel nedeni insan gibi yaşamamak. Allah’ın verdiği canı sadece Allah alır. 

HEP BİR LÜKS HAYAT PEŞİNDELER
ÜMİT BAŞ: İntihar vakaları bana göre şundan dolayı arttı. Şimdiki gençler evleniyor. İlk sene takıları yiyorlar. İkinci senede altınları yiyorlar üçüncü senede çocukları oluyor. Ondan sonraki senede ayrılmaya kalkıyorlar. Devlet kadına da ayrılınca maaş nafaka yardımında bulununca erkek de bunalıma giriyor. Erkeğin elinde yarı maaş olunca ne yeniden evlenebiliyor nede başka bir iş yapabiliyor. Ondan sonra krizler başlıyor. Ya hanımını öldürüyor ya da kendini öldürüyor. Yani sorun buradan kaynaklanıyor. Hep bir lüks hayat yaşama peşindeler. 

HERKES BUNALIMDA
MUSTAFA SARAÇ: Herkes bunalımda yapacak bir şey yok. Ailevi sorunlar sıkıntılar oluyor. Madde bağımlısı olmaya başlayınca kendini bunalımda zannediyor. Burada devletin insanlara sahip çıkması lazım insanların sadece maaşa zam gibi konularda yardım ediliyor bunlara aslında gerek yok. Vatandaşın durumları çok farklı oysa o yüzden kendini bunalıma sokuyor.  Ben şahsen kendim de intihar etmeye kalkıştım. Hastanede çalışıyorum ben ama her şey istediğim gibi gitmiyor ailevi sorunlar oluyor. O yüzden psikolojik olarak devletin insanlara sahip çıkması gerekir. 

EKONOMİK SEBEPLERDEN DOLAYI
HASAN TAŞDERE:Bunun hakkında düşünecek bir şey kalmadı ki ne düşünelim.Yüksek ihtimalle ekonomik sebeplerden dolayıdır. Mesela ben bile emekli olduğum halde evime otobüsle değil de yürüyerek gidiyorum.  Her tarafta işsizlik baş göstermiş durumda insanlarda yoruldu. Bazen düşünüyorum da benim şimdi torunlarımı gezdirmem lazım ama bunun içinde para lazım. Ama yok. Geleceği de ve gençlerimiz ide parlak görmüyorum. Bizler bile bunalmışsak eğer gençlerimizde çok bir şey dememek lazım ben bile bunaldım artık.    

SOSYAL MEDYAYA KARŞIYIM
HASAN BAŞ: İntihar olaylarını internet ve sosyal medyaya bağlıyorum. Genç kızlarımıza yazık günah oluyor. Ve haberlere bakamıyoruz. Bunun önüne geçmeleri lazım. Sanal medya, sanal dünya dönüyor ama gençlerimize de yazık oluyor.  Benimde kızımın başına geldi olaylar bende yaşadım. Ve tabi bundan faydalanmak isteyenler var. Ben sosyal medyaya karşıyım, istemiyorum. Telefon kullanmayı da bıraktım sevmiyorum. Neden bıraktım genç yaşta selfie uğruna ölen insanlarda dolu dünya. Dün haberlerde izliyorum Makedonya da adam selfie çekmek uğruna binadan düşüyor. Bunun gibi olayların önüne geçilmesi lazım. Sanal dünyanın hafifte olsa biraz daha önlenmesi lazım. Daha sonra yeni evlenen çiftlerde bunalımlar baş göstermeye başladı intiharlar birazda bundan dolayı arttı. Genç çiftlerin de üstüne gidilmeye başlandı evlerde huzursuzluk çıkınca da ayrılık sonrasın da ise intiharlar artmaya başlandığını düşünüyorum. 

VAKALARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
ARİF ÜNAL: İnsanlar neden intihar ederbilemiyorum. Olayların derinine inmek lazım. Kafasına bazı şeyleri takmış olabilir. Ailevi problemleri olabilir.  Geçim sıkıntısı çekiyorsa kendi kişisel problemleri varsa çözüm yolu olarak bu hataya düşmüş de olabilir. Son dönemlerde sayısı da ülkede gittikçe artmaya başladı bir şekilde bu gibi vakaların önüne geçilmeli diye düşünüyorum. 

İŞSİZLİK ARTTI
HALİT SUNAL: Ekonomik sonuçlar genellikle baktığımız zaman ülkede yatırım yok. İşsizlik oranları artmış durumda. Hazır tüketim dolu ülkemiz ne yazık ki. İnsanlar mutsuz bu yüzden bu hataya düşülüyor diye tahmin ediyorum. Keşke ülkemizde psikolojik çöküşte olan insanlarımıza yardım edilse. Yaşam bu bizim hayatımız iniş çıkışlar elbette olacak önemli olan bu inişleri sağ salim atlatabilmekte. Her şey insanın kendi kafasında bitiyor önemli olan bize bahşedilen bu hayatı sevmekte. 

GEÇİM SIKINTISINA BAĞLIYORUM
DURDANE KOBUL: Ülkemizde geçim sıkıntısı var. Çoğu intihaları buna bağlıyorum. Daha sonra en başta gelen psikolojik sorunlar var. Bazı durumlarda intihar uzman desteği ile önlenebiliyor ama bazense biz ne yaparsak yapalım önüne geçemiyoruz. Eğer intihar edecek kişi kafasına bunu koyduysa onu bu yanlış yoldan çıkarmak imkânsız oluyor. Umarım yeni nesil gençlerimiz böyle bir hataya kendilerini sokmazlar yaşamak güzel.  

MADDİ SIKINTILAR
AYNUR KILIÇ: Maddi sıkıntılardan dolayı diye düşünüyorum ben. Çünkü durum öyle bir vaziyete gitti ki artık saygı sevgi kalmadı. Evlatbabayı, baba evladını öldürüyor. Sonumuz iyi gelmiyor bana. Bindik bir alamete inşallah gideriz bir selamete ve ben Allah’ımdan bir mucize diliyorum. Güzel ülkemize karşı bir ilerlemeye olsun ama umutlu hiç değilim sadece ümit etme aşamasındayım.  

MADDE BAĞIMLILIĞI
MUSTAFA ÖZKAL: Günümüzde ki şartlara bakarsak eğer hepimiz biliyoruz ki korkunç bir ekonomik sıkıntılar var.  Yaşam sıkıntıları var insanlarımız bunalımda gençlerimiz bunalıma girmiş bu yüzden de intiharlar arttı. Madde bağımlılığı bununla beraber çoğaldı. Yeni nesil artık bu bağımlılık krizine girip çözüm olarak intiharı seçiyor. Bunun acilen önüne geçilmeli. Genel olarak ülkemizde intihar vakaları ekonomik sıkıntılar ve psikolojik sebeplerden dolayı var. 

Haber: Mustafa TOGUR – Dilber BAHADIR
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER