banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlu veliler ikiye bölündü

banner1357

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan okullardaki yeni tatil sistemi, Samsunlu velilerin kafasını karıştırdı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 21.05.2019, 10:04 21.05.2019, 10:07
banner1353
banner1375

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan okullardaki yeni tatil sistemi, velileri ikiye bölümüş durumda. Yeni sistemin öğrenciler için daha verimli olacağını savunan velilerin yanı sıra çocukların okul adaptasyonunu azaltacağını dile getirenler de var.

HİÇ İYİ OLMADI
Ayşe DENİZ: Eğitim sistemimizi zaten yetersiz buluyorum. Durum böyle olunca da çocuklarımız için hiç iyi olmadı. Çünkü sistemde zaten tatil süreleri çok uzun. Böyle olunca çocuklar tam adapte olacak tekrar tatile girecekler. Ebeveyn olarak bakanlığa dahi şikayet etmeyi düşünüyorum. 

ÇOK İYİ OLACAK
Leman ÇELENK: Bence çok iyi fikir. Çünkü öğrencilerimiz çok yoruluyor ama bir konu da zorluk çekebilirler. Tatile alışacaklar bir daha derse alışacaklar bu durum da çocuklara için adaptasyon sorunu yaşatabilir. Yine de dinlenmeleri açısından çok iyi olacak.

ÖZEL OKULLARA YÖNDELENDİRİYOR 
Umut AYDIN: Çalışan ebeveynler için daha yapıcı şekilde tatil  zamanlarını değerlendirmeleri lazım diye düşünüyorum. Ayrıca eğitim sistemi ve saatleri velileri özel okullara yönlendiriyor. Haliyle herkes çocuğunu özel okula veremiyor. Bu durumda ara tatil değil de öncelikli olarak saatlerine düzenlenme getirilmeli diye düşünüyorum.

YURT DIŞINA ÖZENİYORUZ
Nihal ŞENGÜN: Bu sistemi getirerek yurt dışına özeniyoruz. Düşünüyorlar mı bilmiyorum ama bu ara mesafe çocukları ne kadar okuldan soğutacak? Ayrıca çalışan aileler bu bir hafta tatilde çocuklarına bakmak için insan arayacak.O yüzden sistemi  hiç beğenmedim. 

HİÇ TASVİF ETMİYORUM
Hüseyin CEBECİ:Bu durumu hiç tavsif etmiyorum. Çünkü çocuklar tam adapte olmuşken bir hafta tatil olacak tekrar başlayacak. Sürekli tatil dönemi devam edecek zaten üç ay tatil yapılıyor. Vatandaş olarak bu ara tatilleri hiç beğenmedim.

ZEVKLE OKULA GİDECEKLER
Necmi GENÇ: Öğrencilerin bu sayede sıkılmayacağını ve daha çok adapte olacaklarını düşünüyorum . En azından zevk alarak okula gitmek isteyeceklerdir. Yapılan düzenlemeyi güzel buluyorum. 

MANTIKLI BULDUM
Vildan CİHAN:Eğitim sistemindeki tatillerin çok uzun ve gereksiz olduklarını düşünüyorum. Ama kısa aralıklarla yapılan tatiller öğrenciler için daha faydalı olacaktır. Bu durumu mantıklı buldum hoşuma da gitti.

AYAK UYDURMAK İSTİYORLAR
Nilgün ŞİMŞEK: Avrupa'daki sisteme ayak uydurmak istiyorlar sanırım. Belki de bu sistem öğrenciler için daha iyi olabilir. Sene içinde aralıklarla tatil olması bence iyi bir şey. 

ADAPTE OLAMAYACAKLAR
Selin DEĞER: Bu şekilde çok fazla tatil olacaktır. Yani bizlere de sürekli tatil verilse tekrar işe başlarken zorlanıyoruz, adapte olamıyoruz. Öğrenciler içinde aynı şey geçerli olacak tatilden çıkıp tekrar  derse adapte olamayacaklar o yüzden bu durumu onaylamıyorum. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40