banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Samsunlu seçmen oy verirken neye dikkat ediyor?

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekiplerimiz Samsunlu vatandaşlara, “Sizce seçmenler oy verirken neye dikkat ediyor?” diye sordu

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 18.11.2018, 08:57 18.11.2018, 17:47
178

Samsun Medya Grubu ekipleri yerel seçimler öncesi sokağın nabzını güncel olarak tutmaya devam ediyor. Ekibimiz bu kez vatandaşlara, “Seçmenler oy verirken neye dikkat ediyor” sorusuna vatandaşlar birbirinden farklı ama ortak olarak öne çıkan cevaplarda bulundu. Adayların vaatlerini önemseyen Samsunlu vatandaşlar bir o kadar da partisine güvenmek istiyor. Bulunduğu partinin önemine de dikkat çeken Samsunlular, partinin de seçimlerde önemli bir rol aldığını düşünüyor.

İşte aldığımız yanıtlar:

PARTİYE DİKKAT EDİYORLAR
Nevin UZUN: Hangi partiden olduğuna dikkat ediyorlar. Seçimlerde adaylardan çok partiye daha çok önem veriliyor. Partinin fikirleri aday için de geçerli olduğu için çıkan adayların pek önemli olduğunu düşünmüyorum. Ben oy kullanmıyorum. Kullanma taraftarı da değilim.  

BEN PARTİYE OY VERİYORUM
Safiye ÇAKIR: Ben partiye göre oy veriyorum. Parti benim için çok önemli. Çünkü iktidarda olan partinin her zaman bir avantajı var tabi bu ilçelere de yansıyor. Aday da önemli aslında. Yapacakları işler ve projeleri çok önemli. Ama bunu maddi açıdan desteklemek gerekiyor. Bu sebeple otomatik olarak parti ön plana çıkıyor. 

ADAYA VERİRİZ
Muhsin UZUN: Daha ziyade hizmete bakıyor. Kim daha hizmet yapıyorsa ona oy veririm. Partiler genelde ikinci planda tutuluyor. Benim için adaylar öncelikli oluyor. Tabi ki partinin de bir önemi var fakat seçilen kişi çalışan kişi oluyor. 

ADAYLAR ÖN PLANDA OLMALI
Uğur TEKGÖR: Adayın düşüncesini ve fikirlerini iyi bilmek gerekiyor. Adayı tanımak çok önemli. Siyasi görüşünden ziyade toplumsal algısına dikkat etmek gerekiyor. Adaylar çok ön planda değil. Partiler daha ön planda. Aslında adayların ön planda olması gerekirken partiler ön planda. Bu durum kötü.

VAATLER ÖNEMLİ
Barış BOZKURT: Ben adayların yaptıklarına ve yapamadıklarına dikkat ediyorum. Vaatlerine de dikkat ediyorum. Benim lehime olacak olan vaatler önemli. Tabi bunun için adayın geçmişini bilmek ve güvenmek gerek. Hal ve hareketleri halk arasındaki imajını belirler. Bence parti daha önemli.

PARTİ ÇOK ÖNEMLİ
Reşat KELEŞ: Her şeyden önce verdikleri parti çok önemli. Partinin her zaman bir avantajı var. Muhalif partilerin adayları bu konuda dezavantajlı. Aday ne kadar iyi olursa olsun partinin verdiği bir avantaj ya da dezavantaj var. Avantajı iyi kullanmak gerekiyor. 

NELER YAPMIŞ ONA BAKARIZ
Yılmaz SÖZER: İnsanlar oy verirken artık partiye bakıyor. Eskiden bu böyle değildi. İnsanlar adaya bakıyordu. Neler yapmış veya ne icraatı var diye araştırıyordu. Şimdi her kesim ayrı partilere odaklanmış gidiyor. Bana göre bu böyle değil. İlk önce başkan adayına ve icraat erine bakarım. Neler yapmış diye geçmişine bakarım. Parti de aday da çok önemli. İkisini de tartıp öyle oy veririm.

YEREL SEÇİMDE ADAYLAR
Halil İbrahim UZ: Seçmenler ekonomiye dikkat ederler. Yerel seçimlerde adaylar çok önemli. Parti çok da önemli değil. Kendi partisinin başarılı olamayacağını göre seçmenler bu sefer başarılı olabilecek bir partiye veya adaya vereyim diyor. Kendime yakın hissettiğim bir adaya oy vermek benim için daha önemli.

ÖZELEŞTİRİDE BULUNMALILAR
Kemal KARAÇİÇEK: Seçmenler geleneklere dikkat ederler. Geçmiş seçmenler için çok önemli. Önceden oy vermiş oldukları partilere tekrar oy vermeyi seçiyorlar. Bence kendileri özeleştiride bulunmuyorlar. Bunu yapmaları gerekiyor. Bu parti bana ne vaat ediyor, şu partiye oy veriyorum ama bana ne katkısı olacak demiyorlar. Bunun takibini yaparsak ülkemiz çok daha güzel olacak. 

SADECE TANIDIK SİMA ARIYORLAR
Mehmet KAPLAN: Günümüzün seçmeni oy verirken liyakata bakmıyor. Sadece tanıdık bir sima arıyorlar. Menfaat sağlayacağı kişilere oy veriyorlar. Aslında liyakat ve dürüstlük çok önemli. Türkiye genelinde buna ne sağdan ne de soldan önem verilmiyor. Ehil getirilmiyor. Belediye demek imar, yol ve su demek. İlgisi olmayan adamlar bu işi yürütüyor. Türkiye’nin çektiği sıkıntı bu yüzdendir. 

PARTİ GÜVENİYORSA BİZDE GÜVENMELİYİZ
Hüseyin ÇELİK: Adayın ve partinin dürüstlüğüne önem verirler. Aday veya parti önem arz etmiyor. Parti güvenerek onu aday olarak çıkarıyor. Bizde partimize güveniyoruz. Güvenmemiz gerekiyor. Parti aday olarak çıkarıyorsa bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Partiler işlerine yaramayan adamı zaten içinde tutuyorsa o parti olmamış demektir.

Röportaj: Emre ÖNCEL – Uğur ATICI
 

Yorumlar (0)