banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlu kuyumcular da vatandaş da 'taksit' istiyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından banka ve kredi kartlarına yönelik yapılan düzenleme ile kuyumculuk sektöründeki 4 taksit uygulamasına son verildi. Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Kuyumcu esnafı ve vatandaşlar, “Taksit uygulamasının geri getirilmesini istiyoruz” dedi.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 07.09.2018, 11:40
Samsunlu kuyumcular da vatandaş da 'taksit' istiyor
banner1343

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. BDDK’nın yeni yaptığı düzenleme eylül itibariyle yürürlüğe girdi. Artık kuyumcular taksitli alışveriş imkânı sunamayacak. Kredi kartlarına tek çekim yapılan kuyumcularda, taksitlerlerin olmaması işleri oldukça düşürdüğü öğrenildi. Kuyumculara ve vatandaşlara, “Kaldırılan taksit uygulaması sizi nasıl etkiledi?” diye sorduk. İşlerinin düştüğünü belirten kuyumcu esnafı, vatandaşların taksit imkanı olmadığını öğrendiklerinde altın almaktan vazgeçtiklerini söyledi. 

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kuyumcu esnafı ve vatandaşlar şunları söyledi: 

‘EKONOMİ ÇARKI DÖNMÜYOR’
Arif Mehmet KESECİ (Esnaf): Bu durum işlerimizi baya etkiledi. Vatandaş geliyordu, 4 taksitle rahatlıkla küpesini, bileziğini alıyordu. Bu durum kuyumcular için çok iyi olmadı. Biz taksitin olmasını istiyoruz. 4 değil 8 olsun, herkes altın alsın, ticaretimiz dönsün. Ekonomi çarkı dönsün. Benim düşüncem bu yönde. Biz genelde vatandaşlara 4 taksit uyguluyorduk. 8 taksite kadar bile çıkabilirdi, vatandaşların çok rahat bir şekilde alışveriş yapabilmeleri açısından iyi olurdu. Ürünümüzü satarız, paramızı alırız, kiramızı rahatlıkla ödeyebiliriz. Bu taksitlendirilmenin kaldırılması bizi olumsuz yönde etkiliyor. Gelirlerimiz düştü. Bu taksitlendirmenin geri getirilmesinde fayda var. İnsanlar rahatlıkla yüzüğünü alsın, küpesini alsın, bu şekilde olursa rahatlıkla alışverişlerini yapabilirler


‘KUYUMCU VE VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ’
Faruk AY(Esnaf): Bu durum bizi etkiledi. Zaten Türkiye'de malum insanların eline geçen miktar belli, bir de altın fiyatları da yükseldi. Bu şekilde olduğu için insanlar alışverişlerini taksitlendirerek daha rahat bir şekilde yapabiliyorlardı. Tek çekime düştüğü için bu konuda vatandaş da biz de şikayetçiyiz ve zorlanıyoruz. Taksitlerin bir an önce geri gelmesini istiyoruz. Çünkü bugün çeyrek altın fiyatı 400 lira civarında. Bunu insanlar taksitlere bölüyorlardı, bir şekilde ödemelerini ayarlayabiliyorlardı. Bu şekilde bu durum çok zorlaştı. Taksitli satış varken insanların gözüne batmıyordu, taksitli satışlar yapabiliyorduk. Bu şekilde insanlar almıyorlar. Satışlarımız çok azaldı. Yarı yarıya taksitle alışveriş yapan müşterilerimiz vardı, insanlar bu şekilde yatırımda yapabiliyorlardı. Taksit taksit öderim mantığı var. Bu şekilde alışverişler yapıyorlardı. Şimdi o müşteriler gelmiyorlar.

‘KESESİ OLAN ALACAK’
Yusuf BANK(Esnaf): Taksit vatandaşa alım kolaylığı sağlıyordu. Bu uygulama hem satış hemde müşteri konusunda sorun yarattı bize. Ancak peşin alışverişin de daha güzel olacağını umuyoruz. Müşterilerimiz yarı yarıya taksitle alışverişlerini yapıyorlardı. Taksit isteyen oran var. Bence tek çekim olması müşteri yönündende iyi bizim açımızdanda iyi olacak gibi görünüyor. Müşteriyi daha çok görebileceğiz, taksitte 3 ay 4 ay göremiyorduk. Bunda kesesi iyi olan alışveriş yapacak, olmayan yapamayacak.

‘YANLIŞ BİR UYGULAMA’
Kıymet BİÇER (Vatandaş) : Hepimiz dar gelirliyiz, sonuçta emekliyiz. Taksit olmadığı zaman paramız yoksa alamayacağız. Altın alışverişimizi taksitle yapıyorduk. Bence yanlış bir uygulama olmuş. Nakitle her vatandaşın altın alabileceğini düşünmüyorum. Kimsede nakit hemen bulunmaz, çok nadirdir. Bu taksitlendirmelerin kalkmaması gerekirdi.

‘TAKSİT GERİ GELMELİ’
İsmail GÜLÇE (Vatandaş) : Vatandaş için çok kötü olmuş. Sonuçta vatandaş altın alışverişini taksitlendirerek yapıyordu. Peşin para olmadığı zaman insanlar taksitle rahatlıkla alışverişlerini yapabiliyorlardı. Bu uygulamayla cebinde parası olan altın alabilecek, olmayan alamayacak. Bu taksitlendirme uygulamasının geri gelmesini istiyoruz.

‘ÜLKE PİYASASI BELLİ’
Emre SARI (Vatandaş) : Kuyumculuk sektöründe, kredi kartından taksitlendirme imkanının olması gerekiyor. Çünkü vatandaş olarak herkesin yeteri derecede alım gücü yok. Ülke piyasası belli. Bunun için bence kuyumculuk sektöründe ki altın fiyatlarında düşüş olması lazım, artış değil. İnsanların altın ve benzeri şeylere yatırım yapması gerekiyor.

‘KALKMASI DEĞİL, ARTMASI LAZIM’
Paşa KOLANCI (Vatandaş) : Ben doğru bulmuyorum. Taksitlendirmenin artması gerekirken, tamamen kalkması çok yanlış. Bence 9 taksite kadar çıkarılması gerekiyor. Vatandaşın alışveriş yapabilmesi için taksitlendirmenin olması gerekiyor. Zaten altın fiyatları baya artış gösterdi. Kimse peşin alamayacağı için taksitlendirmenin olması gerekiyor.

Röportaj:Emre ÖNCEL – Uğur ATICI 
 

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Eylül 2019
İmsak 04:46
Güneş 06:12
Öğle 12:33
İkindi 16:00
Akşam 18:44
Yatsı 20:05