banner1365

banner1345

Samsunlu emekliler zammı yetersiz buldu

banner1357

Aralık ayı enflasyonun açıklanmasıyla işçi emeklisinin altı aylık maaş zammı yüzde 10.19, memur emeklisinin ise yüzde 10.69 oldu. Kararı değerlendiren Samsunlu emekliler, maaşlara yapılan zam oranını az bulduklarını belirtti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 07.01.2019, 10:46
Samsunlu emekliler zammı yetersiz buldu
banner1353
banner1343

Samsun Medya Grubu'na bağlı, Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, "Emekliye yapılan zam oranı hakkında neler düşünüyorsunuz?" diye sordu. Görüşlerini aldığımız vatandaşların büyük bir bölümü zammı yetersiz bulduklarını söyledi. 
İşte aldığımız yanıtlar: 


EMEKLİ ZOR DURUMDA
Rıza DEMİR: Bu zamlar yeterli değil, emekli mahvolmuş durumda. Değil yüzde 10 yüzde 20-30 da verse bu emekliyi kurtarmaz. Emekli 3 parça bir şey alıyor, ödediği para 250 lira ve ayda 3-4 defa çıksa aldığı para eriyip gidiyor. Ayrıca elektrik, su ve doğalgaz gibi giderler de emekliyi zor durumda bırakıyor. Bir emekli çocuğu olduğumuzu düşünsek bu durumun ne derece zor olduğunu bir nebze olsun idrak etmiş oluruz. 


EMEKLİNİN YÜZÜ GÜLMEDİ
Recep ERDOĞAN: Asgari ücrete gelen zamma göre emekli maaşına da aynı oranda bir zam gelmesini bekliyorduk. Ben balıkçıyım, vatandaş 2 kilo hamsinin fiyatını çok görüp bu emekliye göre değil diyor ve haliyle alışveriş yapamıyorlar. Elektriğe, suya, poşete ve diğer ürünlere gelen zamlardan sonra hayat pahalılığı artış göstermiş durumda. Bunların bir karşılığı olarak emekliye de yeterli oranda zam yapılması gerekiyordu. Samsun bir emekli şehri insanlar alçakları ürünü gönül rahatlığıyla alamıyor. Yapılan zamlar emeklinin yüzünü güldürmeliydi. 


KOMİK BİR ORAN
Şükrü KAPLAN: Yapılan bu zammı yeterli bulmam mümkün değil. Zaten bir cumartesi günü bu para bitiyor. Şimdi elektrik su faturası yatıracağım 200 TL doğalgaz yatıracağım 400 TL, para bitti. Emekliye yapılan bu zam çok düşük. Bu zamlarla hiçbir yere varılamaz, yüzde 10’luk zam çok komik bir rakam. 


BİZE YETİYOR
Ahmet ÖZCAN: Günümüz şartlarında ne kadar zor olsa da geçinmeye çalışıyoruz. Eşim ve ben emekliyiz, maaş bize yetiyor ve memnunuz. Son aylarda oluşan pahalılık ortamı ile biraz daha yüksek olmasını beklesek de buna da şükür diyoruz. 


KARNIMIZ DOYSUN YETER
Osman KARA: Bu zammın üstüne 7’nci ayda bir yüzde 10’luk bir zam daha verirler ve verilen miktar yeterli hale gelmiş olur. Bu diyardan bir şey alıp götürecek değiliz, karnımız doysun yeter. Devlet ne verirse razıyız. Yeter ki devletimiz, milletimiz sağ olsun ve Allah gençliğimizin ömrünü uzatsın. 


DURUM ÇOK VAHİM
Nurettin AKKUŞ: Alırken yüzde 50 zam, verirken yüzde 10 zam yapılıyor, bu oranda bir zam adaletli değil. Asgari ücret bir nebze iyileştirilmiş olsa da emeklilerin durumu çok vahim. Emekliler sadece kendilerine verilen maaş ile yetinmeye çalıyor ama bu mümkün değil, yetinemiyor. İnsanlar ömürlerinin 25-30 senesi çalışıyor ama emekliliğini rahat yaşayamıyor. 


KONUŞMAK ÇARE DEĞİL
Mahmut AYDIN: Emekli maaşına yapılan zammı yeterli bulmasak bile yapacağımız bir şey yok. Devlet ne diyorsa kabul edeceğiz, elimizden bir şey gelmez. Aldığımız maaş ile geçinmek zor ve sıkıntılar çekiyoruz ama konuşmak buna bir çare olmuyor. Durum böyle olunca bize devletimizin verdiğine eyvallah demek düşüyor. 


AKLIM ALMIYOR
Kemal ÖZEN: Bu yılki yapılan enflasyon zammı yüzde 20'lerde seyreder iken verilen zam yüzde 10'da kalıyor. Yapılan zam hesaplamasını enflasyon oranını düşürüp yapıyorlar.  Ben bankacıyım ama yapılan bu zammı benim aklım almıyor. 


ADALETSİZ BİR DURUM
Hasan ALTUNTAŞ: Yapılan bu yüzde 10'luk zam enflasyon üzerinden yapılmamış ve emekli için çok düşüktür. Vatandaşın cebinden çıkan paraya yani pazara ve markete yansıyan zam yüzde 30-40'larda iken emekliye verilen zam yüzde 10'larda kalıyor. Bu iki zammı karşılaştıracak olursak ortaya adaletsiz bir durum çıkmış oluyor. 


ZAMLAR DURMALI
Ali YILDIZ: Diğer tüketim ürünlere gelen zamma göre bu hiç makul bir oran değil. Bir ay önce aldığımız yağ tenekesi 52 lira tutarken şimdi bu fiyat 70 lira oldu. Tüm ürünler birkaç kat arttıysa aynı seviyede emekliye zam yapılması gerekiyordu. Eğer zam olmayacaksa hiç bir şeye zam gelmesin ama oluyorsa da bize de aynı şekilde verilsin. Zam olmadan bir ülke idare edilemiyor mu? Hükümetin bu zamları durdurması lazım bu böyle devam etmemelidir. 


Haber:Ali BİROL – Uğur ATICI 

Yorumlar (0)
banner1363
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22