Samsun'un en çok kullanılan ulaşım aracı: Tramvay

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan Samsun'da tramvay yolculuğu en çok tercih edilen ulaşım araçlarından bir tanesi. Şehrin içinde fazla para harcamadan konforlu ulaşımı tramvay ile başlatabilirsiniz. Tabi tramvay yolculuğunun da çok tercih edilmesinin de farklı etkenleri var. En önemli etkenlerden biri de deniz ile yeşilin arasında sakin bir seyahat sunması. Biz de Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak tramvay yolculuğu ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik

banner1139

Samsun'da dakikalarca sürecek olan bir yolculuk için vatandaşların tercih ettiği ulaşım araçlarından biri olan tramvay Samsunluların vazgeçilmezi.  Karadenizin eşsiz deniz manzarası ve şehrin estetik görüntüsüyle süren yolculukta ne gibi konulara dikkat edilmeli, tramvay yolculuğu yapmak için hangi yollar izlenmeli? İşte bu soruların yanıtlarını ve merak edilenleri sizler sizin için araştırdık...

BİLET ÜCRETLERİ NE KADAR?
Bilet ücretleri belirlenen ücret tarifesine göre zam gelene kadar sabit kalıyor. Şehrin belirli noktalarında bulunan market ve büfelerde ve tramvay istasyonlarında biletlere ücret dolumu yaparak ulaşımı başlatabiliyorsunuz.  Şu an biniş ücreti ilk alımda 4 TL. Yalnız indiğiniz duraklarda bulunan geri ödeme cihazlarına kartını okutarak 4 TL'dan fiyatı düşebiliyorsunuz.  Yani, 1-10 durak arası 1.88 TL,
1-21 durak arası 2.20 TL, 1-28 durak arası 3.10 TL    ve 1-36 durak ise toplam 4.00 TL ücret ödüyorsunuz. Ancak, 65 yaş üstü vatandaşlara ve engellilere bilet fiyatları ücretsizken, öğretmen ve öğrencilere indirimler mevcut. 

NEREDEN NEREYE GİDİYOR, HANGİ DURAKLARDA DURUYOR?
Samsun'da tramvay yolculuğu Üniversite İstasyonu'nda başlıyor ve Tekkeköy İlçesi'ne kadar gidiyor. Hafif raylı sistem üzerinden toplam 35 aktif durak bulunuyor. Ara duraklar ise; Körfez, Pelitköy, Kurupelit, Yenimahalle, Atakent, Çobanlı, Ömürevleri, Türk-İş, Mimar Sinan, Atakum Belediyesi, Denizevleri, Karayollar, Güzel Sanatlar, Baruthane, Fener, Gençlik Parkı, Liman, Büyük Cami, Cumhuriyet Meydanı, Gar, Kılıçdede, Samsunspor, Belediyeevleri, Mavi Işıklar, Balıkçı Barınağı, Asarağaç, Kirazlık, Örnek Sanayi, İlkadım Sanayi, 19 Mayıs Sanayi, Cumhuriyet, Tekkeköy ve Stadyum

YOLCULUK KAÇ SAAT SÜRÜYOR?
Tramvay her gün Üniversite İstasyonu'ndan saat 06.15'te hareket etmeye başlıyor. Ve karşılıklı olarak 8 tramvay sefer yapabiliyor. Hafif raylı sistem üzerinde yolcular toplam 31  km üzerinde yolculuk 60 dakika sürüyor.  Üniversite ve Tekkeköy İstasyonları’ ndan karşılıklı son seferler saat 23:45' te ve resmi tatil, sınav vb. günlerde hareket saatleri ve sefer sıklıkları değişkenlik gösterebiliyor.

EVCİL HAYVAN KABUL EDİLİYOR MU?
Samsun'da tramvay yolculuğu yaparken evcil hayvanlarla birlikte yolculuk yapabiliyorsunuz. Ancak bazı şartlar var. Evcil hayvanların  kafes veya kutu vb. şeylerle taşınması sağlanarak yolculuğun devam edilmesi söz konusu. Bu kural dışıda evcil hayvanın serbest bir şekilde tramvay istasyonlarında yolculuk yapması yasak. 

Samsunluların tramvay yolculuğu ile ilgili düşünceleri;

AİLECE TRAMVAY İLE YOLCULUK YAPIYORUZ
Filiz KOÇER: Haftanın birkaç günü tramvay yolculuğu yapıyorum. Ben Samsun'da tramvay yolculuğunu seviyorum. Hatta ailecek güvenli olduğu için tramvay yolculuğunu tercih ediyoruz. Ulaşım rahat ve oldukça fiyatlar ucuz. Bir de tramvayda şehri de izleyebilirsiniz. İstasyonlarda durduğu zaman veya hareket halindeyken yolculuk sizi sarsmıyor, otobüs gibi de tıkış tıkış olmuyor. Bu problemler tramvayda olmadığı için ben tramvayı hep kullanacağım" dedi.

İYİ Kİ SAMSUNLUYUM
YİĞİT YAZICI: Tramvay Samsun için güzel bir ulaşım aracı. Birkaç yıl önce belediye otobüsleri ve minibüslerle yolculuk yaptığımızda bazı zorluklarla karşılaşabiliyorduk. Trafik de haliyle yoğun oluyor. Şimdi haliyle üniversite içine açılacak olan yeni istasyonları merakla bekliyoruz. Doğma büyüme Samsunluyum ve şehrimize böyle güzellikler katılmış olması beni mutlu ediyor. Hatta bu güzelliklerden dolayı da Samsun'da öğrenci olmayı da tercih ettim. Dışarıdan gelecek olan misafirlere veya buraya taşınmayı düşünen insanlara Samsun'da yaşamayı ve tramvayda yolculuk yapmalarını kesinlikle tavsiye ederim. 

SAMSUN'A YAKIŞMIŞ
Muhammet KOÇ: Ben 4 yıldır Samsun'da yaşıyorum. Daha önceleri Ankara ve bazı diğer illerde de bulundum. Bu şehirde de hep tramvay yolculuğunu tercih ediyorum. Samsun'a da böyle bir ulaşım aracı gayet de yakışmış. Hem güvenli hem de keyfine düşkün insanlar için kullanabilir bir araç. Bu yüzden de sürekli kullanıyor ve çevremdekilere de tramvayı kullanmaları konusunda çeşitli önerilerde bulunuyorum. 

BULUNMAZ İMKAN
Mehmet AYDIN: Genelde şehirde yolculuk yaparken tramvayı tercih ediyorum.Kartımızla birlikte yolculuğumuzu başlatıyoruz. Hem kış hem de yaz ayları için tramvay yolculuğu bulunmaz bir imkan. Kışın üşümüyor yazında terlemiyorsunuz. Ben tramvaydan başka bir araç kullanmıyorum. Hem güvenli hem de konforlu daha ne olsun.  Ayrıca gençlerimizde insanlarımızda daha saygılı oluyor tramvayda yaşlılarımız ayakta kalmıyor. Gençlerimiz onlara yer veriyor. Bunlar güzel şeyler. Dilerim hep daim olur.

HERGÜN KULLANIYORUM
Şadi KISA: Ben yurdışından Samsun'a okumaya geldi. Burada Biyokimya alanında doktora yapıyorum. Samsun'u seviyorum. Türkişte bulunan  yabancı öğrenciler yurdunda kalıyorum. Hergün tramvayı kullanıyorum okula giderken. Çünkü hem rahat hem güzel hem de öğrenciler için fiyatlar ucuz.  Tramvayda yolculuğumu gazete, kitap ve dergi okuyarak geçiriyorum. Bazen günün yoğun saatlerinde kalabalık oluyor. O zaman biraz idare etmez zorunda kalıyoruz. Hatta ben yurtta kalan diğer arkadaşlarıma da tramvayı tercih etmelerini söylüyorum.

ULAŞIMI KOLAY
İbrahim ULUSOY: Tramvay yolculuğunu seviyorum. Çünkü diğer ulaşım araçlarından çok farklı yolcular için herşey düşünülmüş. Birçok olanağıda var. Gencisiyle yaşlısıyla tüm Samsunluları burada görmek mümkün. Ben sadece gençlerimize bir uyarıda bulunmak istiyorum.  Teknolojiye çok takılı kalmasınlar. Çünkü  bazen takılıp gidiyorlar. Yaşlılarımızı veya kadınları göremyebiliyorlar. Bu konuda biraz daha dikkatli olmak lazım diye düşünüyorum.

BEKLEMEK GİBİ BİR DERDİNİZ YOK
Sedanur DEMİREL: Ben Bafra İlçesi'nde öğrenci olarak devam ediyorum hayatıma. Aslen Trabzonluyum ve okumak için Samsun!a geldim. Şehri beğendiğim gibi tramvay ile yolculuk yapmayı da seviyorum. Bafra'dan Samsun merkeze gelmek için tramvayı tercih ediyorum. Otobüs ve minübüs beklemek gibi bir derdiniz olmuyor. Zamanda kaybetmiyorsunuz. Bu yüzden biz öğrenciler açısından bakıldığında tramvayla yolculuk yapmak her açıdan güzel ve ucuz.


Dilber BAHADIR-Emre ÖNCEL

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148