banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun Şoför esnafı: Hak Yerini Buldu!

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediyesi son aldığı UKOME kararıyla Atakum ve Tekkeköy’den gelen dolmuşların şehir merkezine giriş yasağını kaldırdı. Kararı hem dolmuşçu esnafı hem de vatandaşlar büyük sevinçle karşıladı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 04.05.2018, 14:24
banner1353
banner1375

Samsun’da geçtiğimiz hafta alınan bir kararla daha önce şehir merkezine girişleri yasaklanan Atakum ve Tekkeköy’den yolcu taşıyan dolmuşçu esnafının yasağı kaldırıldı. Bundan böyle Atakum bölgesinden gelen dolmuş esnafı Shell kavşağına kadar, Tekkeköy güzergahından gelen dolmuşlar ise liman kavşağına kadar yolcu taşıyabilecek. Samsun Canlı Haber TV ekibi de bu durumu hem vatandaşlara hem de dolmuşçu esnafına sordu. İşte aldığımız yanıtlar: 
 
8 YILDIR KADERİMİZLE OYNANDI
Üniversite Dolmuşçuları 2. Dernek Başkanı Hasan AKYÜZ: Biz zaten şehir içinde çalışıyorduk. Fakat şehir içinde de bir kısıtlama olmuştu. Bu kısıtlamadan dolayı özellikle de halkımız zor durumda kalmıştı. Eğer toplum varsa, tüccar ve esnaf vardır. Bu esnafların yaklaşık 8 yıldır kaderiyle oynandı. Bu yüzden hak yerini buldu. Fakat bu konuyla ilgilenen, çalışan ve bu kararı veren kişilere teşekkür ediyorum. Samsun ve halkımız için bu zor şartlarda 2 tane araç değiştirmek zorunda kalıyordu. Şimdi tek araçla istedikleri noktaya gidebilecek. Hem maddi hem de manevi olarak Büyükşehir Belediyesi bizleri kurtardılar. Tabi ki taşlar yerine hemen oturmayacak. Zaman içerisinde Samsun için halkımız ve esnaf adına iyi olmasını temenni ediyorum. 


OLMASI GEREKEN BUYDU
Recep ARSLAN: Dolmuşların Shell ve meydana gelmesi hem bizim için hem de halkımız için çok güzel bir durum oldu. Zaten olması gereken oldu. Büyükşehir Belediye Başkanına çok teşekkür ediyorum. Halk ve dolmuş esnafı için yerinde bir karar oldu. Bunun öncesinde toplanma yerimizde sıkıntılarımız vardı. Yolcuyu bırakıp geri gitmek zorunda kalıyorduk. Bu yüzden de fazla mazot yakılıyordu. Vatandaşı büyük caminin yanında bıraktığımızda merkeze kadar yürümek zorunda kalıyorlardı. Kar, yağmur olduğu zaman insanlar bu yüzden zorluk çekiyordu. Mağduriyet bu şekilde giderildi.


VATANDAŞ VE DOLMUŞÇULAR İÇİN
 EN DOĞRU KARAR

İlyas YILMAZ: Çok güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. Samsunda konu ile ilgilenen yönetimde ki büyüklerimizin böyle güzel bir fikri desteklemelerine çok sevindik ve memnun olduk. Hem şoför esnafı için hem de yolcularımız için bu kararın en doğru karar olduğunu düşünüyorum. Kararı desteleyen herkesten Allah razı olsun. Öncesinde güzergâh kısıtlaması ile ilgili çok sıkıntılarımız oluyordu. Şoförler ve yolcular olarak buna benzer çok fazla eziyet çekiyorduk. Artık bu eziyeti ne yolcularımız ne de biz çekmeyeceğiz. Samsun esnafları için, yolcularımız için, sanayi için en doğru ve en iyi karar bu oldu. Haklarımızı alabildiğimizden dolayı çok memnunuz. 

ARTIK BİZİ TERCİH EDECEKLER
Erol BEŞİKTEPE: Büyük sıkıntılarımız vardı. Hem yolcularımız için hem de bizim için çok güzel oldu. Bundan sonra ki zamanlarda daha iyi olacağını düşünüyorum. Önceden Opera’nın karşısında ki kavşaktan geri dönüyorduk. Bu yüzden yolcularımız haliyle yürümemek için diğer toplu taşıma araçlarını tercih ediyordu. Bu sorun ortadan kalktığı için herkes çok memnun. Bu sayede yolcularımızın biraz daha bizi tercih edeceğini düşünüyoruz.


YOLCULARDA MEMNUN 
BİZDE MEMNUN 

Mehmet BAYRAKÇI: Dolmuşların Şehir içine girmesi konusunda seviniyoruz. Fakat biraz geriye gittiğimiz için eski yerimizin yani Shell durağında ki yerimizin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tramvay hizmetinin başlaması sebebiyle yolcularımız eskisi kadar bizi tercih etmedi. Bu yüzden ciddi bir iş kaybı yaşadık. Şimdi bazı sorunların çözülmesi herkes için en iyisi olacağını düşünüyorum. Bu duruma hep birlikte seviniyoruz. Yolcularımız halinden memnun bizlerde öyle.


BİZLER İÇİN DAHA İYİ OLACAK
Baki DUMANOĞLU: Bu durum beni, şoförleri ve yolcuları çok memnun etti. Kısa mesafe olduğu için ve bizim eski durağımızda orası olduğu için yolcularımızda o güzergâha alışkındı. Son bir kaç gündür bakıyorum yolcularımız oldukça memnun.  Yolcularımızın kendileri bile bu durumdan çok memnun kaldıklarını, hem kendileri için hem de bizler için iyi olduğunu ve daha iyi olacağını söylüyorlar. Mesela tapu, başmüdürlük ve bunun gibi yerler orada. Onun için böyle olması bizim için çok iyi oldu. 


DAHA DA İYİ OLACAK
Erdal AYDIN:  Bir kaç gündür iyi gidiyor. Fakat yine de ilerleyen zamanlar da değerlendirmek daha doğru bir karar olacaktır. Kullandığımız bu yolda çok fazla bir beklentimiz maalesef yok ama üst ana yola çıkarsak eğer daha değişik veya daha iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum. Kullandığımız cadde biraz ıssız olduğundan dolayı yoğunluk beklemiyoruz. Sadece güzergâhımız düzeldi ve belki birazda trafik bu şekilde rahatlayacak. Çünkü yolun kısa olması ve burada ki kavşaklardan dönmemiz, trafikte sıkışmamıza neden olup trafiğin akıcılığını engelliyordu.  Biz dolmuşçular olarak ve her çalışan gibi para kazanmak isteriz fakat yolcu aracımıza binip ileriye gitmek istediği zaman gidemiyorduk. Bu sebepten dolayı yolcumuz otobüs, tramvay gibi diğer toplu taşıma araçlarını tercih ediyorlardı. Bizlerde sıkıntı yaşıyorduk ve maddi olarak kazanç elde edemiyorduk. Yolcularımız ve şoförlerimiz halinden memnun. Her şey iyiye gidiyor ve daha iyi olacağına inanıyorum.


GEÇ ALINMIŞ BİR KARAR
Metin TİLGİN: Aslında bu konuda yolcuların çok mağdur olduğunu söyleyebilirim.  Yükü olanlar, yaşlı insanlar, çocuklu insanlar yürümekte zorlanıyordu. O yüzden güzergâhların uzaması gerçekten Samsun halkı için ve biz şoförler için çok hayırlı oldu. Geç alınmış bir karar fakat zararın neresinden dönersek dönelim hepimiz için hayırlı bir sonuç oldu. Çok fazla verimliği olunabileceğini düşünüyorum. Bunu ilerleyen zamanlarda herkes tarafından daha iyi anlayabileceğiz. Mesela örnek olarak merkeze gelip gitme ulaşımı oldukça kolaylaştı. Bu durum vatandaşı olumlu etkiledi. Bunun gibi örnekler şoförlerimiz içinde geçerli. Kararın uygulanması tüm vatandaşlarımız için çok güzel oldu.


 
VATANDAŞLARDAN KARARA TAM NOT
Karara şoförlerin yanı sıra vatandaşlarda memnun kaldı. İşte vatandaşların görüşleri:


BU DURUMDAN HER İKİ TARAFTA MEMNUN
Gülper DÜLGER: İnsanlara yazık oluyordu ama şimdi düzelmesi iyi oldu. Her iki tarafta para veriyor sonuçta. İnsanlar mağdur oluyordu. Şoförler yolun kısa olması sebebiyle müşteri kaybediyordu. Maddi açıdan yeterli geliri karşılayamıyorlardı. Yolcular ise ya diğer ulaşım araçlarını tercih ediyor ya da gidecekleri yeri yürüyerek tamamlıyorlardı. Şu an ki durumdan her iki tarafında memnun olduğunu düşünüyorum. Her şeyin başında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın olması milletimizi ayakta tutuyor. Allah Hükümetimize zeval vermesin. 


ARTIK TEK BİR ARAÇLA İSTEDİKLERİ YERE GİDEBİLECEKLER
Canberk DEVRANLI: Vatandaşlarımız için çok güzel oldu. Tek bir araçla gitmek istenilen yere gidebilecekler. Mesela vatandaşlar işlerini halledilmek için Terme’ den, Çarşamba, Fatsa, Ünye gibi ilçelerden gelenler için daha kolay ulaşım sağlandığını düşünüyorum. Ayrıca maddi olarak herkes açısından güzel bir gelişme oldu. İnsanların bazı hastanelere ulaşım çabası fazla kalmayacak. O yüzden bu karar çok güzel oldu.


HEM CEBİMİZDEN HEM DE ZAMANDAN KAZANACAĞIZ
Ayşe AKKOÇ: Çok güzel bir karar oldu. Artık insanlar tek bir araçla istedikleri yere gidip gelebilecekler. Önceden iki araba üzerinden Atakum’a ulaşım sağlayabiliyorduk. Çünkü hem maddi açıdan hem de ulaşım açısından günümüz sıkıntılı ve stresli geçiyordu. Şimdi hem cebimizden hem de zamanımızdan kazanacağız. O yüzden ben çok mutlu oldum.


BU KARAR BULUNMAZ BİR NİMET
Süleyman KARABULUT: Vatandaş olarak bizim için çok iyi oldu. Bu karar bulunmaz bir nimet. Çünkü daha önce biz hep mağdur edildik. Yapılması gereken buydu ve çok güzel bir şekilde de yaptılar. Önceden yaşlılar nereye gideceğini bilmiyor ve burada kazalar oluyordu. İnsanlara bu şekilde zulüm etmek hiç doğru değil. O yüzden bu kararla birlikte insanlar tek araçla gitmek istedikleri yere rahatlıkla gidebilecekler.


Haber: Havanur SUBAŞI- Atakan SAYAR

Yorumlar (0)
banner1474
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:53
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43