banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'daki suç artışının nedeni ne? - Samsun Haberleri

banner1357

Samsunlular, asayiş olaylarındaki artışın en önemli nedeninin ekonomik sıkıntılar olduğu görüşünde. Vatandaşlar asayiş olaylarının azaltılabilmesi için polisiye tedbirlerin tek başına yeterli olmadığını, ailelerin çocuklarını sanata ve spora yönlendirmeleri gerektiğini belirttiler.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.09.2019, 13:33
586
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekibi, mikrofonlarını vatandaşlara  uzatarak, asayiş olaylarının artmasındaki nedenlerin neler olabileceği ile ilgili vatandaşların görüşlerini aldı.

İYİ EĞİTİM VERİLMELİ
Mustafa AÇICI: Gençlerin uyuşturucu madde kullanımı arttı. Bunun önüne geçilmesi için gençlerin iyi yönlendirilmesi ve uyuşturucu  satanlara karşı önlem alınması gerekiyor.  Emniyet güçlerinin de yapacağı bir şey yok. Onlar da zaten ellerinden geleni yapıyorlar. Öncelikli olarak aileler önlem almalı ve çocuklarına iyi eğitim vermeli.

ÜLKEDE EKONOMİ BOZUK 
İsmail BOZDAŞ: Asayiş olaylarının artmasının sebeplerinden ilki ekonomik sıkıntı. Bu yüzden aile bireyleri arasında geçimsizlik oluyor. Bu durum, toplumda psikolojik bozukluklara yol açabiliyor. Bizim de devletin aldığı önlemlere sadık kalmamız gerekiyor. Çocuklarımıza küçükken iyi eğitim vermeli ve onları sanata ve spora yönlendirmemiz gerekiyor. 

İŞSİZLİK ÇOK FAZLA 
Hulusi AKYOL: İşsizlik çok fazla. İnsanların kazandığı para evlerini geçindirme konusunda yeterli olmuyor. Bu yüzden de asayiş olaylarında artış görülüyor. Ekonomi ne kadar iyi olursa, bu tarz sıkıntılar oluşmaz. Burada yapılması gereken aileler de çocuklarına iyi ve doğru bir eğitim vermeli. Bir de asayiş olaylarının önlenmesi için de hükümetimizin koyduğu kuralla uyulmalı. 

KİŞİ KENDİNİ EĞİTMELİ
Ünal TANRIVERDİ: Her şeyin başı ekonomi. Asayiş olaylarının artmasını ekonomik sıkıntıların fazla olmasına bağlıyorum. Gelir durumu düştükçe insanlar ne yapacağını şaşırıyor.  Bir aile en fazla çocuğuna 20 yaşına kadar belirli bir eğitimi verebilir. Bence bunun dikkat edilmesi gereken şey kişinin kendini geliştirmesidir.

İLLEGAL OLAYLAR ARTIYOR
Mustafa İNCE: Asayiş olayları illegal olayların çok fazla olmasından dolayı artıyor. Millet olarak bunun önüne geçmeliyiz. İşsizlik de çok fazla. İş bulamayan insanlar da illegal yollara başvuruyorlar ve cezaevleri dolup taşıyor. Suç oranlarının artmaması için sadece okullarda verilen eğitimler yeterli olmuyor, ebeveynlerin de çocuklarına doğruyu ve yanlışı gösterip, onlara eğitim vermesi gerekiyor.

DÜZENSİZLİK ÇOK FAZLA 
Arslan ÇANGAL: Etrafımızdaki her şey çok düzensiz ve ben  asayiş olayların bu yüzden arttığını düşünüyorum. Herkes ihtiyacı olandan fazlasını istiyor. Biz aileler olarak çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz. Evlatlarımıza eğitim verenlerin de yaptıkları işi düzgün yapmaları gerekiyor.

SANATA YÖNLENDİRMELİ
Gökhan UĞURTAY:  Suç olaylarının artmasındaki en büyük sebebin başta aileler olmak üzere onlara verilen eğitimlerin yetersiz oluşu. Öğretmenim, bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama bu iş her zaman ailede ve sosyal çevrede bitiyor. Kitap okuma alışkanlığının arttırılmalı, çocukları sanata kültüre ve spora yönlendirmemiz gerekiyor. Ancak biz bu alt yapıyı hazırlarsak asayiş olaylarının önüne geçebiliriz.

CEZALAR CAYDIRICI OLSUN
Yılmaz YEŞİLIRMAK: Suç olaylarının artması insanların yanlış eğitim almalarından dolayı kaynaklıyor. Bireyler öfke kontrolü yapamıyor. Ekonomik yetersizliklerden dolayı toplum ne yapacağını bilmiyor. Sıkıntıların hepsi bir araya gelince de suçlar artıyor. Bunun için cezalar caydırıcı olmalı.  

EMPATİ KURMALIYIZ
Dilek EVREN: Biz millet olarak empati kuramıyoruz. Birbirimize çok saygısız davranıyoruz . Ben öğretmenim ve benim öğrencilerime verdiğim ilk eğitim empati kurmak ve saygı duymayı öğretmek. Birbirimize karşı saygılı olmayı ve empati kurmayı denersek suç olaylarının önüne geçebiliriz. 

EĞİTMİMİZ YETERLİ DEĞİL
Selahattin GÜNEYSU: Eğitim seviyemiz düşük.  En büyük etken ise ekonomi. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve birbirlerine karşı cephe alıyor. Asayiş olayların azalması için ekonomik özgürlüğün olması ve eğitim seviyesinin arttırılması gerekiyor. Eğitim önce ailede başlar ve daha sonra okullarda verilen eğitimle devam eder.

ELİF DANIŞMAZ

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:00
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09