banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun'da vatandaş zor durumda!

banner1357

Gıda enflasyonunda son 1 yılda yaşanan yüzde 20'lik yükselişi değerlendiren Samsunlular, vatandaşın zor durumda olduğunu ifade etti.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 12.05.2019, 11:38 12.05.2019, 11:48
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu ekibi olarak, Samsunlulara "Son 1 yılda gıda enflasyonunda son 1 yılda yaşanan yüzde 20'lik artış sizi nasıl etkiledi?" diye sorduk. Vatandaşlar, artışın her kesimi zor durumda bıraktığını dile getirerek, fırsatçılara tepki gösterdi.

DURUM İYİ DEĞİL

Dursun KARAKAYA: Bu zamlar, enflasyonun bir sonucudur. Orta direk bu durumdan oldukça fazla etkileniyor. Ama zengin hala yolunda devam edip gidiyor. Yurt dışına bakarsak Türkiye'nin durumu hiç iyi gözükmüyor. Ülkemizde büyük bir sıkıntı var gibi görünüyor ve bunun sebebi her şey olabilir. 

FIRSATÇILAR VAR

Bilal YAYLA: Ben emekli bir vatandaşım ve geçen yıllara göre benim alım gücüm çok düşük. Bu sadece benim için geçerli değil, neredeyse herkes aynı durumda. Alışverişe gidiyoruz ama neresi ucuz ise o ürünleri farklı marketlerden alıyoruz. Esnaf ise bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor. 

ALIM GÜCÜ AZALDI

Cafer ÇALIK: Yapılan bu zamlar haliyle vatandaşları çok etkiliyor. Fakirin durumu daha kötü oldu çünkü alım gücü azaldı. Bu durumun bir an önce düzelmesi gerekiyor. 

HER ŞEYE ZAM VAR 

Ahmet GÜLER: Türkiye'nin gidişatı belli ve artık her şeyde zam var. Bu zamlar ile vatandaşın nasıl geçinebildiklerini bilemiyorum. Bu durumda zengin daha da zenginleşirken, fakir daha da fakirleşiyor. 

VATANDAŞ ZOR DURUMDA

Züriyet ÇAKIR: Vatandaş bu durumdan etkileniyor ve zor durumda kalıyor. Bu durum bir an önce düzelmeli. Giyimden yiyeceğe kadarihtiyaç olan her şeyde büyük artış var. Alım gücü bu durumda da her geçen gün azalıyor.

TARIM POLİTİKASI ÖNEMLİ

Ahmet YALÇIN: İnsanlar artık her şeyi bir kenara bırakıp karınlarını doyurma çabasına girdi. Bizi yönetenlerin tarım politikalarını iyi uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bu politikalar ile kısa sürede düzelme olursa hepimiz için iyi olur. 

BİR AN ÖNCE DÜZELMELİ

Kemalettin ERBİLGİ: Gelinen bu nokta, kısaca 'hayattan vazgeç' demektir ve bu bana göre çok yanlış bir durumdur. Bunun bir an önce düzetilmesi gerekir çünkü toplum buna bir yere kadar dayanır. Bu durumu düzeltecek olan bizi yönetenlerdir. Enflasyonu düşürecek ekonomik polikalar uygulanmalıdır. 

DÜZELTECEK OLACAK SİYASETÇİLER

Cemil DAĞCIOĞLU: Şu an halkı etkileyen ne varsa bu siyasetçiler tarafından olmuş durumlardır. Vatandaşlar olarak yapılacak pek bir şey yok, yukarıdakiler bu işi düzeltecek kişilerdir. 

ÇANTA DOLMUYOR

Yaşar ŞAHİN: Bu zamlardan vatandaş çok etkileniyor çünkü iş güç yok. Vatandaş pazara gittiği zaman çantasını dolduramıyor. Eskiden 50-60 liraya çantalar doluyordu. Şimdi ise 100-150 liraya anca doluyor. Böyle giderse bu durumun düzeleceğini hiç zannetmiyorum. 

HİÇBİR ŞEY YETMİYOR

Şenol METİN: Enflasyon çok yüksek ve bunun sonucunda gıda çok pahalı vaziyette. Vatandaşın alım gücü çok fazla düştü. Aldığımız asgari ücret hiçbir şeye yetmiyor. 

Ebru ÖZTÜRK-Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40