Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'da üniversitelilerin tercihi ev mi, yurt mu?

Yüksek öğrenim görecek öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi kalacak yer sorunu. Öğrenciler ev ve yurt arasındaki seçim hakkında neler düşünüyor? Samsunlu vatandaşlar, “Seçimim evden yana oldu. Artık hiçbir yer güvenli değil. Herkese düşen kendini korumak” dedi

Samsun'da üniversitelilerin tercihi ev mi, yurt mu?

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. 
Samsunlu vatandaşlara “Üniversite öğrencileri için ev mi yoksa yurt mu daha güvenli? Hangisini tercih ediyorsunuz?” diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

EVDE KALMAK SORUMLULUK KATIYOR
Salih YEL:Ben avukatım. Hukuk Fakültesi okurken evde kaldım. Bir dönem yurt deneyimim oldu ama giriş ve çıkış saatleri konusunda problem yaşadım daha sonrasında da evde kalmayı tercih ettim.  Ayrıca evde kalmak insanlara sorumluluk katıyor.  Kira ve faturaları ödemek,  yemek ve temizlik yapmak gibi bir zorunluluğunuz oluyor ve bu tür şeyler size bir sorumluluk veriyor bu açıdan evde kalmak daha mantıklı diye düşünüyorum. Ve herşeyden önce topluluk içinde değil de kendi odanızda kalıyorsunuz. Bu sayede daha rahat davranabiliyorsunuz. Görünürde yurtta kalmak daha güvenilir olabilir ama evde kalmanın bana kattığı en bariz özellik özgürlük ve sorumluluk diyebilirim.  

EVDE DAHA RAHAT DERS ÇALIŞABİLDİM
Elif Buket ÖZEN:Ben Türki Dili ve Edebiyatı Öğretmeniyim. Öğrenci olduğum zamanlarda evde kaldım. Çünkü evde daha rahat ders çalışabiliyorsunuz.  Böylece ders çalışmak için yer aramamış oluyorsunuz. En avantajlı tarafı kütüphane dolu gibi bir bahane ile karşılaşmamış oluyorsunuz.  Yurtta kalsaydım ders çalışmak için kütüphane yemekhane veya oda gibi bir yer aramak zorunda kalırdım.  Tabi yurtta kaldığımızda sorumluluk almamış oluyoruz daha güvenli oluyor ama ders çalışmak daha zordu ben ders çalışabilmek adına evde kalmayı tercih ettim. 

YURTTA EMİN ELLERDEYİZ
Mihriban ÇAKIR:Ben öğrenciyken yurtta kaldım.  Çünkü ben bir kadın olarak yurtta kalma taraftarıyım. Bazı sorumluluklarımız olduğu için bizler yurtta kalarak bu sorumluluklarımızdan feragat etmiş oluyoruz. Ev demek sorumluluk dememek ve bu büyük yükler bindiriyor üstümüze. Ama yurtta barınma yemek ve temizlik gibi dertlerimiz olmuyor. Bunlar bizim için düşünülmüş oluyor.  Bazı insanlara göre evde kalmak daha güvenli olabilir ama bence yurtta kalmak daha güvenilir. Çünkü gerçekten ülkemizde bu işleri gerecekten iyi yapıyorlar. Yurtta kalarak emin ellerde oluyoruz.  Hatta birlikte kaldığımız insanlarla birlik olarak bulunduğumuz yeri daha güvenilir hale getirebiliyoruz. Böylece istemediğimiz durumlarlakarşılaşmamış oluyoruz.

EVDE KALMAK DAHA GÜVENLİ 
Fatih ÖZER:Ben Acil Durum ve Afet Yönetmenliği Bölümünü okuyorum. Ben öğrenci evinde kalıyorum. Çünkü öğrenci evinde kalmak daha güvenilir ve daha iyi benim için yurt daha kalabalık ve birçok görüşten insan oluyor ama ev öyle değilsin teksin ve daha rahatsın. Evde kalarak herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmıyoruz. İstediğinizi istediğiniz saatte yapabiliyorsunuz bence bu güzel bir duygu. Bence bir gencin de istediği şey budur diye düşünüyorum.

AİLE ORTAMINI EVDE YAKALABİLİRİZ 
Serkan ARABACI:Evde kalmanın avantajları daha fazla. Evde kaldığımız zaman aile özlemini biraz daha aza indirgemiş oluyoruz. O sıcak aile ortamını bir nevi de olsa yakalamış oluyoruz. Bu anlamda da evde kalmak daha güvenilir bence. 

YURTTAN YURDA DEĞİŞİR
Hasan DURUOĞLU:Ben Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden mezun oldum. İlk yıl evde kalmıştım. Bence her öğrenci ilk sene evde kalmalı. Çünkü daha avantajlı. Yurtta ister istemez sıkıntı oluyor. Haliyle devlet yurdu da herkese çıkmıyor. Özel yurtlarında fiyatları bir hayli pahalı oluyor.  Bu yüzden evde kalmak daha avantajlı çünkü istediğiniz zaman istediğiniz şeye ulaşabiliyorsunuz. Ama yurtta kaldığımızdaulaşamıyoruz. Güvenirlik konusuna gelince de yurttan yurda değişir bence. Yurdun bulunduğu konum da güvenirliği etkiler diye düşünüyorum. 

EV, HEM AVANTAJLI HEM GÜVENİLİR     
Erinç YALÇINER:Bence evde kalmak daha iyi. Çünkü zaman konusunda veya diğer konularda herhangi bir şekilde kısıtlanmıyoruz. Güven konusuna geldiğimizde de bence evde kalmak yurda göre daha güvenilir. Evet bazı konularda sorumluluk alıyoruz. Enflasyon olmasına rağmen birçok konuda başa çıkmaya çalışıyoruz ama bence evde kalmak her konuda daha avantajlı ve daha güvenilir. 

YURTTA KALMAK YALNIZ HİSSETTİRMİYOR 
Gizem ERTEM:Ben Muhasebe bölümünü bitirdim. Öğrenim gördüğüm süre boyunca özel bir yurtta 4 kişilik odada kaldım. Bence yurtta kalmak daha güzel ve daha avantajlı. Çünkü yalnız kalmıyorsunuz. Bu çok önemli bir detay ve insana güzel hissettiriyor. Dertleşeceğiniz birileri muhakkak oluyor. Hatta bir dönem evde kalmayı da tercih ettim.  Bu yüzden çok yalnız kaldım. 

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ BİR YERDEYSE ORAYI SEÇERİM
MuhammetGÜRENER:Ben üniversite hazırlanıyorum bence evde kalmak daha iyi olur. Yurtta birden fazla kişiyle kaldığımız için yurdu tercih etmek istemiyorum.  Ben anlaşabildiğim insanlarla evde kalmak istiyorum. Güvenlik konusuna geldiğimiz de de yurdun veya evin bulunduğu yere göre değişir diye düşünüm. O durumda evde olabilir yurtta olabilir. Ben hangisi daha güvenilir bir yerde olursa orayı seçeceğim.

YURT YEMEĞİ YEMEMİŞ OLUYORUM
Emir KARAKAŞ:Bence evde kalmak daha rahat ve daha güvenilir.  böylece tanımadığımız insanlarla uğraşmamış oluyorsunuz. Ben evde kalıyorum böylece yurt yemeğini yememiş oluyorum.  Tercih konusu kişinin kendisi ve maddi durumuna göre değişir. Ben şuan için evde kalmaktan son derece mutluyum.

Röportaj:Uğur ATICI- Dilber BAHADIR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER