banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da ulaşım problemi nasıl çözülür?

banner1357

Samsun Medya Grubu ekibi olarak, Samsunlulara, "Şehirdeki ulaşım problemi nasıl çözülür?" diye sorduk. Vatandaşların çoğu sürücülerin trafik eğitimi alması gerektiğini ifade ederek, raylı sistemin uzatılması çağrısı da yaptı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.05.2019, 09:51 08.05.2019, 10:37
banner1353
banner1375

Samsun'un en önemli sorunlarından biri olduğu ifade edilen ulaşıma yönelik olarak vatandaşlara çözüm önerilerini sorduk. Vatandaşlar, sürücülerin trafik eğitimi alması gerektiğini ifade ederken, kimileri de raylı sistem güzergahının uzatılmasını ve toplu taşımanın daha da yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

İşte aldığımız yanıtlar:

EĞİTİMDEN GEÇMELERİ LAZIM
Mevlüt ŞİRİN: Ulaşım probleminin fizibilitesi edilmesi ve şoförlerin eğitimden geçmesi gerekiyor. Çünkü sürücüler yayaya öncelik vermemek, makas atmak gibi önemli kusurlar işliyor. Bu durumlarda da trafik tehlikeye giriyor ve ulaşım etkileniyor. Bunun gibi sorunları çözerseler eğer bir sıkıntı kalacağını düşünmüyorum.  

ARABA YERİNE BİSİKLET
Mehmet GÖKÇE: Okul ve iş çıkışı saatlerinde dolmuş harici bazı araçlara trafiğin rahatlaması açısından kısıtlamalar getirilebilir ve insanlar araba yerine bisikletlere yönlendirilebilir. Eğer bu şekilde olursa ulaşımın her şekilde düzeleceğini düşünüyorum.

CADDELER GENİŞ OLMALI
Bedri DEĞİRMENCİ: Samsun’da raylı sistem sayesinde ulaşım sorunun birazının çözüldüğünü düşünüyorum. Hem insanlar için hem de trafikteki araçlar için rahatlatıcı oldu. Ama caddelerin geniş olması gerektiğini de söyleyebilirim eğer geniş olursa trafikte kolaylık sağlanabilir. 

ÖZEL ARAÇLAR AZALTILMALI
Yaşar SEMİZ: Özel araçların çok fazla olduğunu düşünüyorum. Bu durum da park sorununa yol açıyor. Toplu taşıma araçlarının artırılması, tramvayın mesafesinin uzatılması ve özel araçların azaltılmasıyla ulaşım sorunun çözülmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. 

TRAMVAY SAATLERİ YETERSİZ
Hayrettin KAYMAZ: Tramvayların mesai bitiş ve başlangıç saatlerinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tramvay Samsun’da ulaşım için büyük kolaylık sağlıyor. Birçok yere gidebiliyoruz ama saatlerini yetersiz buluyorum. Ayrıca otobüs sefer sayılarının artırılması gerektiğini de söyleyebilirim. Bunlar olduktan sonra ulaşım konusunda başka bir sıkıntıyla karşılaşacağımızı düşünmüyorum. 

NÜFUSTA ARTIŞ YÜKSEK
Mine ÇAMLIBEL: Samsun daha planlı, imarlı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü Samsun'un nüfusunda fazlasıyla artış görüyoruz. Dolayısıyla araba sayısı da artıyor. Ayrıca Samsun’da üst geçitleri az buluyorum. Daha fazla yapılması gerektiğini de düşünüyorum. 

HAYATIMIZ RAHATLAR
Necla AKKAÇ: Tramvayların hastanelere, havaalanlarına gidebilmesini istiyoruz. Eğer bu şekilde olursa hayatımızın ve trafiğin rahatlayacağını düşünüyorum. Bazı otobüslerin saatte bir geçmesi biz vatandaşları ulaşım bakımından mağdur ediyor bu durumdan da hiç memnun değiliz. 

ULAŞIM PROBLEMİ YOK
Kani ŞAHİN: Samsun'un ulaşım probleminin olduğunu düşünmüyorum. Ben tramvayı sürekli kullanıyorum ve benim için yeterli oluyor. Ayrıca raylı sistem her yere ulaşım sağlıyor. Samsunlular için çok güzel ulaşım aracı olduğunu düşünüyorum. Ama özel araçların azalması tarafındayım çünkü otopark sorunu yaşatıyor. Başka da ulaşım problemin olduğunu düşünmüyorum. 

TRAMVAY UZATILMALI
Süreyya BELDÜZ: Dolmuşların büyütülmesiyle, tramvayın uzatılmasıyla birlikte ulaşım kolaylaşabilir. Ve daha rahat hareket edilir. Ayrıca otobüs garına tramvay yapılırsa çok daha büyük kolaylık sağlanır. Bu şekilde ulaşım problemine çözüm olabilir diye düşünüyorum. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN

Yorumlar (3)
Yok be 1 yıl önce
Samsunda is saatleri giriş ve çıkışı dışında trafik problemi yokki. Park problemi var. O da imar kaynaklı, kötü bir şehirleşme yapılmış.
KEMAL 1 yıl önce
YAYAYA ÖNCELİK VERİLEREK TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK . ÇÖZÜM İÇİN SOYLENENLERİN HİÇ BİRİ ARAÇ TRAFİĞİNİ ÇÖZMEZ...
sefer 1 yıl önce
şehir içi plan, atakumu örnek alarak yeniden yapılanmalı.