banner1365

banner1345

Samsun'da özel okul ücretleri çok yüksek

banner1357

Özel okullardaki eğitim kalitesinden genel olarak memnun olduklarını ifade eden Samsunlular, buna karşın ücretlerin yüksek olmasından dert yanıyor

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.06.2019, 09:51 11.06.2019, 09:55
banner1353
banner1343

Samsun Medya Grubu olarak vatandaşlara, "Özel okullar hakkında ne düşünüyorsunuz ve verilen eğitimi yeterli buluyor musunuz?" diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

BİTMİŞ DURUMDA 
İlknur ELİTOK: Emekli bir öğretmen olarak devlet okulları bitmiş bir durumda olduğunu söyleyebilirim. Maalesef müfredat, işlenen programlar yeteli değil. Özel okulların hepsi değil ama gerçekten Atatürk ilkelerine bağlı gerçek eğitim veriyorlarsa özel okullara karşı değilim. Şu anda çok fazla özel okul var bir şey ne kadar fazla ise kalitesinin ne durumunda olacağını bilemiyorum. Şu anki  eğitim durumunu da bilemiyorum ama benim çalıştığım zaman gerçekten kaliteli bir eğitim verdik çocuklarımıza. Bugün onlarla iftihar ediyorum. 

BİLGİ YOK
Nurettin KIR: Özel okulları paralı eğitim olarak görüyorum o yüzden gerekli olduğunu düşünmüyorum. Zaten devlete o kadar vergi alıyorsa, devletin karşılaması lazım. Özel okullar neden var? Ancak devlet okullarında verilen eğitim eskiden yeterliydi ama şimdi görüyoruz, öğrencilerin kafası artık boş, bilgi yok. O yüzden özel  okullarda kaliteli öğretmenlerin birçoğu orada velilerin tercihleri de özel okuldan yana oluyor.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞMÜŞ
Okan KAYA:Özel okullar olmalı. Çünkü Türkiye'de eğitim seviyesi düşmüş durumda. Özel okullarda en azından çocuklarımıza biraz daha özel eğitim veriliyor. Çocuklara bireysel  yaklaşım yapılıyor o yüzden özel okullar olması gerekiyor.

MECBURİYETTEN VERİYORLAR
Gülşen ALPDOĞAN: Devlet okulları güzel eğitim verse de özel okullara hiç gerek kalmasa. İnsanlar mecburiyetten çocuklarını özel okullara gönderiyor. Çünkü eğitim eksikliği var. Ben de bir eğitimciyim, benim zamanımda eğitimde sevgi ve disiplin vardı. Şimdi o da yok. 

SICAK BAKIYORUM 
Mehmet SAĞLAM: Özel okullar hakkında güzel şeyler düşünüyorum. En azından çocuklarımız güzel eğitim alıyorlar. Eğitimini yeterli buluyorum çocuklarımız disiplinli ve güzel bir şekilde daha verimli eğitim alıyorlar. O yüzden özel okullara sıcak bakıyorum.

BİRBİRLERİNE İMRENİYORLAR
Refiye CANTÜRK: Bence özel okulla devlet okulları arasında bir fark olmaması gerekiyor. Tabi herkesin çocuğun kapasitesi farklıdır ama  öğretmenlerin bilgisi sonuçta eşit. Sadece özel okula giden çocukla diğer devlet okullarına giden çocuklar birbirlerine imreniyor. Maddi durumu olmayanlar için içlerinde bir şey olmuş oluyor. O nedenle tüm okulların aynı seviyede olması gerekiyor. Ayrıca özel okullardaki verilen eğitimlerin çoğu devlet okullarına imkan sağlandığı zaman orada da aynı eğitimi alabilirler diye düşünüyorum.

İNSANLAR TERCİH EDEMİYOR 
Soner SÜRÜCÜ: Özel okulların verdiği eğitimler devlet okullarına bakıldığında daha yüksek. Tabi ücretleri biraz pahalı olduğu için insanlar tercih edemiyor. Sınıf mevcutları daha az olduğu için çocuklarla daha iyi eğitim veriliyor. Yani 30 kişilik bir sınıfta eğitim alan ile 17 kişilik sınıfta eğitim alan bir kişinin farklı oldukça çok oluyor. O yüzden verilen eğitimleri de yeterli buluyorum. 

DAHA EĞİTİMLİ DAHA DİSİPLİNLİ
Dilek DEMİR: Çocuklara daha iyi bir eğitim verilmesi için özel okulları gerekli ve başarılı buluyorum. En azından daha eğitimli ve disiplinli oluyor. Devlet okullarının eğitimini yeterli bulmuyorum. Daha iyi eğitim için özel okul tercih edilebilir. 

EĞİTİMİ KARŞILAMIYOR
Ramazan NARMAN: Bence özel okullarda verilen para verilen eğitimi karşılamıyor. Yani insanın verilen o paralarla daha güzel yerlere gelme şansı olabilir.Açıkçası verilen eğitimi normal buluyorum çok da yeterli değil diye düşünüyorum.

BU DEVİRDE GEREKLİ 
Enver GÖRGÜN: Bu devirde özel okullar bence gerekli .Çünkü şu an okullar çok kalabalık. Çocuklarının daha verimli bir eğitim almalarını istiyorsalar özel okullara göndermeleri gerekiyor. Özel okullar yeterli eğitimi veriyorlar ki karşılığını alıyor. Bu insanlar da o kadar parayı veriyor. 

Ebru ÖZTÜRK- Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
banner1363
12°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:13
Güneş 06:38
Öğle 12:26
İkindi 15:31
Akşam 18:04
Yatsı 19:24