banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun'da komşuluk mazi oldu

banner1357

Şehirleşmeyle birlikte unutulmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerini Samsunlulara sorduk. Vatandaşların büyük çoğunluğu, hızlı şehirleşmenin ve ekonomik sıkıntının komşuluk ilişkilerini bitirdiğini ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 09.06.2019, 09:52 09.06.2019, 14:38 Ceylan
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz, Samsunlu vatandaşlara, "Günümüzün komşuluk ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sordu. 

İşte aldığımız yanıtlar: 

ÖLSE KİMSENİN HABERİ OLMAYACAK

Kadir Tekin ERTEKİN: Günümüzde maalesef komşuluk ilişkisi kalmamış durumda. 18 dairelik bir apartmanda oturuyorum ve yönetici hariç kimseyi tanımıyorum. Gördüğüm zaman selam dahi vermiyorlar. Eskiden böyle değildi, en azından misafirlik vardı. Şimdi insan ölse kimsenin haberi olmayacak. Maalesef komşuluk bitmiş durumda. 

İNSANLARI ÇOK ETKİLEDİ

Hasan KOCAELİ: Komşuluk denilen bir şey kalmadı. Şimdi kimse birbirine çay içmeye bile gitmiyor. Bu durumun böyle olması için birçok sebep olabilir. Öncelikle ekonomik şartlar, teknolojinin gelişmesi, her şey insanları çok etkiledi.  

SELAM DAHİ VERMİYORLAR

Cihat KARAHAN: Komşuluk, insanların birbirine ihtiyaç duyduğu zaman kapısını çalacağı kişidir. Şimdi maalesef komşuluk denilen bir şey kalmamış, aynı apartmanda insanlar birbirini tanımıyor, selam dahi vermiyor. Acı ve tatlı anılarını birbirleriyle paylaşmıyor. Eskiden her şeyin çok güzel olması gibi komşuluk ilişkisi de çok güzeldi ama artık kalmadı. 

SELAM VERİRKEN DÜŞÜNÜYORUZ
 

Mustafa ELİBOL: Komşuluk; akraba, kardeş kadar yakın bir ilişkidir. Günümüzde komşuluk kalmadı. Belki kırsal yerlerde şehre nazaran biraz daha iyi durumda olabilir. Ama burada bakıldığında aynı binada oturuyorsun, karşı komşuna selam verirken iki kere düşünüyorsun. Yani durum böyle olunca komşuluk kalmadı diyebiliyoruz.

KOMŞULUK KALMADI

Aslan KÖSE: Apartmanlarda gerçekten komşuluk asla kalmadı. Ama kenar mahallerde, kırsal bölgelerde  komşuluk ilişkileri daha iyi. Hatta komşuluk diyemeyiz, akraba gibi birbirlerine yakınlar. Çünkü akrabaya her zaman gidip gelemiyorlar ama komşuya beş vakit gidilebiliyor. O yüzdende komşuluk çok önemlidir. 

BİRBİRLERİNİ TANIMIYORLAR

Firaze ÖNCÜ: Eskiden komşuluk ilişkisi çok iyiydi. İstediğimiz zaman zili çalıp görüşebiliyorduk. Şimdi zili çalmayı geçtik, insanlar birbirlerini tanımıyor. Yani komşuluk denilen bir şey kalmadı. Neden böyle oldu diye biz de düşünüyoruz. 

TAMAMEN ÖLMÜŞ DURUMDA 
 

Hüseyin ASLAN: Yaşadığımız zaman diliminde komşuluk ilişkileri tamamen ölmüş durumda. Sadece apartmanın asansöründe birbirimizi görebiliyoruz. Gördüğümüz zamanda da selam bile veremiyoruz, sadece kafamızı sallıyoruz. Onun dışında bir komşuluk yok. 

HER ŞEY ÖLÜR, KOMŞULUK ÖLMEZ

Ufuk YARAR: Biz 200 Evler Mahallesi'nde oturuyoruz, orada hala komşuluk devam ediyor. Birimiz aç olsa, biri diğerine yardım eder. Herhangi bir sıkıntımız olsa mutlaka birbirimize yardım ederiz. Bizim orada her şey ölür ama komşuluk ölmez. 

YOK DENİLECEK KADAR AZ

Cemil KARACA: Komşuluk ilişkileri yok denilecek kadar az. Komşuluğun yanı sıra artık örf ve adetlerimiz de bitmiş durumda. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi kalmadı. Komşuluk ilişkisinin de çok az durumda olduğunu görüyoruz. 

EĞİTİM VERİLMELİ

Kerim SARILAR: Ülkemizde Kur'an-ı Kerim eğitimi yeterli şekilde verilse bu tür olumsuzluklar olmaz. Hem Türkiye düzelecektir hem de devletler arasındaki ilişkiler gibi, komşuluk ilişkilerinin de  gayet iyi olacağını düşünüyorum. 

Hande ONAT- Uğur ATICI

banner1374
Yorumlar (1)
Harun Tokmak 6 ay önce
Nitrik ve abi
banner1371
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:48
Güneş 07:16
Öğle 12:24
İkindi 14:59
Akşam 17:22
Yatsı 18:46