banner1365

banner1345

Samsun'da esnafa Ramazan bereketi

banner1357

Ramazan ayının Samsunlu esnafı nasıl etkilediğini merak eden Samsun Canlı Haber TV ekibi, mikrofonlarını esnafa uzattı. Ramazan ayının bereketinin yansıdığını, dolayısıyla işlerinin çok iyi olduğunu belirten esnafın yanı sıra piyasada durgunluk olduğunu söyleyenler de oldu.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 21.05.2019, 09:32 21.05.2019, 09:35
banner1353

Samsun Medya Grubu ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz, Samsunlu esnafa, "Ramazan ayında işleriniz nasıl etkilendi?" diye sordu.

İşte Samsunlu esnafın yanıtları:
DURGUNLUK VAR AMA AÇILIYOR 
Emre ÇELEBİ: Şu an durgunluk var ama işler açılmaya başlıyor gibi görünüyor. İnsanlar yavaş yavaş alışmaya başladı. Akşamları dışarıya çıktıklarında iyi oluyor. Hem canlılık oluyor hem de kalabalık. Ramazan'dan sonra daha iyi olacağını düşünüyoruz.  

BEREKET AYI BİZE DE YANSIDI 
Barış KINALI: Ramazan, işlerimizi olumlu yönde etkiledi. Bereket ayı olmasıyla bize de yansıdı. Mesela yoldan gelen, ilaç kullanan, oruç tutamayan insanlara çay, kahve hizmeti veriyoruz. O yüzden işlerimiz yolunda gidiyor. 

PİYASA GENELİNDE KRİZ 
Muhammet ÖZEN: İşlerimiz son zamanlarda durgun ama ben Ramazan dolayısıyla durgun olduğunu zannetmiyorum. Piyasa genelinde kriz var. Onun haricinde işsizlik var. Akşam 7'den sonra tamamen bitiyor, canlılık hiç olmuyor. 

RAMAZAN'DA İŞLERİMİZ AÇILDI 
Abdullah AKMAN: Ramazan işlerimizi çok iyi etkiledi. Piyasanın durumu sıkıntılıydı ama çok şükür Ramazan'da işlerimiz daha çok açıldı. Et pahalı, balık pahalı diye alternatif tavuk seçiyorlar. Fiyatı da çok uygun olduğu için insanlar tavuğu sık tercih ediyor. 

SATIŞLARIMIZI ETKİLEMEDİ 
Talat Beyazıt YILDIRIM: Ramazan işlerimizi etkilemedi. Şükürler olsun işlerimiz çok iyi gidiyor. Ramazan'dan önce de aynıydı, şimdi de aynı durumda.  Balık satışlarında her şey yolunda. Biz çok değişikliğin olduğunu düşünmüyoruz. O yüzden gayet memnunuz. 

ÖNCE DAHA İYİYDİ 
Sedat ELİKARA: İşlerimiz fiyatlardan dolayı çok etkilendi. İftardan sonra açmıyoruz. İftara kadar olan süre içinde de işlerimiz durgun. Ramazan'dan önce biraz daha iyiydi diyebilirim. Ramazan girmeden fiyatlar yükseldiği için haliyle satışlar da düştü. 

15-20 GÜN ETKİLER 
Mehmet MUTLU: Ramazan ayı, kuyumcuları 15-20 gün kadar etkiler. Çünkü insanlar daha çok gıda alışverişi yapıyor. O yüzden altın alışverişi düşük oluyor. Fakat ilerleyen zamanda ikramiyelerle, bayram harçlıklarıyla gelenlerin bize yansıması oluyor. 

SU SATIŞIMIZ BİLE AZALDI
Fatih GÜLER: Mutlaka işlerimizi etkiledi. Mesela insanlar gelip geçerken atıştırmalık bir şeyler alıyordu ama şimdi eskisi kadar almıyor. Çikolata, bisküvi satışlarımızın yanında en basitinden su satışımız bile azaldı. İftardan sonra açmadığımız için Ramazan ayı sebebiyle biz de etkilenmiş olduk. 

AKSESUARDAN ZİYADE GIDA...
Ahmet GÜVEN: Ramazan geldiğinden beri işlerimiz duruldu ama bu durum çok normal. Çünkü millet aksesuardan ziyade gıda alışverişine önem veriyor. İnsanların canı bir şeyler çekiyor, ona para ayırıyor. Bir an önce canlarının istediğini alıyorlar. Aksesuar zevk işi olduğu için biraz sakin geçiyor.

SATIŞLAR YETERLİ DEĞİL
Adem ÇAKIR: Tabi normal olarak etkilendik. İnsanlar oruçlu oldukları için gündüz yemek yiyen çok olmuyor. Sadece akşam iftarda müşterimiz oluyor. Bu da haliyle yeterli olmuyor. İşçi maaşları ve kira gibi ücretleri kendimizi idare edebilecek kadar kazanıyoruz. Ramazan'dan önce işlerimiz çok iyiydi. İlerleyen zamanlarda yine eskisi döner diye düşünüyoruz. 

Hande ONAT, Uğur ATICI

Yorumlar (0)
banner1363
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:15
Güneş 06:40
Öğle 12:25
İkindi 15:29
Akşam 18:01
Yatsı 19:21