banner1365

banner1345

Samsun, artık üniversite şehri

banner1357

Samsun Canlı Haber TV ekibi olarak, vatandaşlara "Sizce Samsun, üniversite şehri mi?" diye sorduk. Samsunlular, şehrin üniversiteliler için büyük imkanlara sahip odluğunu ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 04.05.2019, 09:34 04.05.2019, 13:15
banner1353

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin ardından Samsun Üniversitesi ile binlerce öğrenciye evsahipliği yapan Samsun, geçen zamanda bir eğitim kenti olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Samsun Canlı Haber TV olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bugün vatandaşlara, "Samsun, sizce üniversite şehri mi?" diye sorduk. 

İşte aldığımız cevaplar...

TABİ Kİ ÜNİVERSİTE ŞEHRİ
Muharrem DÜZGÜN: Tabi ki üniversite şehri burası, ne de olsa büyükşehir. Ekonomik yönden, ulaşım yönünden gayet avantaj sağlıyor. Liman şehri, kiralar ucuz, diğer illere göre. Ben bu yüzden Samsun'un üniversite şehri olduğunu düşünüyorum.

ULAŞIM KOLAY
Aydın MOR: Öğrenci çok olduğu için, öyle olması gerekiyor. Şehrimizde birçok fakülte var, bu yüzden Samsun'un üniversite şehri olduğunu düşünüyorum. Ulaşımı kolay, her tarafa ulaşım mümkün. Her yönüyle öğrencilere kolaylık sağlayan bir şehir.

DİĞER İLLERE GÖRE DAHA İYİ
Mustafa GÜLÇİÇEK: Üniversite şehri olması için bazı kriterlerin olması gerekiyor. Üniversiteleri var ama bu konuda başarılı bir şehir değil. Yine de birçok şehirden üniversite şehri olması açısından önde olduğunu düşünüyorum.  Samsun, ulaşımı kolay, öğrencilere daha yatkın bir şehir, kiralar çok yüksek değil, bu yüzden öğrenci şehri olma yönünde ilerliyor.

BÜTÜN İMKANLAR MEVCUT
Ömer YAVUZ: Tabi ki üniversite şehridir Samsun. Bütün imkanları var, merkezi bir şehir olduğu için ulaşımı da kolay, o yönden Samsun, üniversite şehridir. Modern bir şehir olduğu için öğrenciler bu şehri tercih ediyor.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VAR
Mert İLHAN: Üniversite şehridir çünkü Samsunumuzda çok sayıda öğrenci var.  Şehir dışından gelenler olsun, buradaki öğrenciler olsun tam anlamıyla bir üniversite şehri diyebiliriz. Samsun'da yaşam standartları uygun, geçinmek kolay, ulaşımı rahat bu yüzden üniversite şehri olduğunu düşünüyorum.

ÜNİVERSİTE ŞEHRİ SAYILIR
Temur AYDIN: Bence Samsun, üniversite şehri sayılır. 2 üniversitesi, yüksek okulları var. Yani üniversite şehri sayılır. Samsun'da yaşamak güzel ulaşım kolay istediğin yere rahatça gidebiliyorsun. Bu yüzden tercih edildiğini düşünüyorum.

KATKI SAĞLAMIYOR
Mustafa KURT: Samsun tabi ki üniversite şehri ama ben bir katkı sağladığını düşünmüyorum. Üniversiteler bilime önem vermeyip siyasal davrandıkları için bilgilerini yansıtamıyorlar. Bilgiyle üniversitenin Samsun şehrine katkı sağlaması lazım. İlim ve bilim üretmedikleri için insanlara bir katkısı olmuyor. Samsun aslında Türkiye'nin en güzel vilayetlerinden birisi ama potansiyel kullanılamıyor.

ÜNİVERSİTE ŞEHRİ DEĞİL
Ersin KORKMAZ: Bence üniversite şehri değil, çünkü eğitim artık siyaset oldu. Bugünkü şartlarda hiçbir üniversitenin niteliği, kalitesi yok.  Ben bu yüzden Samsun'un, üniversite şehri olduğunu düşünmüyorum.

KÖKLÜ BİR ÜNİVERSİTEYE SAHİBİZ
Musa SARICAOĞLU: Şehrimizin yıllardır bir üniversitesi var. Bu yüzden üniversite şehri olduğunu düşünüyorum. Köklü bir üniversiteye sahibiz. Ekonomik açıdan uygun bir şehir, ulaşım kolay. Bu yüzden üniversite şehri olduğunu düşünüyorum.

EKONOMİK YÖNDEN AVANTAJLI
Memnune SAYAR: Üniversite şehridir. Büyükşehirlere göre daha ucuz ev tutmak, yemek, içmek, ulaşım rahat. Yaşamak daha ucuz olduğu için Samsun'un üniversite şehri olduğunu düşünüyorum. Bence tam anlamıyla öğrenci şehri.

Ebru ÖZTÜRK-Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (0)
banner1363
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12