banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Poşetlerdeki yeni uygulamaya Samsunluların yorumu

Plastik poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımını birçok Samsunlu vatandaş olumlu değerlendirirken, bazıları ise logo ya da reklamın değil, asıl dertlerinin poşete ücret tarifesinin getirilmesi olduğunu dile getirdi.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 14.01.2019, 09:17 14.01.2019, 10:03
banner1343

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımının zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri Samsunluların konuyla ilgili görüşlerini aldı.  Samsunlu vatandaşlar kararı olumlu bulduklarını fakat 25 kuruş ücreti desteklemediklerini ifade etti

İşte aldığımız yanıtlar: 
İSABETLİ BİR KARAR 
Harun ÖZDEMİR: Tabi ki böyle düşünmeleri gayet güzel olmuş. Marketlerin reklamını yapmak istemeyiz. Sonuçta para veriyoruz poşetlere. O yüzden logo sistemi isabetli bir karar olmuş. Poşet uygulaması da ülkemiz için hayırlı olur inşallah. 

SORUN EDİLMEMELİ 
Kenan AYTAÇ: Bedavacılığı sevdiğimiz için poşet uygulamasına karşı bir toplumuz. Önceden 10 makarna alan 10 poşet alıyordu. Şimdi paralı olduğu için birçok kişinin zoruna gidiyor. Hâlbuki çevre kirliliğini önlemek için çok güzel bir uygulama oldu. Problem edilmemesi gerekir. Logo ya da reklam diye takılmamak gerekir. 

BENİM İÇİN FARK ETMİYOR 
Taner KAYA: Aslında poşet uygulamasında para alacaklarına ya da logo koyacaklarına, poşet getirene ekmek veriyoruz denilseydi daha kolay çözülürdü. Benim için poşetin üzerinde ne olduğunun önemi yok. Zaten dev marketlerin reklamı her şekilde oluyor. 

ASIL DERDİMİZ BU DEĞİL 
Onur DEMİR: Poşeti komple ortadan kaldırmalılar. Logoyla olacak bir iş değil bu. Madem bu kadar zararlı olduğu gayet açık ve net ortada öyleyse üretmesinler. Kimse parasıyla bile poşet alamasın. Bizim asıl derdimiz poşetin üzerindeki reklam değil. Benim için reklamın ya da logonun önemi yok. 

HEM İYİ HEM KÖTÜ
Recep SARAÇOĞLU: Bu konu bana göre gayet olumludur. Marketlerin reklamı yerine logo olması daha iyi olmuş ama diğer yönden baktığımız zaman vatandaş olarak poşete alınan ücretten memnun değiliz. Poşetin komple kalkması daha iyi olur. 

DAHA İYİ OLDU  
Ramazan AK: Çevre kirliliği için alınan güzel bir önlem oldu. Pislikler temizlendi diyebilirim. Aynı zamanda reklam yapılmaması için logo koyacaklarını söylediler, o da çok güzel oldu. Hatta reklamın olmaması daha iyi oldu. Zaten reklama gerek yok, adam mecburen markete gidip alıyor. 

POŞET ALMIYORUM 
Hasan AKYAZAN: Sadece poşet değil, çevremizi birçok bilinçsiz insan kirletiyor. En basitinden adam içtiği alkol şişesini sokağa fırlatıyor. Bununla birlikte poşetini de fırlatıp atıyor. Sokakta her şey var. Parasını verdikten sonra da sokağa atabilir. Ben poşete ücret konusunu sevmedim. O yüzden marketten poşet almıyorum. Para vermiyorum, logo ya da reklamla ilgilenmiyorum. 

5 POŞETE 1 EKMEK 
Yusuf SAKA: Ben poşet uygulamasını doğru bulmadığım için logo ya da reklamıyla da ilgilenmiyorum. Doğayı korumak istiyorlarsa poşet başına ya da 5 poşet getirene ekmek versinler, yerin altındaki plastikte dâhil toplayıp getirelim. Zaten millet aç. Milletin yararına olacaksa eğer milletle birlikte bir şey yapılmalı. 

BENİM İÇİN MANTIKLI 
Veysel ADAŞ: Daha önceden büyük alışveriş merkezleri kendi reklamlarını zaten yapıyorlardı. Şimdi poşete ücret alındıktan sonra devletin de bu paranın bir kısmını alacağını söylediler. O yüzden en azından reklam olmasın. Logo olması benim için mantıklı oldu. Çünkü en azından o reklamını tam yapamamış. Doğaya bu kadar zararlı bir maddeyi, devletin tamamen yok etmesi daha doğru olur. 

YÜK OLUYOR 
Serdar ŞANCI: Logo ya da reklamın gerçekten vatandaş için çok büyük bir önemi yok. Sonuçta doğayı kirleten bu maddeyi yok etmediler. Biraz önce bir mağazadan alışveriş yaptık poşeti ücretsiz aldık. Küçük esnaf para almıyor. Bu uygulama vatandaşın beline yük oluyor. Poşete para verdikten sonra üzerinde ne olduğuna ben takılmıyorum. Bize poşetleri atmayın, toplayın gibi başka uygulamalar yaptırmaları gerekirdi. 

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL 

Yorumlar (0)
banner1311
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12