banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Okul masrafları cep yakıyor - Samsun haberleri

banner1357

Yeni eğitim-öğretim yılı için velileri alışveriş telaşı sardı. Vatandaşlar okul araç gereçlerinin pahalıya mal olduğunu belirterek, yüksek fiyatlardan yakındı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.09.2019, 11:39
368
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar,  "Yeni eğitim- öğretim dönemi için hazırlıklarınız nasıl gidiyor? sorusunu yanıtladı.

20 BİN TL'Yİ BULUYOR 
Elif ÖZKAYA: Eğitim masrafları gerçekten çok yüksek. Kayıt veya okul araç-gereçleri derken altından kalkmakta zorlanıyoruz. Malzemelerin en kalitelisini almaya çalışıyoruz bu yüzden pahalı. Tüm masrafları bir araya getirirsek 20 bin TL'yi buluyor.

ÇOK ZORLUYOR
Dilek BİLGİN: Benim iki çocuğum var. İki çocuğumu da okula kaydettirdim. Devlet okulu olduğu için kayıt masrafım olmadı ancak devlet kitapları karşılamasına rağmen diğer masraflar bin lirayı buldu.  Özellikle kırtasiye ürünleri çok pahalı. 

EĞİTİM KATKISI VERİLMELİ
Mehtap ÜÇÜNCÜ: Çocuklarım lise ve üniversite eğitimi alıyorlar. Eğitim masrafları oldukça zorluyor. Aslında devlet her öğrenci için bir eğitim katkısı vermeli. Özellikle ilkokul masrafları insanın belini büküyor. En azından devlet liseye kadar bu desteği vermeli.

İKİ KATI MASRAF
Gönül SÖZER:  Benim ikiz çocuklarım var ve bu yıl birinci sınıfa başlayacaklar. Öğretmenleri liste verdikten sonra alışveriş yapacağım. Haliyle ikiz çocuklarım olduğu için masraf iki katına çıkacak. 

HAZIRLIKLI DEĞİLİM 
Abdullah BAYAR: Çocuklarımı okula kayıt ettirdim fakat herhangi bir kayıt ücret talep etmediler. Daha eğitimleri için alışveriş yapmadık. Çünkü alışveriş için hazırlıklı değiliz. Çocuğun sağlığı için iyi kalem, iyi boya almak gerekiyor ancak fiyatlar bu kadar yüksek olmamalı. Bu duruma hiç hazırlıklı değilim.

ZOR GELİYOR
Türkan ŞAHİN: Devlet okulunda olmalarına rağmen biz kayıt ücreti verdik. Okula yardım için istemişler. Devlet okulu olmasına rağmen özel okullar ile eş değer masraflar var. Alamayacak hale geldik. Bizi çok zorluyor. Biz iki çocuk için sadece forma ve çanta için bin lira harcadık.

ÇOK FAZLA 
Muharrem USTA:  Çocuklarımızın okula kayıt işlemlerini hallettik. Yeni kayıt olanlar için ücret isttediler. Biz de verdik. Ancak okul araç-gereçleri oldukça  fazla oluyor.  Benim iki çocuğum var ve masraflar 600 TL'yi buluyor.

2 BİN TL ÖDEDİM
Metin KILIÇ: Çocuklarımı yeni kayıt ettirdim. Herhangi bir kayıt ücreti ödemedim ama  kırtasiye masrafları çok fazla, fiyatlar ise çok yüksek. Benim çocuklarımın masrafı toplam 2 bin TL'yi buldu. Yeni döneme oldukça masraflı girdim. 

ABLAM DESTEK OLUYOR
Recep UZUN: Benim çocuklarımın ikisi de üniversite okuyor. Masrafları çok fazla. ikisi de devletten yardım alıyor ama emekli maaşımla yetişemiyorum. Ablam bana destek çıkıyor. Ablam destek çıkmasa asla yetişemem.

ELİF DANIŞMAZ 
 

Yorumlar (0)
banner1474
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02