banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Okul kapanırsa, hakkımızı ararız - Samsun haberleri

banner1357

Samsunlu vatandaşlar, çocuklarını kaydettirdikleri okulların kepenk kapatması halinde mutlaka haklarını arayacaklarını, gerekirse dava açabileceklerini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 03.09.2019, 11:32
312
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV, vatandaşa mikrofonunu uzatarak “ Çocuğunuzu kayıt ettirdiğiniz özel okul kapanırsa ne yaparsınız? diye sordu.

İşte alınan yanıtlar: 

TERCİH ETMİYORLAR
Emine PEKCAN: Benim çocuklarım özel okul tercih etmiyor. Okul kapanırsa ve verdiğim parayı alamazsam kullanılmış gibi hissederim ve yetkililere başvururum. Aslında normal okul daha iyi. Hiç böyle bir şey yaşamadım. Çocuklarımı yetiştirirken de böyle bir imkanım yoktu. Hepsini normal okullarda okuttum hepsi de çok güzel yerlere geldi. 

DAVA AÇARIM
Murat ÖZBAĞCI: Özel okul tercih ediyorum ama tercih ettiğim okul kapanır ve ben ücretimi alamazsam kötü hissederim. Paramı tahsil etmeye çalışırım ve çocuğumun okulunu değiştiririm. Gerekli yerlere başvurup dava açarım. 

HAKSIZ REKABET
Osman ÇAKIN: Ben özel okullara karşıyım çünkü eğitim ücretsiz olmalı. Eğitimi devlet desteklemeli. Geliri yeterli olmayanlar özel okullardan faydalanamıyorlar ve ortaya haksız rekabet çıkıyor. Tercih ettiğim okul kapanırsa üzülürüm çünkü Türkiye’de geçim sıkıntısı var. Ne derece etkili olur bilmiyorum ama yasal yollara başvururum. Özel okullar bununla ilgili önlemini almıştır. 

ZOR BİR DURUM
Saadet ÇAKIN: Ben de özel okullara karşıyım, eğitim eşit olmalı. Okullarımız devlet destekli olmalı. Böyle bir mağduriyet söz konusu olduğunda hakkımı savunurum ama ne derece hakkımı alabilirim o konuda biraz şüpheliyim. Hukuken hakkımı alamazsam eğer çok zor bir durum. 

PARAMI BIRAKMAM
Ulaş Reha AKSOY: Özel okulu tercih ediyorum. Özel okullarda verilen eğitim normal okullardakine göre biraz daha kaliteli oluyor fakat okulun kapanması gibi bir durum yaşadığım zaman gerekli yerlere başvuru yaparım. Hakkımı ararım tabii ki. Çalışıp kazandığımız para var ve zor şartlar altında kazanıyoruz.  Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yaparım. Gerekirse bir avukat tutup dava sürecine giderim. Paramı bırakmam.

AVUKAT TUTTUK
Tayfun AYDIN: Ben çocuğumu özel okula kayıt ettirdim.  Okulu kapanması gibi buna benzer bir olay yaşadım. Geçen sene çocuklarımı kayıt ettirdiğim okul kapandı. Çocuk öğretmenine ve ortama alışmışken okul kapantı ve sıkıntı oldu. Başka bir okula kayıt ettirdim. Para anlamında biz sıkıntı yaşamadık ama yaşayan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarıma bununla ilgili yönlendirme yaptım. Birçok yere başvurup avukat tuttuk.      

OLAN VATANDALŞA OLUYOR
Mürsel KEFELİ: Eğer okul kapanırsa kötü olur, hakkımı ararım. Ama dava da açsan o da uzun sürüyor. Artık insanlar da uğraşmıyor. İnsanlar paralarını kurtarmak için tekrar para harcıyorlar. Olan yine vatandaşa oluyor. Özel okullar imkan meselesi, paranın olması gerekiyor. Benim de imkanım olmadığı için özel okul tercih etmiyorum.

KİMDEN NEYİ ARAYACAĞIZ
Ahmet KAYA: Eğer kayıt ettirdiğim okul kapanır ve mağdur olursam hiçbir şey hissetmem. Çünkü bu sadece bizim coğrafyamızda var, farklı coğrafyalarda yok. Burada sadece Allah’a bırakırsın işi yapacak bir şey yok. Başka türlü olmaz. Hakkımı ararım ama kimden neyi arayacağız.   

PSİKOLOJİ NE OLACAK?
Güngör YILMAZ: İmkanlarım el verirse özel okul tercih ederim. Özel okulların kapanmasından dolayı mağdur olmuş insanlar var. Çok üzücü bir durum insanlar parayı kolay kazanmıyor. Hem maddi boyutu var bu işin bir de çocuğun düştüğü psikolojik durumu var. Para bir şekilde telafi edilir ama çocuklarımızın psikolojik durumu ne olacak? Bununla ilgili yapacak bir şey yok yasal yollara başvururum ama bir şey kazanamayız. 

KAPISINDA YATARIM
Muhammet ÇAKIR: Böyle bir mağduriyet söz konusu olursa okulun önünde kıvranır dururum. Hükümete kızarım ve hakkımı ararım. Ben paramı kaptırdıktan sonra okulun kapısında yatarım yine de hakkımı ararım. Hakkımı sonuna kadar savunurum. İnsanlar erken kayıt diyerek paralarını yatırıyorlar okullara daha sonra kapının önünde bekliyorlar.

Yorumlar (0)
27°
açık
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07