banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Müzeler geleceğe ışık tutuyor

banner1357

Samsunlu vatandaşlar, tarihini ve geçmişini bilmeyen toplumların geleceği planlayamayacağını belirterek, şehirde bulunan müzelerin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 27.06.2019, 09:28 27.06.2019, 09:37
118
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubuna bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar,  "Samsun'daki müzeleri biliyor musunuz, hiç ziyaret ettiniz mi?" sorularına cevap verdi. Bazı vatandaşlar, müzelerde bulunan tarihi eserlerin incelenmesi gerektiğini belirtirken, bazıları ise geçmişi bilmenin geleceğe ışık tuttuğunu dile getirdi.

GELECEĞİ PLANLAYAMAZLAR
Ali Mahir KOÇ: Samsun'daki müzeleri biliyorum. Tabi ki müzelere ziyarette de bulundum. Herkesin gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü müzeler bir toplumun geçmişi. Geçmişini bilmeyen toplumlar da geleceğini planlayamaz. Dolayısıyla müzeler gezilmeli ve toplumun geçmişi geleceğe aktarılmalıdır.

HERKES GİTMELİ
Saim BIYIKLI: Müzeleri biliyorum ama açıkçası ziyarette bulunmadım. En kısa zamanda gideceğim. Yani yarın gideriz diye hep erteledik, o yüzden yapılmaması gereken bir şey. Kimse ertelemeden müzelere gitmeli ve tarihi dokular incelenmeli.

ENGELİM İLE GİTTİM
Yılmaz PİRDALİ: Samsun'daki müzeleri biliyorum ve hepsini ziyaret ettim. Ben 18 yıldır görme engelliyim. Ama yanımdaki  arkadaşlar bana anlattılar. Size şöyle bir örnek vermek istiyorum. İnsan hayatı 3 zaman dilimi üzerine oturmuştur. Dün, bugün ve yarın. Dünü unutma, bugünü yaşa, yarını düşün. Müzeler bizim geçmişimiz, dünümüz ve biz onları unutmayacağız. Mutlaka ziyaret etmemiz gerekiyor.

BİZİM EKSİK YANIMIZ 
Salih PARS: Müzelerden bazılarını biliyorum, henüz  gitmedim ama gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizlere geçmişimizi hatırlatır, tarihimizi anlatır. O yüzden kesinlikle gidilmelidir. Tabi bu tarz şeyler bizim kültürümüzde eksikliğimiz ama bunları pekiştirmemiz ve gitmemiz lazım.

MUTLAKA GİDİLMELİ
Lale ÇOŞKUN: Samsun'daki müzeleri biliyorum ama henüz gitmedim. Diğer illerdeki bir çok müzeyi gezdim. Açıkçası müzelere gidilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Tarihi geçmişimizi öğrenmek için, özellikle çocuklarımızı götürmemiz gerekiyor. Oradaki atmosferle bazı şeyleri göstermemiz çok daha farklı olacaktır.  


TARİHİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ
Selahattin ASAN: Müzelerimizi biliyorum ve  zaman buldukça hepsine gitmeye çalışıyorum. Zaten mutlaka gidilmeli. Çünkü, eski insanlarımızın nasıl yaşadığını, tarihimizi, tarihi eserleri,  birçok şeyi görmemize vesile oluyor. Tarihi olmayan bir insanın geleceği hiç olmaz. Hatta dışarıdan gelen misafirlerimiz de dışarıda dolaşacağına, bir yerlerde oturarak zaman kaybedeceğine müzelerimiz gezmesini tavsiye ederim. 

GİDİLMESİ GEREKİYOR 
Salih ÜLDES: Mevcut olan müzeleri biliyorum, zamanında da gitmiştim. Müzelere muhakkak gidilmesi gerekiyor ama bizde bu kültür oluşmamış durumda. Eşimi tarihi bir yere götürdüğüm zaman 'Taşa bakmaya mı geldik ?' gibi tepki alıyorum. Avrupalıların daha çok meraklı olduğu düşünüyorum. Şanslılar. 

HERKES GÖRMELİ 
Ümmühan ARICAN ŞANLI: Samsun'da sürekli bulunmadığım için müze ziyaretleri yapamıyorum. Ama diğer illerdeki müzeleri gezdim. Müze kartım da mevcut. Herkesin de gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü müzelerde bizim geçmişimiz ve tarihimiz var. Bunu hissetmemiz gerekiyor. 

ZİYARET ETMELİYİZ
Şeref BAYRAKTAR: Müzeleri duydum ama hiç gitmedim. Müzelerin güzel olduğunu düşünüyorum. İnsanlara olumlu yönden birçok fayda katıyor. Geçmişimizi öğrenmek için en azından ziyaret etmemiz gerekiyor ama iş durumu nedeniyle hiç vakit bulamıyorum. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
banner1474
20°
açık
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10