banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Kira zammı hayatı zorlaştıracak

Enflasyona artışına endeksli olan kira artışında bu yıl yüzde 20 oranında zam bekleniyor. Samsunlu vatandaşlar, kiradaki artışın yaşam koşullarını daha da güçleştireceğini dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 16.05.2019, 09:12 16.05.2019, 11:18
banner1343

8 Ocak'ta çıkan torba yasadan itibaren kira artışı ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre belirleniyor. Açıklanan veriye göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 19.39 oldu. Buna göre; bu ay kontrat yenilenirse ev sahibi en fazla yüzde 19.39 oranında zam yapabilecek.  Samsunlular, enflasyonla beraber artan kira oranının ekonomik durumlarını daha da zorlaştıracağını ifade etti.
 

VATANDAŞ ARTI NE YAPACAK?

Mustafa MİDİLLİ: Yüzde yirmi zam yerine yüzde yirmi indirim yapılsa olmazıydı. Artık vatandaşı düşünen de kalmadı. Ben kira vermiyorum ama kira ödeyenlerin Allah yardımcısı olsun. Piyasayı görüyoruz elimiz hiçbir şeye gitmiyor. Her şey çok pahalı vatandaş artık ne yapacak? Bilmiyoruz. 
 

VATANDAŞ ÇADIR KURACAK

Murat YILDIZ: Ülkemizde ki vatandaşların yüzde sekseni asgari ücretle geçinemiyor. Artık bu zamlar sonucunda vatandaş çadır kuracak hale gelecek diye düşünüyorum. Zaten ülkemizin geneline bakıldığında gençlerin çoğu işsiz iş bulamıyor. Bence ev sahipleri gerektiği zaman fedakârlık yapmaları gerekiyor. 
 

VATANDAŞ MAĞDUR

DURSUN DOĞAN: Bu millet gelen bu zamları nasıl ödeyecek hiç düşünüyorlar mı? İnsanlar işsiz iş bulamıyor çalışanda asgari ücretle geçimini zor sağlıyor. Kendim inşaat ustasıyım dört aydır çalışmıyorum. Benim evim olmasa ne yapacağım. Vatandaş zaten mağdur. Allah yardımcımız olsun. HER

ŞEYDEN KISITLANMAYA BAŞLAMIŞLARDIR

Ramazan ÖZTÜRK: Zaten Dolar ve Euro’nun çıkmasından anlayabiliyoruz.Memleket nereye gidiyor diye düşünüyoruz sürekli düşünüyor. Peki halk verebilecek mi bu zamları? Her şeyin fiyatı almış başını gidiyor. Kiraya evini verecekler için çok güzel bir şey ama kira verecekler şu an eli kulağında düşünüyorlardır. Artık her şeyden kısıtlamaya başlamışlardır.

BÜYÜK ADALETSİZLİK 
Murat BAL:
Benim dört evim var ama kiralara gelen bu zam hiç adil değil. Çünkü Vatandaşların aldığı maaş zaten belli. Eğer  Sadece  asgari ücret ile geçinen  bir insansa  bu zamları nasıl verecek? Büyük adaletsizlik.

İNSANLAR SADECE KİRA VERMİYOR

Sefer TÜTÜK: Kiralara gelen yüzde yirmi zam çok fazla.Çünkü insanlar sadece  kira vermiyor. Elektrik, su, doğalgazı,gıda alışverişi çocuklarına ait masrafları da mevcut.Aldıkları maaşlar da belli.  Bu yüzden bu zammı çok buluyorum hiç iyi olmadı diyebilirim. ,
 

KİRACI BULAMAZLAR

Yakup DOLUNAY: Sadece  maaş ile geçim sağlayan bir insan bunu ödeyemez. Çünkü yüzde yirmi zam çok fazla en azından yüzde on  yapılsaydı . Ama artık kiracıda çok yok herkes ev sahibi. Sadece Suriyeliler şuan kirada diye düşünüyorum. O yüzden ev sahipleri rahatlıkla kiracı bulamıyor eğer bu zamlarda olursa hiç bulabileceğini düşünmüyorum. 

KÜMESTEMİ YATACAK

NECMİ ÖZTÜRK: Zamların olmaması gerekiyordu. Çünkü vatandaş zaten mağdur aldıkları maaş belli ödedikleri paraya bakıldığında hiç adalet göremiyorum. Artık vatandaşlar  kiraya gelecek olan zam'dan sonra da kümeste mi yatacak diye düşünür olacağız. 

OLUMSUZ YÖNDEN ETKİLEYECEKTİR
Mustafa ERDEMİR: Vatandaş bu durumu nasıl değerlendirebilir ki. Her gelecek zam zaten vatandaşı olumsuz yönden etkileyecektir. Evini kiraya verecek olan kişi de piyasa ya göre kendi kazancının hesabını yapacaktır.
 

VATANDAŞ ZOR DURUMDA KALMASIN

TEYFİK ÖZKANLI: Kiraya zam yapılmamalı. Çünkü her şey pahalı vatandaş zor durumda kalmasın. Aldığı maaş zaten yetmiyor bu zamlar sonucu daha çok mağdur oluyor. Yani zam yapılmamalı zaten  evi insan kiraya çıkmaz. Yapılacaksa da vatandaşı düşünerek yapılmalı. 


EBRU ÖZTÜRK- EKREM ASLAN

Yorumlar (0)
17°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58