banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Kıbrıs'ta daha aktif olmalıyız

banner1357

Samsunlular, Kıbrıs sorunu hakkında Türkiye'nin daha aktif olması ve meselelerin üzerine giderek çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 29.06.2019, 09:44 29.06.2019, 09:46
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, 'Kıbrıs sorunu' hakkında düşüncelerini belirtti.

İşte Samsunluların  yorumları 

KIBRIS GAZİSİYİM
Fahri ÇAMUR: Ben 1974 yılında Kıbrıs birinci ve ikinci barış harekatına katılmış bir gaziyim. Sorunlar o yıllardan itibaren başladı. Şu an Güney Kıbrıs'ta doğalgaz arama çalışmaları var. Ancak Güney Kıbrıs Devleti İsrail ile anlaşma yapıp Fransa'dan da destek almıştır. Bu iki ülke o bölgeyi sahiplenmiş gibi duruyor ama bir yandan da Rumlar kabullenemiyor.  

SÖZ SAHİBİ OLMALIYIZ
Abdullah CÖMERT: İsrail ve Fransa Türkiye'ye petrolü aratmak istemiyor. Bizim de o bölgede söz sahibi olmamız ve orada petrol aramalarına başlamamız gerekiyor. Türkiye olarak direteceğiz ve başaracağız. Bizim onlara karşı sessiz kalacağımızı düşünmüyorum.

PASİF KALIYORUZ 
Hasan KARA: Türkiye'ye olarak çok pasif kaldığımızı düşünüyorum. Bizim geçmişte Yunanistan'dan  16 adamız gitti. Bu durumda  Kıbrıs’a nasıl sahip çıkacağız ki. Bizim daha aktif ve yapıcı olmamız gerekiyor. Baktık kaybediyoruz, başka yollarla üstüne gitmemiz gerekiyor. 

TÜRKİYE'NİN EVLADI 
Efrahim KÖKSAL:  Türkiye'nin orada söz sahibi olması gerekiyor. Kıbrıs bizim için bir ülke değil, orası bizim  evladımız. Bu gözle bakmalıyız.  Bu zamana kadar sessiz kaldık. Bundan sonra sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. 

ÇABA GÖSTERİLMELİ
Ahmet DEMİR: Türkiye'nin bu sorun için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye devamlı barışçıl bir çaba gösteriyor. İnşallah bu çabaların karşılığını alırız.  Hatta aslan Mehmetçik kendini orada göstersin istiyoruz. 

ONLARA BIRAKAMAYIZ 
Emin SERENLİ: Devlet bu sorun için gerekeni yapıyor, hatta yapmaya da devam edecek. Bizler yabancılara oraya bırakacak halimiz yok. Bizim kara sularımız açık denizlerimiz de ki hakkımız ne ise devlet gerekeni yapacaktır. 

BİZDE DOST OLMAZ 
Ahmet UZUN: Cefasını biz çekiyoruz, sefasını onlar sürüyor. Kısa süre içinde çözüleceğini zannetmiyorum. Türkiye, bu durumda dik duracak, taviz vermeyecektir. Bizim  bölgede hakkımızı aramamız gerekiyor. Kimse bizi dünyanın bir ucundan gelip de bizi kovamaz. Amerika'dan Avrupa'dan bize dost olmaz.  

GASP EDİYORLAR 
Zikri DEMİRTÜRK: Bana göre bu sorun sadece Kıbrıs ile alakalı değil. Emperyalist ülkelerin gemileri o bölgede. Hakkımızı gasp etmeye uğraşıyorlar. Eğer ayakta durmak ve kimseye eyvallah etmek istemiyorsak  haklarımızı koruyacak kadar güçlü olmalıyız.  Kıbrıs sadece coğrafi konumu ile değil enerji kaynaklarıyla da önemli bir yer.

BEN ONAYLIYORUM
Rafet AKBULUT: Türkiye'nin o bölgede söz sahibi olduğunu biliyor ve yaptıklarını onaylıyorum.  Öncelikle Kıbrıs'ın tanıtılması ve reklamının iyi yapılması gerekiyor. Eğer Avrupa ve Müslüman ülkelere daha iyi tanıtılırsa, ülkenin yeraltı kaynakları ve karasularında Türkiye'nin daha fazla söz hakkı olur.

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:18
Akşam 17:41
Yatsı 19:05