banner1365

banner1345

Karadenizlilerin vazgeçilmezi balık

banner1357

Vücuda olan yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz balık, Karadenizlilerin sofralarından hiç eksik olmuyor. Samsun’da yaşayan vatandaşlar balığın lezzetli ama pahalı olduğunu söylerken, yine de tüketmeye çalıştıklarını söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 31.01.2019, 09:50 31.01.2019, 11:06
banner1353

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsun’da vatandaşlara, “Ne sıklıkla balık tüketiyorsunuz?” diye sordu. Vatandaşların büyük bölümü balıksız hafta geçirmemeye çalıştıklarını belirtirken fiyatların da pahalılığından şikayet etti

İşte aldığımız yanıtlar: 

BALIK FİYATLARI PAHALI 
İsa YİĞİT: Balık, en güzel besin maddelerinden bir tanesidir. Uzmanlar sık sık tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar ama Samsun’da balık fiyatları pahalı. Gönül ister ki haftada birkaç kez tüketebilelim ama maalesef alım gücü düşük. 

KENDİ TUTTUĞUM BALIK DAHA LEZZETLİ 
Ferhat YILMAZ: Yeterince tükettiğimi düşünmüyorum ama balığı çok severim. Balık sezonlarında balık tutmayı sevdiğim için kendi tuttuğum balık bana daha lezzetli geliyor. Şu sıralar ekonominin durumundan ve fırsatçılardan dolayı balık fiyatları yükseldi. Vatandaşlar almak istiyorlar ama alamıyorlar. 

HAMSİ BENİM VAZGEÇİLMEZİM
Tuncay PARLAK: Yeterince balık tüketemiyorum. Balık türünden ziyade hamsi benim için vazgeçilmezdir. Sezonunda çok sık tüketiyorum ve o sıralar fiyatları da çok uygun oluyor. Ayrıca herkese tüketmesini tavsiye ediyorum. 

KARADENİZ’İN TEMEL GIDASI 
Hüner FİDAN: Şuan çok sık tüketemiyorum ama önceden çok sık tüketirdim. Şu sıralar pahalı olduğu için alım gücümüz düşük. Karadeniz’in en temel gıdası hamsidir ama pahalılıktan rağbet göremiyor. Tabi bunda havalarında etkisi oluyor. 

KARADENİZ’DE MİSAFİRE BALIK YEDİRİRİZ  
Cengiz SALCI: Haftada 3 gün mutlaka balık tüketiyorum. Karadeniz’de balık olmazsa olmazdır. Fiyatları ucuz ya da pahalı olarak değerlendirmiyorum. En azından bulabiliyoruz diye düşünüyorum. Hiç olmasa ne yapacağız? Karadeniz’in en meşhur gıdası hamsidir. Bir misafir gelse ilk balık yediririz. Fakat geçen sene daha lezzetliydi. Bu sene aynı lezzeti alamıyoruz. 

BALIK ALACAK GÜCÜMÜZ YOK 
Altan ALTAN: Balık alacak gücümüz olmadığı balık tüketemiyoruz. Geçen senelerde sık sık tüketirdim. Fakat şu sıralar her şey pahalandı ve alamıyorum. Fiyatlar normale dönerse yine tüketmeye devam ederim. Çünkü balığı çok severim. 

HEMEN HEMEN HER AKŞAM 
Aslı ASLAN: Biraz önce arkadaşımla balık konusunu konuşuyorduk. Hemen hemen her akşam balık tüketiyoruz ve bu akşam değişiklik yapalım diyorduk. Fiyatlarını normal değerlendiriyorum. Dışarda pahalı oluyor ama evde yapıldığında daha uygun ve güzel oluyor. 

NORMALİDEN DAHA SIK 
Avni ÇAKIR: Rizeli olduğum için normalinden de fazla balık tüketiyorum. Ayrıca hamsiyi çok seviyorum. Rize de fiyatlar gayet makul olduğu için herkes sık tercih ediyor. Burada ki fiyatları bilemiyorum. 

HAFTADA 3-4 GÜN 
Evrim AKTAŞ: Haftada 3-4 gün mutlaka balık tüketiyorum. Beslenme konusunda bilinçli olduğumuz için et, sebze gibi yararlı her türlü gıdayı tüketiyoruz. Yaklaşık 2 yıldır Samsun’da yaşıyorum ve fiyatları normal olarak değerlendiriyorum. 

SEVİYORUM AMA PAHALI 
Ahmet ERDOĞAN: Balık tüketmeyi çok seviyorum ama fiyatların pahalılığından kaynaklı tüketemiyorum. Fiyatlar uygunken çok sık tüketiyordum ve çok lezzetli oluyordu. Fakat şuan aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 

Haber: Hande ONAT – Mustafa TOGUR  


 

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18