banner1496

banner1345

banner1334

'İklim krizi' büyük tehdit - Samsun haber

banner1357

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber ekibi, vatandaşa mikrofon uzatarak, "Kış geldi fakat hava hala sıcak, sizce bu mevsim değişikliklerini sebebi ne?" sorusunu sordu. Yanıtların hepsi 'iklim değişikliği'ne yönelik uyarılar oldu

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 19.12.2019, 12:23 19.12.2019, 13:59
140
'İklim krizi' büyük tehdit - Samsun haber
banner1353
banner1375

İklim aktivisti Greta Thunberg'in Birleşmiş Mliletler'de yaptığı öfkeli konuşmayla bir kez daha dünyanın gündemine oturan 'iklim değişikliği'; sıcaklıkların artması, okyanuslardaki buzulların erimeye başlaması ile görünür olurken, doğal felaketler bakımından da dünya ciddi bir risk altında. Samsunlular da küresel ısınmanın gün geçtikçe arttığını belirtrek, insanların bilinçlendirilmesi ve doğaya sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

DOĞANIN DENGESİ BOZULDU
Fatma KURTÇU: Kış mevsimindeyiz ama bu mevsimde ne giyeceğimizi bilemez hale geldik. Doğaya sıkılan parfümler ve deodorantlar artık iklimin dengesi bozuluyor. Kızım çok kullanıyor, ben onu uyarıyorum ama dinlemiyor. Deodorant  kokusundan sabahları odasına giremiyorum. Havada da aynısı var, tabi ki denge bozulur. Havalar yazdan kalma gibi. 

HAVA KİRLİLİĞİ ETKEN 
Halit ÖZTÜRK: Hava kirliliği mevsim geçişlerini çok etkiliyor. Doğanın dengesinin bozulması da çok normal çünkü hala kömür yakılıyor. Artık herkesin doğalgaza geçmesi gerekiyor. Vatandaş bu konuda bilinçlendirilmeli. Doğaya zarar verici maddeler kullanılmamalı. Avrupa'da dizel yakıtlı araçlar üretilmiyor bizim ülkemizde de artık üretilmemesi gerekiyor çünkü doğaya salınan sera gazları doğa için çok zararlı.
 
YAZ AYI GİBİ KIŞ YAŞIYORUZ 
Hatice ŞEN: Havadaki değişimlerin farkındayız ve artık yaz ayı gibi kış ayı yaşıyoruz. Bu mevsimde kar yağması gerekirken biz güneşli havalara uyanıyoruz. Neden böyle olduğu konusunda da bir fikrim yok. Nedenini açıklamak için bilim adamı olmak gerekiyor. 

MEVSİMLERİN DÜZENİ BOZULDU
Seyit Ahmet AKER: Allah kullarına acıyor. Fakirler soğuklarda kalmasın ve üşümesinler diye havalar böyle. Ama mevsimler de bozuldu artık. Samsun artık bir ada gibi oldu ve etrafı göllerle çevrildi bu yüzden de iklim şartları değişti. Doğallık bitti artık ve her şey yapay olmaya başladı. 

NÜFUS ARTIŞI ETKİLİYOR
Muammer AKDUĞ: Nüfus artışı iklim değişikliklerini büyük ölçüde etkiliyor. Etrafta binalar çoğalmaya başladı. Bu kadar bina olursa yakılan yakıtlar tabi ki havayı etkiler ve mevsimleri tersine yaşarız. Etraf temiz hava alamıyor ki, her yerden kirli dumanlar çıkıyor. 

KÜRESEL ISINMA VAR 
Yavuz AKDUĞ: Mevsimlerin değişmesinin sebebi küresel ısınmaya bağlı. Günümüzde insanların kullandıkları parfüm gibi eşyalar doğaya zarar veriyor.  Bu döngünün nasıl olacağı belli olmuyor. Bu nedenle kışı artık kış gibi yaşamıyoruz. Şu an da yazdan kalma gibi günler yaşıyoruz. 

ZARARLI GAZLAR ETKİLİYOR 
Mustafa KÖKSAL: Pastırma sıcakları artık 12'nci aya kadar uzadı. Havalar iyice bozuldu ve kışı kış gibi yaşamıyoruz. Doğaya salınan zararlı gazlar mevsimleri etkiliyor. İnsanlar bu konuda bilinçlendirilmeli. Küresel ısınma gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İnsanlar dışarıda bu aylarda kısa kollu giyiyorlar. Artık doğru dürüst ne yaz yaşanıyor ne de kış. 

SAMSUN'DA KAR GÖREMEDİK 
Sabiha KUL: Artık hangi mevsimde yaşadığımızı bilemiyoruz fakat sokakta yatanlar için, evinde ısınamayanlar için iyi bir durum ama doğanın dengesi bozuluyor.  Her şey Allah'tan geliyor. Kar yağması gerekiyor bu mevsimde ama daha Samsun'da kar göremedik. 

YAZDAN KALMA HAVA 
Keriman TIRNAKÇIOĞLU: Kış mevsimindeyiz fakat hava çok güzel, yazdan kalma gibi. İklimler değişiyor, kuraklık artıyor. Çevremize çok dikkat etmeliyiz çünkü zaman ilerledikçe küresel ısınma artıyor. Bizler vatandaş olarak daha bilinçli olarak kullandığımız malzemelere dikkat etmeliyiz. Bahar gibi hava var, karı bırakın artık yağmur bile yok.

Elif DANIŞMAZ-Cemal Said KAPTAN 

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:49
Güneş 05:30
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:51
Yatsı 21:25