banner1320

Hava durumu psikolojiyi etkiliyor

Hava durumunu değerlendiren Samsunlular,  hava sıcaklıklarında yaşanan değişimin insan psikolojisini etkilediğini, güneşli havalarda kendilerini daha da mutlu hissettiklerini dile getirdi 

banner1314

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekipleri Samsunlulara mikrofonları uzatıp,  "Hava durumu sizce insan psikolojisini etkiler mi?" sorusuna yanıt aradı.  

İşte Samsunluların cevapları:

GÜNEŞİ GÖRMEM GEREK 
Beşir ÇELİK: Havanın durumu benim psikolojimi  etkiliyor. Kapalı havalarda enerjim olmazken, güneşli havalarda kendimi daha iyi ve mutlu hissediyorum. Bir de denizcilik ile ilgileniyorum. Haliyle açık havalar benim vazgeçilmezim.  Güneşi görmediğim zaman mutsuz oluyorum. 

ETKİLENİYORUM
Sinan CAN: Hava durumu kesinlikle insan psikolojisini etkiler. Sık sık değişiklik yaşanması bile insanı hem maddi hem de manevi anlamda zora sokuyor. Özellikle küresel ısınmanın artmasıyla birlikte insan psikolojisinin daha da fazla bozulacağını düşünüyorum.

BİLİMSEL AÇIKLAMA VAR 
Birol SOYKAN: Havanın kapalı veya açık olması insanları etkiliyor. Güneş  ışınlarının yeryüzüne yansıması gerçekten insana enerji veriyor. Haliyle bu durum mutluluk hormonunu etkiliyor. Bu konuyla ilgili birçok bilimsel açıklama mevcut. 

KASVET ÇÖKÜYOR
Serkan ÇAKIR: Etkilemez olur mu, etkiliyor tabi ki. Hava kapalı olduğu zamanlarda sanki ruhuma kasvet çöküyor. Mutsuz oluyorum.  İnsan istiyor ki hava hep normal olsun. Ne çok sıcak ne de çok soğuk. Biz ülke olarak  4 mevsimi yaşadığımız için şanslıyız. 

GÜNEŞ ENERJİ VERİYOR 
Refiye KOÇAK: Kesinlikle etkiliyor. Mesela hava güneşli olduğunda enerjim yüksek oluyor, keyfim yerinde oluyor ama hava kapalı olduğunda kendimi eve bağlıyorum. İçimden bir şey yapmak gelmiyor. 

SOĞUK HAVALARI SEVİYORUM 
Ali KOÇAK: Ben soğuk havaları daha çok seviyorum.  Zaten yüksek kesimlerde yaşıyoruz.  Sıcak havalar beni bunaltıyor. Mutsuz oluyorum.  Sıcakta çalışmak bir köşede dursun, yürümek bile istemiyorum.  

NORMAL OLSUN
Kemal KARA: Mevsim sıcaklıkları insan vücudu ve psikolojisini kesinlikle etkiliyor.  Ben normal havalardan yanayım. O zaman bütün şartlar eşit olmuş oluyor. 

SİNİRLİ OLUYORUM 
Sündüs KAYMAK:  Aşırı sıcak ve soğuk hava her durumda insanı etkiler.  Özellikle nemli havalarda ben çok sinirli ve gergin olabiliyorum. Bilimsel olarak açıklamaları okuduğum zaman doğruluğuna daha fazla inanıyorum. 

MUTSUZ EDİYOR
Emine KAYMAK:  Havanın kapalı olması beni çok mutsuz ediyor. Özellikle son zamanlarda Samsun'da yüksek oranda sıcak hava ve nem mevcut. Hiçbir şey yapası gelmiyor insanın.  Bu nedenle hava durumu insanı her yönden etkiliyor. 

HEP YAZ OLSUN
Kadir Tekin ERTEKİN: Hava durumu kesinlikle insan psikolojisini etkiler. Mesela hava güneşli olduğunda enerjim yüksek oluyor, keyfim yerinde oluyor. O yüzden isterim ki, hep yaz mevsimi yaşansın. Herkes mutlu olsun. 

Hande ONAT , Uğur ATICI 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300