banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Gribe karşı ilk tercih doğal yöntemler - Samsun Haber

banner1357

Kış aylarının kronik hastalığı olan grip enfeksiyonundan korunmak için doğal yolların tercih edilmesini gerektiğini savunan Samsunlular, gerektiği durumda da grip aşısı olabileceklerini ifade etti.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 09.10.2019, 10:38 09.10.2019, 10:46
261
banner1353
banner1375

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, "Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılacak" açıklamasının ardından Samsun Canlı Haber TV ekibi, Samsunlulardan, "Grip aşısı olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt aradı. 

FAYDASINI GÖRÜYORUM
Yavuz DEMİR: Grip aşısı olmadan önce sağlığımızı daha doğal yollarla koruyabiliriz Mesela, iyi giyinmek ve beslenmek gerekir. Ben daha önce grip aşısı oldum ve bu yıl daha olmadım ama olacağım tam da zamanı zaten ve ben faydasını görüyorum. 

DİRENCİM DÜŞÜK
Abdullah DENİZ: Biz, hastalıklardan korunmak için öncelikle sağlık kurallarına uymamız gerekiyor. Sağlık kuruluşlarına giderek bilgi sahibi de olabiliriz. Kışın çok fazla grip oluyorum ve soğuğa karşı direncim hiç yok ve ben daha önce de gerip aşısı oldum. Faydasını da gördüm tekrar olmayı düşünüyorum. 

AŞI BULUNAMIYOR
Dursiye DENİZ: Daha önce grip aşısı oldum ve faydasını gördüm. Bu yıl da grip aşısı olmayı düşünüyorum fakat bugünlerde aşı bulunamıyor. Normalde, Eylül ayında aşının çıkması gerekiyor. Kronik gribe yakalandım ama sağlık kuruluşlarında grip aşısı bulamıyorum. 

HİÇ AŞI OLMADIM
Mustafa AKKUŞ: Ben daha önce hiç grip aşısı olmadım çünkü öyle ağır bir grip hastalığı yakalanmadım. Bitkisel çaylar içerim, iyi giyinirim bu yüzden gripten korunabiliyorum. Bu yıl olmayı düşünüyorum ama daha araştırmalara başlamadım. Daha zamanı da değil diye biliyorum.

HER YIL OLURUM
Hüseyin KARANFİL: Ben grip aşısını her sene olurum ve faydasını da görüyorum. Her yıl sağlık kuruluşlarına gidip hastalıklardan korunmak için gerekli bilgileri alırım ve grip aşısı olurum çünkü hasta olmamak için gerekli önlemlerin alınması gerekir.   

BESLENMEYE DİKKAT
Ahmet KARADENİZ: Grip aşısı, alınacak önlemlerden biri ama aşı olmadan önce beslenmemize dikkat etmeliyiz.  İçimizde pek duyarlı, hastalıklardan korunacak insanlar yok. Herkes gelişi güzel yaşıyor. Daha önce grip aşısı olmadım çünkü başıma öyle ağır bir grip vakası gelmedi. Benim aşıyı olabilmem için önce ileri derecede grip olmama gerekli çünkü ben hastaneye bile gitmeyi sevmiyorum. 

DOĞAL YOLLAR VAR
Mürvet EROĞLU: Geçen yıl ben grip aşısı oldum ve grip olmadım ama bu aşı için çok iyi ve sağlıklı değil deniyor. Bu nedenle, bu sene aşı olmayı düşünmüyorum. Hastalıklardan korunmanın daha doğal yolları var. Mesela; mevsime göre giyinirsin, daha dengeli beslenirsin ve hasta olmazsın. 

SAĞLIKLI DEĞİL
Hatice BAKICI: Bu sene grip aşısı olmayı düşünmüyorum. Sağlıklı olmadığını düşünüyorum çünkü öyle duydum. Nasıl grip olmayız bilmiyorum ama artık nasıl korunmamız gerekiyorsa korunacağız.

İĞNEDEN KORKUYORUM
Şerif DEMİRHAN: Ben hastalıklardan korunmak için hiçbir şey yapmıyorum ve grip aşısı da olmayı düşünmüyorum. Ben okulda yapılan aşılar haricinde hiç aşı olmadım çünkü iğneden korkuyorum ve biraz da grip aşısı sağlıksızmış diye duydum. Sağlıklı beslenerek grip olmayacağımı biliyorum. 

ETKİSİNİ GÖRMEDİM 
Akif TÜRKSOY: Bildiğim kadarıyla grip aşıları var ama bol bol C vitamini tüketerek gripten korunabiliriz. Ben geçen yıllarda grip aşısı oldum fakat çok etkisini gördüm diyemem çünkü o yıl da grip oldum. Bu yıl grip aşısı olabilirim ama henüz karar veremedim.

ELİF DANIŞMAZ- CEMAL SAİD KAPTAN

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:07
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 22:01