banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Gençler yaz tatilinde çalışmalı mı?

banner1357

Gençlerin yaz tatilinde çalışmalarını değerlendiren Samsunlular, "Gençlerin kendilerini geleceğe hazırlamaları açısından yaz tatillerinde çalışmaları önemli bir fırsattır" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 13.06.2019, 09:50
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekimiz, Samsunlu vatandaşlara, "Gençlerin yaz tatillerinde çalışmasını ve çalıştırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?" diye sordu.

İşte aldığımız yanıtlar.

GELECEKLERİ İÇİN İYİ OLABİLİR
Metin KİRAZ: Ben bu yaşıma kadar hep çalıştığım için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama şimdiki gençlik ile önceki arasında büyük fark var. Tabi okul dönemindeyken, sadece kafasını derslere vermesi gerektiği için çalışmamaları gerekiyor. Yazın okul bittikten sonra harçlıklarını çıkarmaları için ve kendilerinin geleceği için iyi olabilir.

ÇALIŞMASINDA YARAR VAR
Çağlayan TURHAN: Okul bitince bir müddet dinlenme dönemi olacaktır. Hemen okul bitince çalışmak çocuklar için biraz hoş olmaz ama belli bir zaman sonra çalıştırılmasında yarar var. Tabi ilerisi için düşündüğü bir meslek varsa eğer seçeceği iş  o yöne ağırlıklı olmalı. Yoksa rastgele bir yerde çalışması uygun değil. 

OKUDUĞU DALDA ÇALIŞABİLİR
Ömür KÖSEOĞLU: Okuyan birinin dinlenmesi lazım ama  maddi açıdan imkanları yoksa çalışmasından yarar olabilir. Okulun son zamanlarına doğru hem aileye destek hem de kendini birazda geliştirme açısından okuduğu dalda çalışabilir. Yani eğer turizm okuyorsa bir otelde yazın çalışabilir gibi diğer türlü sanayiye verip çocuğu çok da ezmeye gerek yok diye düşünüyorum.

HAYATIN KIYMETİNİ ÖĞRENSİN
Ümit TONGA: Bu zamanda gençlerin çalışması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şu zamanın gençleri çok vurdum duymazlar ve saygısızlar. Kendi çocuğumda bir sene gidip bir yerde çalışsın hayatın değerini, kıymetini öğrensin. O yüzden çalışmalarından yanayım.

GEZSİNLER, DİNLENSİNLER
Saadettin AÇICI: Bence gençlerin çalışmaması daha iyi. Çünkü, gençler sonuçta bunalıyorlar daha rahat ve ferah olmaları gerekiyor. Zaten okul döneminden çıkıyorlar, gezsinler ve dinlensinler. Bu yüzden çalışmalarını gerekli bulmuyorum.

ÇALIŞMALARINDA FAYDA VAR
Kazım AYGÜN: Hayatın gerçeklerini görmeleri için çalışmaları gerçekten güzel bir şey. En azından hayatın anneleri ve babalarının yanındaki kadar kolay olmadığını görmeleri için çalışmalarında fayda olduğunu düşünüyorum. 

HAYATI TOZPEMBE GÖRÜYORLAR
Yakup TOSUN: Gençler şu anda hayatı hep toz pembe görüyorlar, hayatın gerçeklerini göremiyorlar. Çalışsınlar ki hayattın zorluklarını her şeyi bilmesi gerekiyor. O yüzden gençlerin çalışmasından yanayım. 

ÇALIŞMADAN ADAM OLANINI GÖRMEDİM
Mihri ÇIKIŞOĞLU: Tabi ki de çalışmalılar. Çocukların bir şeyler yapmadan okuyup da adam olanını  görmedim. Temelde ille de bir işlerle uğraşmaları gerekir. Görüyoruz çocuğu büyütmüş üniversiteye göndermiş ama evde annesinin dizinin dibinde oturuyor.Ama ortaokul ve lisede çalışan çocukların çok başarılı ve bilinçli olduğunu görebiliyoruz. En azından hayattan korkmadığını görebiliyoruz.

HEPİMİZ BU YOLLARDAN GEÇTİK 
Hüsnü ÇEPNİYILMAZ: Çalışmaları harika bir olay da Samsun'da böyle bir imkan var mı? Çalışarak hayatı ve ailelerine destek olmaları gerektiğini öğrensinler. Hepimiz bu yollardan geçtik. Ama artık eski Samsun yok çalışmaları içinde imkan yok. 

OLUMLU BAKIYORUM 
Rafet AKBULUT: Hayata hazırlanmaları için bu durumu olumlu yönden değerlendiriyorum. Çünkü paranın nasıl kazanıldığını, nasıl harcanacağını kendi bütçelerini ayarlayabilme ve ayaklarının üzerinde durabilme adına çalışmaları gerekiyor. 

Ebru ÖZTÜRK - Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (0)