banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Fındık üreticisi zor durumda

banner1357

Samsunlular, fındık üreticisinin zor günler geçirdiğini belirterek, fındık fiyatının en az 20 TL olarak açıklanması gerektiğini söyledi 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 24.07.2019, 09:49
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, fındık fiyatları ve üreticilerin haklarını alıp alamadıkları ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

İşte alınan yanıtlar: 

HAKLARINI  ALAMIYORLAR 
İbrahim ETEMYAŞ: Ben fındığı ancak çerezcide  bulup yiyebiliyorum. Üretici değilim. Üretici olsaydım beni zor günlerin beklediğini tahmin etmek bile istemezdim. Fındık üreticisi hak ettiği kazancı alamıyor. Onların ne zorluklar çektiğini biliyoruz.  Allah herkese kolaylıklar versin. 

HER SENE AYNI SIKINTI 
Davut EFEOĞLU: Fındık konusunda detaylı bir bilgim yok ama bu sürecin sıkıntılı bir süreç olduğunu biliyorum. Her sene aynı muhabbetler oluyor. Bana göre fındık fiyatı biraz yüksek olmalı. Üreticiye hakkının verilmesini isterim. Yıllardır bu durumdan mutsuzlar. İnşallah bu yıl hak ettikleri kazancı alırlar. 

15 LİRA OLSUN 
Abdullah İNAN: Fındık fiyatının 15 TL olarak belirlenmesi üreticiyi sevindirecektir. En azından makul bir fiyat. Böylece alan da memnun olucak satan da.  Umarım bu yıl üreticinin istediği gibi geçer. 

EMEK VERİYORLAR
Hanife BALCI: Bu konuda tüketici ile üretici memnun olmalıdır. Üreticiler fındık yetiştirirken büyük bir emek veriyor. Dolayısıyla hak ettikleri kazancı elde etmeliler.

20 LİRA OLSUN
Nihat AYDIN: Fındık fiyatları 20 TL'den aşağı düşmemeli. Çünkü fındığın masrafı çok var. Temizliği, gübresi, ilacı, toplaması derken çok uğraştırıyor. Buna rağmen üretici asla hak ettiğini alamıyor. Kendimden biliyorum. Çünkü bende köylüyüm, fındıkçıyım. Hak ettiğimi almak istiyorum. 

ARACI KAZANIYOR
Rüştü ÇAMOĞU: Fındık fiyatı  15 TL'den aşağıya olmamalı. Zaten üreticilerimiz haklarını kazanamıyor, aracı olan parayı götürüyor. En basitinden bir domates bile  pazarda 3,5 TL ama üretici 1 TL'den veriyor. 

YÜZ GÜLDÜRÜLMELİ 
Ahmet SANCAK:  Üreticiler hakkını maalesef alamıyor. Çünkü tarım ve hayvancılık ülkemizde giderek azalıyor. Dolayısıyla fındık üreticilerinin de boynu bükük. Bundan sonra ne olacağını bilmiyorum ama fındıkta yüz güldürülmeli.

EN AZ  20 LİRA 
Kemal Maral KÖSECİOĞLU: Geçtiğimiz günlerde Ordu'nun Ünye İlçesi'ne gitmiştim. Orada fındık fiyatının  en az 20 TL olacağını söylemişlerdi. Üretici adına sevindim. İnşallah öyle olur. Umarım karar alındığında bu fiyat bazında bir liste çıkar. 
  
MASRAFI ÇOK 
Bekir BAŞ: Fındık 20 TL olmalı. Çünkü fındığın masrafı gerçekten çok fazla. Üreticiler ekimden itibaren maddi ve manevi olarak yıpranıyorlar. Haklarını almalılar. İnşallah devlet buna bir çare bulacaktır. Geçen yıl hüsran olmuştu herkes. Umarım bu yıl böyle bir şey yaşanmaz. 

NOHUT BİLE 25 TL 
Ahmet TÜRKER: Samsun'un geçim kaynağı fındıktır. Üretici hakkını alamıyor. Nohut fiyatı bile 25 TL. Dolayısıyla fındık fiyatı bu oranın daha üzerinde olmalı. Hakka gelince de yıllardır fındık üreticisi hakkını alamıyor. Kimsenin onları düşündüğü yok.

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 


 

Yorumlar (0)
banner1474
10°
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40