banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Emeklilere haksızlık yapılıyor

banner1357

Samsunlular, emeklilere tanınan hakların yetersiz olduğunu belirterek, "Özellikle maaş konusunda emeklilere haksızlık yapılıyor" görüşünü savundu

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 20.07.2019, 09:25 20.07.2019, 10:43
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber  TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Emeklilere tanınan haklar sizce yeterli mi?" sorusunu yanıtladı.

İşte aldığımız yanıtlar:

İÇLER ACISI

Rafet YAVUZ: Bir ülkenin medeniyet seviyesi emeklisine verdiği değerle belli olur. Bu söz Atatürk'e ait bir sözdür. Emekli olanların halini görüyoruz. Hiçbir emekli tatil yapamıyor, rahat geçinemiyor. Avrupalı bizim kanla aldığımız vatanımızda tatili aylarca yapıp gidiyor. Bu durum içler acısı.

DESTEK VERİLMELİ

Ahmet ATICI: Bence kesinlikle yetersiz. Mesela memur emeklilerine en çok sağlık sektöründe emeklilere yetersiz geliyor.  Sağlık konusunda emekliye destek verilmeli. Bence sağlık konusunda milletvekillerine tanınan hakların hepsi emeklilere de tanınmalı. 

STANDARTLARIN ALTINDA

Mehmet ALTAN: Emeklilere tanınan haklar dünya standartlarının çok altında diye düşünüyorum. Dış ülkelerdeki emeklilerin gelirleri daha fazla. Bizde maddi olarak çok yetersiziz. Yani hakların haricinde maddi güç yetersizliği var. 

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN

Zeynep KARADENİZ: Her şeyden önce maddi yetersizlik var. Aile bütçesi uygun değil. Günümüzde ev kiraları, doğalgaz gibi temel ihtiyaç fiyatları oldukça yükseldi. Çocuk okutmak daha fazla zorlaştı. Bu haliyle emeklileri düşünemiyorum. Allah yardımcıları olsun.

YETERLİ DEĞİL

Mehmet ZENGİN: Türkiye'de yeterli değil. Bir insan burada 65 yaşına geldiği zaman kendine yetecek bir geçim kaynağı elde edemiyor. Mesela babam bir yıl önce emekli oldu ama hala çalışmak zorunda kalıyor. Tabi emeklilere özel haklar tanınıyor ama  yeterli olmuyor. 

HAK TANINMIYOR Kİ

Fazıl UYAR: Hangi haklar tanınıyor ki? Bence hiç bir hak tanınmıyor. Emeklilerin çoğunluğu sadece boş geziyor. Çünkü hem maddi yetersizlik hem de işsizlik var. Dolayısıyla emekliler hakkı yetersiz geliyor. Bence maddi konuda güçlendirilmeliler. 

MEMNUN DEĞİLİM

Necla KUTLUATA: Hiçbir şeyden memnun değilim. Ben bir emekliyim ve yaptıkları zam yeterli değil. Türkiye'de emeklilere tanınan hakların, önceliklerin olduğunu düşünmüyorum. Zaten emeklilere "emekli olmuş, bitmiş" gözüyle bakılıyor. 

MAAŞ YETERSİZ

Ahmet ATASOY: Günümüzde emekli maaşıyla geçinmek çok zor. Ayrıca çocuk okutan bir emekliyse, hepten zorlaşıyor. Dolayısıyla bence emekli hakları yetersiz. Emekliler sağlık konusunda yararlanabiliyorlar. Tek sorun maaşları diye düşünüyorum. Demek ki devletimizin gücü bu kadar yetebiliyor. Buna şükür diyoruz. Bir zamanlar hiç biri yoktu. 

BU MAAŞLA GEÇİNMEK ZOR 

Sebahattin ARTUĞ: Piyasada tüketim malzemelerine yapılan zamlar ve enflasyon rakamları belli, emekliye yapılan zam belli. Enflasyonun yüzde 15'in üstünde olduğu bir yerde emekli maaşına yüzde 3 veya 5 gibi zam yapılması eşitsizliği  gösterir. Emeklinin hakları için maaşlar adil olmalı. Çünkü geçinmek oldukça zor. Elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlara sürekli zam geliyor.  

HAKİKATEN GEÇİNEMİYORUZ 

Sabri AĞIRLAR: Ben emekliyim. Yeterli değil, yeterlinin de yeterlisi bile değil. Geçinemiyoruz, yaşayamıyoruz. Her şeye yüzde 50, yüzde 100 zam yapılırken, emekliye yüzde 5 zam yapılıyor. Bence bu bir utançtır, ayıptır. Biz normal bir insan gibi yaşayamıyoruz. Tatil bizim için çok lüks. Hakikaten geçinemiyoruz. 

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
banner1474
10°
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40