banner1365

banner1345

Dolar ve Avro'nun yükselmesi dış güçlerin oyunu

banner1357

Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV ekibi, vatandaşlara, "Dolar ve Avro'nun yükselmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu. Bu yükselmenin hayatı pahalılaştırdığını ifade eden Samsunlular, bunda dış güçlerin etkisi olduğunu düşünüyor

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 04.05.2019, 10:12 04.05.2019, 13:15
banner1353

Samsun’da sokağın nabzını tutan Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi vatandaşlara, "Dolar ve Avro'nun yükselmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu. 

İşte aldığımız yanıtlar:

TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİNİ İSTEMİYORLAR
Şerafettin ÖLMEZ: Avrupa, Türkiye’nin gelişmesini istemiyor. Bu yüzden memleketimize ekonomik yönden savaş açtılar. Türkiye’ye savaşarak değil de ekonomik olarak vurmaya çalışıyorlar. Bizim için bu durum hiç iyi değil. Çünkü ihracat ve ithalat da kendi paramızı kullanmıyoruz ve  dolar üzerinden alışveriş yapıyoruz. Dolayısıyla bu durum da bizi yakından ilgilendiriyor.                     

GAYELERİ EKONOMİYİ YIPRATMAK
Serdar ACAR: Amerika’nın Türkiye’ye oynadığı bir oyun olduğunu düşünüyorum. Gayeleri; ekonomiyi yıpratarak, Türkiye’nin gözünü açmamak. Doların ve Avro'nun yükselmesi de vatandaşımızın alım gücünü etkiliyor.  

BASKIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ
Mehmet KESKİN: Avrupa tarafından ekonomik baskıyla karşı karşıyayız. Çünkü yurt dışından ithal edilen ürünlerin çoğu Dolar ve Avro ile yapılıyor. Bunların değeri arttıkça haliyle Türkiye de etkileniyor. O yüzden vatandaşlar da bu durumdan etkilenmiş oluyor.

BUGÜNÜN ŞARTLARINDA NORMAL 
Sevil ALPAY: Bugünün şartlarında Avro ve Dolar’ın yükselmesini normal buluyorum. Bu yükselmeleri iç ve dış siyasetlerle ilgili olaylar olduğunu düşünüyorum. Durum böyle olunca vatandaşları da maddi manevi yönden etkiliyor.   

SEBEP YANLIŞ POLİTİKALAR
Kenan SAĞIR: Bence bu yükseliş hükümetimizin yanlış politikalarından kaynakladolayı oluyor. Benim dolar borcum var ve kara kara nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. Her şeye zam geliyor ve vatandaş bu durumdan çok kötü etkileniyor. Seçimlere odaklanmayı bırakıp artık doları düşürsünler. Her şey aldı başını gidiyor bu şartlardan tek maaş ile geçinmek çok zor.

İŞ ARAR OLDUM
Bilal TOPÇU: Amerika’nın dünyaya uyguladığı bir ambargo olarak görüyorum. Hatta 3. Dünya Savaşı olarak da değerlendirebiliriz. Bu durum tüm vatandaşlarımızı kötü yönden etkiledi. Ben yanımda birçok eleman çalıştırırken, şu an kendim iş arar oldum. Bu yüzden böyle devam ederse hepimizin durumu daha da kötüleşecek. 

ALIM GÜCÜNÜ DÜŞÜRÜYOR
Bilal KÖMPE: Dolar ve Avro'da meydana gelen bu yükselmeyi doğru bulmuyorum. Şu an iş yok, iş olmadığı için bunlar yükseliyor. Ortalık çok pahalı ve bu durum vatandaşımızın alım gücünü oldukça düşürüyor. 

HAYAT PAHALI
Avni YÜKSEL: Enflasyon ile birlikte paramızın değeri düşüyor ve hayat pahalılaşıyor. Paramızın değerini yükseltebilirsek Dolar ve Avro elbet düşecektir. Vatandaş bu durumdan çok etkileniyor. Önümüz Ramazan ve her şey ateş pahası olmuş durumda. 

VATANIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Nurhan KAYA: Bu durumun dış güçlerin oyunu olduğunu tüm Türkiye biliyor. Yapabileceğimiz şey ise devlet büyüklerimizin arkasında durmak ve vatanımıza sahip çıkmak. Dolar ve Avro'nun yüksek olması, ülkemizde pahalılığa neden oluyor ve vatandaşımız bundan çok etkileniyor.

ÇÖZÜM BULUNMALI
Ali KELEŞ: Ülkemizde hayat pahalı, demek ki her şey Dolar üzerinden geliyor. Seçimleri bırakıp artık ekonomik sıkıntıdan çıkmak için çözüm aranması gerekiyor. Ramazan geliyor ve her şey ateş pahası olmuş durumda, hiçbir şeyin yanına yaklaşılmıyor. Ben çocuğumu evlendireceğim ama giderlerin nasıl üstesinden geleceğim bilmiyorum. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN

Yorumlar (0)
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12