banner1365

banner1345

Demir’in Anakent İş Merkezi projesine vatandaştan destek

banner1357

AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir’in “Anakent İş Merkezi’ni referandum  yaparak yıkmayı ve yerine - otopark ve yaşam alanı yapmayı planlıyoruz” sözlerine vatandaşların büyük bölümü destek verdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 28.12.2018, 09:49 28.12.2018, 11:08
banner1353

AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Samsun İnternet Medyasıyla kahvaltı programında İlkadım İlçesi'nde bulunan Anakent İş Merkezi'ni yıkacaklarını ve yerine iki katlı otopark ve yaşam alanı yapmayı planladıklarını açıklamıştı. Demir’in sözlerinin ardından Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV ekipleri, konuyu iş merkezindeki ve çevre esnaf ile vatandaşlara sordu. Anakent İş merkezinde bir kısım esnaf binanın yıkılması taraftarı olduklarını dile getirirken bir kısım esnaf da yerine kendilerine iş yapacak dükkanların verilmesini istedi. Çevredeki esnaf ve vatandaşlar ise yıkılmasının bölgeye daha fazla yarar sağlayacağını ifade etti. 

İşte Anakent esnafının yorumu: 

ÖNCE PROJEYİ GÖRMEK LAZIM
Barbaros AMİS: 2002 yılından itibaren burada esnaflık yapıyorum. Ben bu durumu haberlerden öğrendim.  Bu yaşam alanında ne olacak, nasıl bir projeye ortaya çıkacak, iş alanları olacak mı? Şimdiden bu soruların cevapları yok gibi. Önce bir projeyi görmek lazım. Otopark zaten ihtiyacımız. Var olan otoparkta ancak bize yetiyor. Eğer bizi mağdur etmeyecekse yeni bir düzenleme burayla ilgili yapabilir.  Hayırlısı ne ise olsun biz bekleyeceğiz bakalım.  

VİRANEYE DÖNDÜ, İNSANLAR KORKUYOR
Samet KOLA: Ben burada ikamet eden ve iş yapan bir insan olarak bu durumu olumlu karşılıyorum. Buranın virane bir görüntüsü var.  İlk başta burası çok merkezi bir yerdi. Burada insanlar daha fazla alışveriş yapıyor dünya evine burada giriyordu. Şimdi insanların korkarak içeriye girdiği bir yer oldu. Biz mülk sahibi olan insanlar da ciddi problemler yaşıyoruz.İçerde çeşitli kurslar veriliyor ve akşam saatlerinde çocukları buradan ürküyor. Yönetim de yok muhatap olabileceğimiz birisi de yok.  Devletin bu tür konularla ilgili kamulaştırmayla ilgili yasaları ve çalışmaları oluyor. Buyursunlar gelsinler. Biz memnuniyetle karşılamak isteriz.

DÜKKAN VERECEKSE OLUR
Ali ÖZDEN: Yaklaşık 12 yıldır burada esnaflık yapıyorum.  Hiç kimse iş yerinin yıkılmasını istemez. Şahsen yıkılmasına da razı olmam.  Yıkılacaksa da bizi mağdur etmeyecek.  Yine aynı şartlarda bir dükkan verecekse olur. Çünkü çevremiz burada biz yıllardır buradan ekmek yiyoruz.  Başka bir yere tutunmak zor olacak. Bence burası başka türlü düşünülüp canlandırabilir. 

PROJE MANTIKLI GÖRÜNÜYOR
Kamuran TOK: Buranın pozisyonuna baktığımız zaman sanki gereksiz bir köhne terk edilmiş bir yer gibi görünüyor ama aslına öyle değil.  Proje olarak bakıldığında yapılacak da mantıklı gibi görünüyor. Umarım sonuç herkes için hayırlı olur.

YIKILMASI DA AYRI BİR PROBLEM
Murat SERDÜS: Yaklaşık 13 yıldır ben bu iş merkezinde çalışıyorum.  Bence burasının yıkılmasındansa tekrar onarılarak merdivenlerinin ve asansörünün ve otoparkın da düzenlenmesiylehayat bulacağını ve daha güzel bir iş merkezi olacağını düşünüyorum. Yıkılması da ayrı bir problem çünkü kocaman büyük bir bina. Yıkılması emeğe yazık ve günah olacak. Eğer şayet yıkılacaksa da biz hakkımızı muhakkak isteyeceğiz. 

YENİ İŞ ALANLARINA İHTİYACIMIZ VAR
Kadir SEYHAN: Ben burada 25 yıldır çaycı olarak çalışıyorum.  Bizim zaten binamızda otopark yeteri kadar var. Eğer tamamen yıkılarsa ben ekmeğimi nasıl kazanacağım. Araçlara mı çay dağıtacağım.  Yaşam alanı derken de neyi kastetmek istiyor. Bence bu binada ikisine de ihtiyaç yok tamamen buranın iyileştirilmesine gerek var.  Bizim yeni iş alanlarına ihtiyacımız var.  Bütün gençlerimiz çöpten ekmek topluyor.  Biz bu durumda mağdur olacağımızı düşünüyorum. 


Anakent İş merkezi çevresinde yaşayan vatandaşlar ve esnaf da farklı düşünceler dile getirdi. İşte o vatandaşlardan da aldığımız görüşler şu şekilde: 

KİMSEYE FAYDASI YOK
Hayati ÇERİ: Yıkılması çok güzel olur. Bu binanın kimseye bir faydası yok. Yıkılıp yerine park ve yaşam alanı yapılırsa daha güzel olur diye düşünüyorum. 

YAPILMASI ZATEN HATALIYDI
İslam ACAR: Bu binanın yapılması zaten hatalıydı. Bu bina buradaki esnafı, özellikle de kuyumcu esnafını öldürdü. Bunun yerine altını otopark, üzerini havuzlu, oturma yerli bir yer yapsalardı daha iyi olur, esnaflar da işlerini katiyetle iyi bir şekilde yürütürlerdi. Bu bina bu alanı köhneliyor. Bu bina burada lüzumsuz. Yıkılmasını istiyoruz.
 
BURASI CANLANIR
Hasan UZUN: Yer olarak çok güzel bir yer fakat kullanım açısından çok kötü bir bina. Buranın yıkılmasını ve yerine yenisinin yapılması daha güzel olur. Bizi etkiler tabi ama yapıldıktan sonra en azından burası daha canlanır. 

ENKAZ YIĞINI
Muhammet GÖRMÜŞ: Yıkılması gerekli. Enkaz yığınından başka bir şey değil. Altında bakın bir tane dükkan çalışmıyor.  Zaten altında otopark var. Neyine yapılacakmış? Yıkacaksa yıksın. O zaman dua ederim ona. Hangi başkan gelirse gelsin burasının derhal yıkılması gerekir. 

İÇİ DIŞI ONARILSIN
Hasan PINAR: Devletimizin böyle binayı yıkması yazıktır günahtır. Devletimize de yazıktır. Buranın yıkılmasının kime faydası olacaktır? Daha mı güzel olacak? Ben bir boyacı olarak kimseye faydasının olacağını düşünmüyorum. İyi veya kötü burada duruyor. Yıkıldıktan sonra kaç milyon lira gidecek. İçerisinin dışının yapılması gerekir. İş merkezi olarak kullanılabilir. Çok güzel mevkili bir yer.

Dilber BAHADIR-Emre Öncel

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18