banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Çocuklar, trafikte güvende değil

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar,  çocukların trafikte yeteri kadar güvende olmadıklarını, bu nedenle verilen eğitimlerin artırılması gerektiğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 19.08.2019, 10:15
75
Çocuklar, trafikte güvende değil
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, trafikte seyehat halindeyken çocukların araç içerisinde yeteri kadar güvende olup olmadıkları ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

BİLİNÇLİ DEĞİLİZ
Behzat TİMUR: Ne yazık ki bizde trafik eğitimi bilinci çok az. Toplum, kamu spotuyla daha fazla bilinçlendirilmeli.Yurtdışında hiç bir aile direksiyon koltuğunda çocuğunu kucağına alamaz. Hatta bunu düşünemez. Onu yaptığı an çocuğu sosyal hizmetlere, aileyi psikolojik tedaviye gönderiyorlar. Bizde ise güzel bir şeymiş gibi yapılıyor. Çünkü herkes kendine göre usta şoför. Ailelerin çocuklarını bilinçlendirmesi gerekiyor. 

ÇOK TEHLİKELİ
Fatih BOZKURT: Bence aileler araç içerisinde çocuklarının güvenliğini tam olarak düşünmüyor. Kimse araç hareket halindeyken çocuğunu kucağına alıp seyahat etmemeli. Bu çok tehlikeli bir davranış. Minikler, arkada çocuk koltuğunda oturmalı. Çünkü en güvenlisi bu.

HERKES BİLİYOR
Ahmet TÜRK: Trafik güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Dolayısıyla herkes çocuğunun güvenliğini ister, düşünür. Genelde alt geçitlerin kullanılması gerektiğini ve trafikte nelere dikkat edilmesi gerektiğini ebeveyler olarak söylüyoruz. 

GÜVENLİ KOLTUK
Onur DÜNDAR: Herkesin mutlaka düşünmesi gerekiyor. En değerli varlıklarımız çocuklarımız. Araçlarda çocuklarımıza özel güvenlikli koltuklar kullanmalıyız. Küçük çocuklar ön koltuklarda seyahat etmemeli. Ayrıca muhakkak çocuklarımıza trafik işaretlerini ve kurallarını öğretmeliyiz. 

ARKA KOLTUK OLMALI
Sami TÜRK: Aileler bu konuda yeterince bilinçli değil. Mesela ön koltuklarda asla çocuk olmamalıdır. Çocuklar, arka koltuklara oturmalı muhakkak emniyet kemerini taktırmalılar. Çünkü trafik konusunda ülkemizde bilinçli insan sayısı çok az. Geleceğimiz için bu konuda onlara bilgiler vermeliyiz.

EĞİTİM VERİLMELİ
Sait YEDİKARDEŞ: Bilinçli aileler çocuklarını bu konuda mutlaka eğitiyor. Okullarda bu durum nasıl bilemiyorum. Fakat genele baktığımızda yeterince eğitimli çocuk ya da aile göremiyorum. Çünkü ebeveynler trafik kurallarına uymuyor. Bu durumda çocukların uyması da beklenemez. Ülke olarak bu konuda eğitimi arttırmalıyız.

BİLGİLENDİRİYORLAR 
Özcan ALTUN: Aileler çocuklarının güvenliğini mutlaka düşünüyor. Onların can güvenliği için emniyet kemerlerini takıyorlar. Eğer çocuklar bilgi alacak yaştaysa mutlaka trafik kurallarını ve trafikte neler yapması gerektiğini anlatarak bilgilendiriyorlar. 

ÇOCUKLARA DÜŞKÜNÜZ
Bulut TÜTÜNCÜ: Samsunlular çocuklarına aşırı düşkün. Bu yüzden onların can güvenliğini her şeyden fazla düşünüyor. Gördüğüm kadarıyla ebeveynler, yolun karşısına geçerken dikkat edilmesi gerekenler ve emniyet kemeri kullanılması konusunda oldukça dikkat ediyorlar. Haliyle çocuklarımız fazlasıyla bu konuda bilgi sahibi oluyor.

OKULLARDA EĞİTİM
İbrahim ŞİŞ: Bu konuda devletin, belediyelerin ve ailelerin önlem alması gerekiyor. Aslında trafik eğitimi anaokulundan itibaren başlamalı. Küçük yaşta öğretilen bilgiler daha kalıcı oluyor. 

GÜVENDE DEĞİLLER
Aynur Kayan YAVAŞ: Ailenin eğitime bakış açısına göre bu durum değişir. Bana göre Samsunlular çocuklarına yeterli trafik eğitimini vermiyor. Çocuklar kesinlikle güvende değil. Anne ve babalar en azından yolun karşısına nasıl geçilmesi gerektiğini, ışık sistemini ve bunlar gibi ufak tefek bilgileri evde anlatabilir.

OKULLARDA OLMALI
Yunus YAVAŞ: Okullarda verilen trafik eğitimi kaldırıldı. Neden kaldırıldığını bilemiyoruz. Bu hiç hoş olmadı. Bu tür eğitimlerin okullarda verilmesini talep ediyorum. Çünkü aileler maalesef çocuklarıyla yeterince ilgilenmiyor. 

Hande ONAT


 

Yorumlar (0)
banner1474
24°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07