banner1365

banner1345

Bilinçsiz ilaç tüketimi ciddi sorun

banner1357

Bilinçsiz ilaç tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Çevrede bilinçsiz ilaç tüketimiyle alakalı birçok kötü örneklerin olduğunu söyleyen Samsunlular, doktor kontrolü olmadan ilaç tüketiminin kesinlikle olmaması gerektiğini söyledi. 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.01.2019, 10:13 11.01.2019, 12:05
banner1353

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Samsunlu vatandaşa, “Bilinçsiz ilaç tüketimi hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk. Samsunlu vatandaşlar ise genel olarak “bilinçsiz ilaç tüketmek, bizzat intihar etmektir” şeklinde konuştu. 

İşte aldığımız yanıtlar: 


İNTİHAR EDİYOR DEMEKTİR 


Hikmet TURAN: Kafama göre ilaç tüketmiyorum. Mutlaka doktoruma başvururum.  Doktora danışmadan ilaç içenler intihar ediyor demektir.  Tıbbi bilgi almadan ezbere ilaç içmenin hiçbir faydası olmayacağına inanıyorum. 


MAALESEF ÇEVREMDE ÇOK ÖRNEK VAR 


Selahattin GECE: Mutlaka doktoralara danışıyorum. Bilinçsiz ilaç tüketimini yararlı bulmuyorum. Özellikle antibiyotik tüketiliyor. Ona iyi geldiyse bana da iyi geliyor diyorlar ve içiyorlar. Çevremde bunun örnekleri maalesef var. Bir arkadaşım antibiyotik kullanmıştı. Yan etki olarak tüm vücudunda yaralar çıkmıştı. 


CAHİLLİK OLARAK ADLANDIRIYORUM 


Sevim ERDOĞAN: Tabi ki öncelikle doktora başvuruyorum ve daha sonra vücutta ki etkilerle, doktorun verdiği ilaçlarla hareket ediyorum. Fakat doktor kontrolünde olmadan hiçbir şey yapmıyorum. Yapılmasını asla önermiyorum. Sonuçta bir ilaç herkese aynı etkiyi yapmıyor. Cahillik olarak adlandırıyorum. 


ONA İYİ GELEN, BANA GELMEZ 


Metin ERDOĞAN: Kesinlikle doktora başvuruyorum. Hekimden daha iyi bilen kimse olamaz. Her ilaç her bünyeye göre olmuyor. Ona iyi gelen bana gelmez. Hiç belli olmaz. Herkes birbirine ilaç öneriyor, dene diyor ama kesinlikle çok yanlış bir şeydir. Çok duyuyorum bilinçsiz ilaç tüketimini ve üzülüyorum. 


BİR YERİ DÜZELTİRKEN DİĞER YERDEN OLMAK


Murat GÖKMEN: Doktorun verdiği ilacın haricinde ilaç tüketmiyorum. Bilinçsiz ilaç kullananlar çok yanlış yapıyor. Doktorun tahlil yapması lazım. Bir yeri düzelteyim derken diğer taraftan olmamak lazım. İlacın süresine kadar en iyisini doktorlar bilir. Hangi ilacın neye zarar vereceğini bilemeyiz. 


BU BİLİNÇSİZLİK, BAŞ AĞRITIR 


Cengiz FİRTUNA: Doktor ne derse onu yapıyorum. Bilinçsiz ilaç tüketmeye kesinlikle karşıyım. Neyin neye iyi geleceğini doktordan daha iyi bilemeyiz. Yanlış ilaç içildiğinde farklı yan etkilerle karşılaşılıyor. Haberlerden gördüğümüz kadarıyla bu bilinçsizlik çok baş ağrıtıyor. 


CANIMIZ TEHLİKEDE OLABİLİR 


Ayşe LATİF: Her zaman doktora danıştıktan sonra ilaç kullanıyorum. Her ne kadar alışılmış bir ilaç bile olsa canımız tehlikede olabilir. Kulaktan duyma efsanelere inanıp, bilinçsiz ilaçlar tüketiliyor. Sonuçlarını birçok örnekte gördük.  En azından sağlık ocaklarına danışılması gerekir. İnsanlar eskiye göre daha bilinçli davranıyor. En azından eskisi kadar bilinçsiz ilaç tüketilmiyor diye düşünüyorum. 


ÖZ ABİM ÇOK ZAHMET ÇEKTİ  


Aydın ÇAMOĞLU: Ezbere ilaç kullanmıyorum. Bilinçsiz ilaç kullanılmamalı. Çünkü bir kere fayda bile etse diğer gün zarar verebiliyor. Öz abim bilinçsiz ilaç tüketimi yüzünden birçok zahmet çekti. Sadece bir grip ilacı yüzünden yan etkiler yaşadı. Mecburen doktora giderek doğru ilaçla düzeldi. 


EŞİM ÇOK SIK TÜKETİYOR 


Tarık TURAN: Bilinçsiz ilaç tüketilmez. Tüketildiği zaman hayati riski çok fazla olur. Bugün anlayamaz belki ama yarın bir gün mutlaka sıkıntı yaşatır. Mesela benim eşim bilinçsiz ilaç tüketiyor. Migren hastası olduğu için sürekli ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyor. İleride sıkıntısını yaşayacağını biliyoruz ama kendisi yapacak bir şey yok diyor. 


İLAÇSIZ YAPAMIYORUM 


Tülay TURAN: Migren hastalığım olduğu için çok sık ilaç tüketiyorum. Doktor kontrolünde oluyorum ama çok fazla tükettiğim için zararı olduğunu da biliyorum. Doktor günde 1 kere tüketmemi söylese bile ben birçok kez tüketiyorum. Doktorum tabi ki çok sık tüketmenin zararı olacağını söylüyor. Fakat ilaçsız yapamıyorum. 


Haber: Hande ONAT – Mustafa TOGUR 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09