banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Beyin göçü kaygı verici

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar, beyin göçü veren Türkiye'nin bu durumdan kötü etkilendiğini, parlak bir gelecek için bu insanlara sahip çıkılması gerektiğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 21.08.2019, 11:40
166
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na Bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, beyin göçü hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

İşte alınan yanıtlar: 

BİZİM İÇİN KAYIP
Ahmet KÜÇÜK: Türkiye'de beyin göçü denilen bir şey kalmadı. En iyi beyinler yurt dışına gitti. Kaliteli iş yapan insanlar Türkiye'de kalmıyor. Çünkü Türkiye'de bu insanların önünü açmıyorlar. Bizim için büyük bir kayıp.

OLUMSUZ DURUM    
Aynur DEMİR: Beyin göçü bizim için olumsuz bir durum. Eğitilen insanların bizi bırakıp diğer ülkelere ışık olmasını dopru bulmuyorum. Bizim ülkemizde bu insanlar için daha iyi şartlar oluşturulmalı.  Zeki ve nitelikli insanlarımız yurt dışına gitmesin. Ülkemize değer katsın. 

DEĞERLENDİRİLMELİ 
Bülent GÜNER:  Ülkemizin yetiştirdiği değerlerin bir çoğu başka ülkelerde yaşıyor. Bu insanları Türkiye'de değerlendirmemiz lazım. Biz çocuklarımızı bunun için okutuyoruz. 

KAYGI VERİCİ
Fevzi PINAR: Beyin göçü, eğitimli ve kültürlü insanların başka ülkelerde proje çalışmalarını yürütmesidir. Bu insanların bizim ülkemizde giderek azalması olumsuz etkiliyor. Kaygı ve üzüntü verici bir durum. 

NEGATİF DURUM
Kemal YILMAZ: Burada okuyan ve gelişen insanlar gidip başka ülkelerde meyve veriyor. Bu yetenekler ile bizim değerlendirmemiz, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Olumsuz yönden etkilediğini herkesin bilmesi gerekiyor. 

DEĞERLENDİRMELİYİZ
Levent AKBULUT: Ülkemiz için olumsuz durum. Çünkü emek vererek yetiştirdiğimiz insanların başka ülkeye hizmet veriyor olması iyi değil. Bu kişiler için gerekirse kendimizden feragat edip kaçırmamamız ve değerlendirmemiz lazım. 

BÜYÜK KAYIP
Hilmi GÜRBÜZ: Ülkemizde yetişmiş bilim insanının başka bir ülkeye gitmesi beyin göçüdür. Kısacası bu kişileri değerlendirememiş olmamızdır.  Ülkemiz için büyük kayıp. Belki de bu insanlar bizim için önemli işlere imza atacaklar ama kıymetlerini bilmiyoruz. 

SAHİP ÇIKILMALI    
Ali ŞAHİN: Beyin göçü verdiğimiz sürece ülke olarak kalkınmamız giderek zorlaşacaktır. Bu nedenle bizim bu insanlara sahip çıkmamız gerekiyor. 

KIYMETLERİ YOK
Ramazan PUL: Türkiye’de yetişmiş çok kaliteli insanlarımız var. Maalesef Türkiye şartlarından dolayı yurt dışını tercih ediyorlar. Aslında Türkiye’de nitelikli insanlar anlamında potansiyel yüksek ama kimse bu insanların kıymetini bilmiyor. 

ETKİSİ YOK
Mehmet Ali BAHÇE: Bilgi ve ilgili konuda iktisat görmüş kişilerin başka ülkelere göç etmesidir. Ülkemiz için çok fazla etkisi yok. Dışarıdan bizim ülkemize beyin göçü gerçekleşmiyor. Genelde Türkiye'den yurt dışına daha cazip tekliflerle gidiyorlar. 

Ebru ÖZTÜRK
 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
açık
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07